Haberler

İnternet erişimine müdahale ekonomiden 8 milyar dolar sildi

Foto: dunya.com

 

Hükümetler eliyle engellenen internet erişimi 2019’da küresel ekonomiye 8 milyar doların üzerinde zarar verirken yatırımcı güvenini de zedeleyen bu uygulamaların 2020’de artarak devam edeceği öngörülüyor.

Hüsniye Güngör’ün Dünya Gazetesi’ndeki haberine göre protestolara ve sivil ayaklanmalara yanıt olarak bilgi akışını kısıtlamak amacıyla devlet eliyle gerçekleştirilen kasıtlı internet kesintileri küresel ekonomiye zarar veriyor. En büyük zararın 2,3 milyar dolar ile ayaklanmaların bir türlü dinmediği Irak’ta gerçekleştirildiği belirtilirken 2020’de dünyadaki kasıtlı internet kesintilerinin artması bekleniyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika, 3 milyar doları aşan maliyetlerle 2019’da internet kesintilerinden en büyük ekonomik darbeyi alan bölgeler arasında gösterildi. Sahra-altı Afrika, yaklaşık 2,2 milyar dolarlık bir maliyetle ikinci sırada yer aldı. Toplam 9.677 saatle belgelenen en uzun saat internet kesintisinin yaşandığı Asya’nın maliyeti ise 1,7 milyar dolar oldu. Irak’ın toplam maliyetin en yüksek olduğu ülke oldu. 2019’da internet kesintileri nedeniyle 2,3 milyar dolar kaybettiği bildirildi. Araştırmaya göre, Irak geçen yıl 263 saat kasıtlı bağlantı kesintisine uğradı ve neredeyse 19 milyon internet kullanıcısını etkiledi.

Yatırımcı güvenine zarar veriyor

Uzmanlar internet erişim yasağının ekonomide birkaç farklı yolla kayba neden olduğunu belirtiyor. İşletmelerin faaliyetleri tedarikçilerle iletişim kurmaktan yeni ve mevcut müşterilerle bağlantıya geçmeye kadar her yönden olumsuz etkileniyor. Dijital işlemle ve sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşen sermaye aktarımları durma noktasına geldiği için internet kesintileri kayıt dışı ekonomiyi de besliyor. Sık internet kesintileri yatırımcı güvenini de zayıflatıyor. Diğer yandan bu kesintiler uluslararası şirketlerin iş ortakları ve potansiyel müşterileriyle iletişimini engelleyerek etkilenen ülke dışındaki işletmeleri de olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bu ekonomik etkilere rağmen internet kesintilerinde 2020 yılında azalma olması beklenmiyor.