Free Web Turkey | Haziran ayı mahremiyet gündemi

Free Web Turkey | Haziran ayı mahremiyet gündemi

Karakaya Kuruyemiş müşterilerinin kişisel verileri çalındı

Bir siber saldırı sonucunda Karakaya Kuruyemiş Gıda Tarım Ürünleri İnş. Taah. Turz. Teks. Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi çalışan, kullanıcı ve müşterilerinin verileri çalındı.

Çalışanların, müşterilerin, satın alma işlemi yapılan ve yan hizmet alınan tüm firmaların bilgilerinin kayıtlı olduğu sunucuların kilitlenmesi yoluyla gerçekleşen ihlalden etkilenen kişi sayının 200 olduğu belirtildi.

İhlalden etkilenen verilerin kimlik, iletişim, lokasyon, özlük, müşteri işlem, işlem güvenliği, risk yönetimi, finans, pazarlama, görsel ve işitsel kayıtlar ilişkin veriler olduğu ifade edildi.

Etkilenen özel nitelikli veriler arasında ise ırk ve etnik köken, sağlık bilgileri, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirlerine ilişkin verilerin bulunduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’nda sızıntı: Kayıtlı 3 milyon Suriyelinin bilgileri Telegram gruplarında paylaşıldı

Göçmenlere saldırı çağrılarının yapıldığı Telegram grubunda Suriyeli sığınmacıların isim, telefon numarası, adres bilgilerinin sızdırıldığı iddia edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Sosyal medya hesabının yöneticisinin 14 yaşında olduğu tespit edilmiştir" denildi.

Konuya dair İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada bilgilerin incelendiği güncel bilgilerle uyuşmadığı ifade edildi. Başkanlıktan yapılan açıklamada verilerin hangi kaynaktan, hangi tarihte alındığının belirlenebilmesi için geniş çaplı soruşturma başlatıldığı açıklandı.

'Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19. ülke'

Hollanda merkezli sanal özel ağ ("Virtual Private Network" - VPN) servisi Surfshark, Türkiye'nin veri sızıntısına en çok maruz kalan 19. ülke olduğunu raporladı.

Surfshark'ın resmi internet sitesinde yayınlanan rakamlara göre, Türkiye'de yaşayan insan sayısından daha fazla ihlale rastlanıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi" başlıklı, 2022 tarihli çalışmasına göre 85.279.553 kişinin yaşadığı ülkede, 2004-2024 yılları arasında 107.138.741 kez kişisel veri ihlali yapıldığı belirtildi.

Surfshark'ın raporu, sadece 2024 yılının ilk ayında 974.225 ihlalin kayıtlara geçtiğini gösteriyor.