Free Web Turkey | Nisan ayı mahremiyet gündemi

Free Web Turkey | Nisan ayı mahremiyet gündemi

Modaselvim Tekstil müşterilerinin kişisel verileri çalındı

Modaselvim Tekstil San. ve Tic. A.Ş., 24 Nisan’da Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yaptığı bildirimle kullanıcılar, aboneler/üyeler ve müşterilerinin kimlik ve iletişim verilerinin çalındığını açıkladı.

Veri hırsızlığının, veri sorumlusunun yetkilisinin kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi sonucunda sistemlere yetkisiz erişim sağlanması ile gerçekleştiğini belirten şirket, durumdan 20 Nisan’da gelen şantaj e-postasıyla ile haberdar olduklarını belirtti.

Slazenger müşterilerinin kişisel verileri çalındı

SporPark Ayakkabı Teks. ve Spor Malz. Tic. Ltd. Şti., 24 Nisan’da Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yaptığı bildirimle www.slazenger.com.tr çalışan, kullanıcı, üye ve müşterilerinin kişisel verilerinin çalındığını açıkladı.

1 Kasım 2023’te başlayıp 24 Nisan 2024’te biten veri hırsızlığı boyunca çalınan verilerin kimlik, iletişim, lokasyon ve müşteri işlem verileri olduğu belirtildi.

Veri hırsızlığının, veri sorumlusu sistemlerinde kayıtlı bir kişinin kullanıcı adı ve şifresinin elde edilerek yapıldığı belirtildi.

Titiz Plastik müşterilerinin kişisel verileri çalındı

TTZ Pazarlama Plastik Sanayi Limited Şirketi, 24 Nisan’da Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yaptığı bildirimle, çalışanlar, müşteriler ve potansiyel müşterilerinin kişisel verilerinin çalındığını açıkladı.

13-19 Nisan tarihleri arasında süren hırsızlık kapsamında çalınan kişisel veri kategorilerinin; kimlik, iletişim, lokasyon, özlük, hukuki işlem, müşteri işlem, fiziksel mekân güvenliği, işlem güvenliği, risk yönetimi, finans, mesleki deneyim, pazarlama, görsel ve işitsel kayıtlar olduğu belirtildi. İhlalden etkilenen özel nitelikli kişisel veri kategorilerinin ise kılık ve kıyafet, sağlık bilgileri, biyometrik veri, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleri olduğu bildirildi.

Veri hırsızlığının bir siber saldırı sonucunda gerçekleştiği, şirket verilerinin bir kısmının şifrelendiği ve veri sorumlusundan fidye talep edildiği belirtilen bildirimde, ihlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısının tespit edilemediği belirtildi.

Yamaha Motor müşterilerinin kişisel verileri çalındı

Yamaha Motor Europe N.V, 3 Nisan’da Kişisel Verileri Koruma Kurumuna yaptığı bildirimle müşteriler ve potansiyel müşterilerinin kişisel verilerinin çalındığını belirtti.

Veri hırsızlığı kapsamında kişisel verilerin; ad-soyad, cinsiyet, e-posta adresi, (dahili) müşteri numarası verileri ile az sayıda kişi için ise bunlara ek olarak posta adresi ve telefon numaralarının çalındığı kaydedildi.

Kişisel veri ihlaline 573 milyon lira ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir, kişisel veri ihlaliyle ilgili kuruma intikal eden başvuru, ihbar ve şikayetlerin titizlikle incelendiğini belirterek, "Bugüne kadar 40 bin 503 ihbar, şikayet ve başvurudan 38 bin 753'ü sonuçlandırıldı. Yapılan incelemeler sonucu 573 milyon 25 bin lira idari yaptırım uygulandı." dedi.

Aramaların kaydını tuttuğu ortaya çıkan Google, 5 milyar dolardan fazla tazminat ödeyecek

ABD merkezli çevrim içi veri toplama şirketi Google'ın, "anonim" modu üzerinden yapılan aramaların kaydını tuttuğu gerekçesiyle 5 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi ve gizli arama verilerini silmeyi kabul ettiği bildirildi.