Haberler

Moskova’da bir mahkeme, bağımsız gazete Novaya Gazeta’nın yayın lisansını iptal etti

Fotoğraf: Novaya Gazeta

Moskova’da bir mahkeme, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) talebiyle ülkenin bağımsız gazetelerinden Novaya Gazeta’nın yazılı basın lisansını iptal etti ve gazetenin Rusya’da faaliyet göstermesi fiilen yasaklandı.

Ülkenin internet gözlemcisi Roskomnadzor gazeteyi 2006’da sahiplik değişikliğiyle ilgili belgeleri kendisine iletmemekle suçlamıştı.

Mahkeme çıkışı konuşan gazetenin Nobel barış ödüllü genel yayın yönetmeni Dmitry Muratov, kararın ‘en ufak bir yasal dayanağı olmayan siyasi bir hit işi’ olduğunu söyleyerek temyize gideceklerini ifade etti. Moskova mahkemesi, gelecek hafta vereceği ayrı bir kararla Novaya Gazeta’nın internet sitesinin lisansının da iptal edilip edilmeyeceğini karara bağlayacak. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi karar için “Rus medyasının bağımsızlığına bir darbe daha” yorumunu yaptı ve Moskova’yı basın özgürlüğünü korumaya çağırdı.

Ülkenin en önemli bağımsız yayınlarından biri olaran Novaya Gazete, 1993 yılında Muratov ve meslektaşları tarafından kuruldu. Rusya’nın içindeki ve dışındaki yolsuzluklar ile Çeçenya’daki savaşlara mercek tutan gazetede görev yapan bir dizi gazeteci, 1990’lı yıllarda haberleri sebebiyle çeşitli suikastler sonucu öldürüldü.

Gazete, Rusya’nın Ukrayna işgaliyle birlikte ülkede yürürlüğe giren sansür yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Mart ayında birkaç kez sansürle tehdit edildikten sonra Ukrayna’daki savaş sona erene kadar operasyonlarını durduracağını açıklamıştı.

Ukrayna işgaliyle ülkede basına yönelik uygulanan yoğun baskı sebebiyle birlikte gazetenin çok sayıda çalışanı Rusya’dan kaçmak zorunda kaldı ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yayınlanan Novaya Gazeta Europe adlı yeni bir yayın başlattı. Roskomnadzor, bu yeni yayının internet sitesini de Rusya içinde engelledi.

Rusya’da kalan gazetecilerden olan Muratov, Rusya’da basın özgürlüğünü destekleme çabalarından dolayı geçen Ekim ayında Nobel barış ödülüne layık görülmüştü.