Erişim Engeli

İHH ile ilgili paylaşımlara erişim engeli

İHH’nın silahlı gruplara yardım ettiğine yönelik iddialar içeren dokuz Twitter paylaşımına erişim engeli getirildi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfının (İHH) Yemen’de silahlı gruplara destek olduğu iddiaları içeren dokuz tweet’e 19 Mart tarihinde erişim engeli getirildi.

İHH Avukatı Uğur Yıldırım, 10 Mart tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvururak  İHH’nın “Yemen’de katliam yapan Suudi Arabistan hükümetine yardım ettiği; İdlib için toplanan yardımların İHH’ya aktarıldığı ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın silahlı gruplarla fotoğraf çektirdiğine dair iddia ve haber paylaşımları içeren dokuz tweet’in erişime engellenmesi talebinde bulundu. 8. Sulh Ceza Hakimliği, bu başvuruyu 5651 no’lu kanuna uygun olmadığı gerekçesiyle reddetti. Yıldırım, başvurusunda söz konusu tweet’lerin gerçek dışı olduğu, haber verme hakkı sınırlarını aştığı, iftira ve hakaretler içerdiğini öne sürmüştü.

İHH avukatının bu karara karşı 16 Mart tarihinde 9. Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı itiraz ise kabul edildi.

Söz konusu tweet’lerin erişime engellenmesi yönünde karar veren mahkeme, söz konusu paylaşımların güncellik, gerçeklik, kamu yararına uygunluk ve veriliş biçimi ile habeirn özü arasında düşünsel bağ bulunması kriterlerine uymadığını vurguladı. Kararda, söz konusu tweet’lerin ve haberlerin İHH’nın gayri yasal işler yaparak menfaat temin ettiği algısı yaratmaya yönelik olduğu, İHH’yı hedef aldığı ve suçlayıcı ifadelere yer verdiği için vakfın kişilik haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Erişime engellenen tweet’ler