Gazeteci Sinan Aygül, ‘Dezenformasyon Yasası’ kapsamında yargılanan ilk gazeteci olacak

Gazeteci Sinan Aygül, ‘Dezenformasyon Yasası’ kapsamında yargılanan ilk gazeteci olacak
Bir çocuğa cinsel saldırıda bulunulduğu iddialarını paylaştıktan sonra tutuklanan ve sekiz gün cezaevinde tutulan gazeteci Sinan Aygül hakkında "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlaması ve üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 13 Aralık 2022 tarihinde şahsi sosyal medya hesabından Tatvan’da 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunulduğu iddialarını paylaştıktan birkaç saat sonra gözaltına alınmış ve 14 Aralık’ta Tatvan Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla tutuklanmıştı. Aygül, 22 Aralık 2022 tarihinde tahliye edilmişti. MLSA'dan Murat Kök'ün haberine göre, Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Aygül hakkında 24 Ocak 2023 tarihinde iddianame hazırladı. Yapılan araştırmalar sonucunda o tarihte savcılığa "herhangi bir cinsel istismar olayı" intikal etmediğini iddia eden iddianame savcısı, Aygül hakkında hazırladığı tek sayfalık iddianamede "ülke gündemindeki hassas konulardan olan çocuk cinsel istismarı olaylarına ilişkin aslı olmayan bir haberi paylaşması üzerine" gazeteci hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

‘Alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılsın’

Aygül’ün emniyet ve savcılıktaki ifadelerine özet olarak yer veren savcı, Aygül’ün "Gazeteci olarak kaynaklarımdan almış olduğum bilgiyi kamuoyu ile paylaşıp olayın örtbas edilmesine engel olmak ve kamuoyunu bilgilendirerek kolluk ve adliye üzerindeki baskıları kaldırmak ve gerçeğin aydınlatılması amacıyla haber yaptım" şeklindeki ifadesiyle ve ilk paylaşımın ardından yaptığı paylaşım ile suçu işlediğini kabul ettiğini iddia etti. Aygül’ün bir çocuğun cinsel saldırıya uğradığı iddiasını kamuoyu ile paylaştığı tweet ile "Emniyet ve Jandarma teşkilatı mensuplarını şüpheli gibi göstermiş" olduğunu iddia eden savcı, bu durumun paylaşımın Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sıfatıyla yapıldığı ve dolayısıyla etki kitlesinin genişlediği hususuyla birlikte değerlendirilerek Aygül’ün üst sınırdan cezalandırılmasını ve bazı haklardan mahrum bırakılmasını talep etti.

İlk duruşma 28 Şubat’ta

İddianameyi kabul eden Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi, 26 Ocak 2023 tarihinde düzenlendiği tensip zaptı ile davanın ilk duruşması için 28 Şubat 2023 tarihine gün verdi. Aygül hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının "delillerin toplanmamış olması" gerekçesiyle de devamına karar veren mahkeme, gazetecinin sosyal ve ekonomik durumunun araştırılması için kolluğa müzekkere yazılmasına da karar verdi.