Haberler

Haber Erciş’e uygulanan erişim engeli mahkeme kararıyla kaldırıldı

İdris Yılmaz, Van –Van’ın Erciş ilçesinde internet üzerinden yayın yapan www.haberercis.com haber platformuna Türkiye’de uygulanan erişim engeli bugün itibariyle kaldırıldı. Haber Erciş internet haber sitesine, 9 Nisan 2019 tarihinden bu yana Erciş Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla BTK tarafından erişim engeli uygulanıyordu.

Van’da bölgesel olarak yerel ve ulusal haberler olmak üzere 10 yıldır yayın yapan Haber Erciş, 4 Nisan 2019 tarihinde sitenin genel yayın yönetmeni gözaltına alınmasının ardından haber sitesinde yayımlanan haberler gerekçe gösterilerek Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ile Erciş Sulh Ceza Mahkemesi kararı üzerine Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli getirilmişti.  Haber Erciş’te yayımlanan 43 habere “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”  ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla başlatılan soruşturma Van 7. Ağır Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın ilk celsesinde beraatla sonuçlandı. Verilen beraat kararının ardından erişim engeli kaldırılan www.haberercis.com kısa süre içinde yeniden yayın hayatına devam edecek.


İlk celsede beraat

Erişim engelinin ardından “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Genel Yayın Yönetmeni Sercan Akbaş yargılanmış olduğu “terör örgütü propagandası” davasının ilk duruşmasında beraat etti. Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiası ile devam eden soruşturmadan da takipsizlik çıkması üzerine 11 aydır erişim engeli uygulanan www.haberercis.com’un erişim engeli Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

‘Erişim engeli kararı hükümsüzdür’

Mahkeme gerekçeli kararından Haber Erciş’te yer alan haberlerin iddia edilen suçlamaları işlemediğine yönelik kanaat getirerek gerekçeli karar kısmının bir bölümünde şu ifadelere yer verdi: ”Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi kararında sanık Sercan Akbaş’ın genel yayın yönetmeni olduğu www.haberercis.com adresli haber sitesinde yer alan bazı haberler nedeniyle sanık hakkında soruşturma işlemlerine başlandığı, soruşturma aşamasında mezkur haber sitesi hakkında Erciş Sulh Ceza Hakimliği’nin 2019/1240 değişik iş sayılı kararı ile erişimin engellenmesine karar verilmesi ardından sanık hakkında “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan kamu davası açıldığı mahkememizce yapılan yargılama neticesinde sanığın mezkur suçtan beraatine karar verildiği ve kararın istinaf edilmeden 19.12.2019 tarihinde kesinleştiği mahkememizce beraat kararı verilip bu karar kesinleştiğinden dolayı www.haberercis.com URL adresli haber sitesi hakkında uygulanan erişimin engellenmesi kararı hükümsüz kaldığından mezkur haber sitesine erişim engellenmesinin kaldırılmasına karar verilmiştir”

Erişim engelinin kaldırılmasının ardından haberercis.com imtiyaz sahibi Erhan Akbaş yapmış olduğu açıklamada, “Haberercis.com internet haber sitesinde yayımlanan alternatif bilgilere ulaşma hakkının okuyucularımıza mahkeme kararı yargıya olan güvenimizi tazeledi. Demokratik toplumlarda her zaman farklı düşünceler ve farklı haberler olmalıdır. Tek seslilik toplumsal çıkarlara hizmet etmediği gibi toplumun da sesi olamaz. Bizler böylesi bir süreçte tek ses olmak yerine toplumun sesi olmaya gayret gösterdik. Yeri geldiğinde eleştirdik, yeri geldiğinde doğruları da yazdık” değerlendirmesinde bulunan Akbaş, “Haberercis.com olarak bölgede bilinmeyen, duyarsız kalınan, kamuoyunun pek bilmediği haberleştirilmemiş konuları 10 yıldır olduğu gibi gündemimize alarak maruz kaldığımız tüm zorluklara rağmen okuyucularımıza taşımaya devam edeceğiz dedi. Çok kısa bir sürede okuyucularımız bizleri aynı web adresimizden takip etmeye devam edebilirler” dedi.