Dünya Sansür Gündemi (3 – 9 Haziran)

Dünya Sansür Gündemi (3 – 9 Haziran)

Meta'ya sansür suçlaması: Eski çalışan dava açtı

Eski bir Meta çalışanı, Filistinli aktivistlere sansür uygulandığına yönelik iddiaları incelemesinin ardından işten atıldığı gerekçesiyle şirkete dava açtı.

Teknoloji şirketleri dezenformasyon yapan İsrailli hesapları engellemeye başladı

Sosyal medya platformları ve teknoloji şirketleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında son dönemde dezenformasyon yapan İsrailli hesapları kaldırmaya başladı.

Çin'de internet sansürü: "1995 ile 2005 arası kayıp"

Çin'de 1995 ile 2005 yılları arasında internette paylaşılan neredeyse tüm içeriklerin silindiği iddia edildi. Bu durum "kolektif hafızanın kaybolabileceği" endişesini beraberinde getirdi. Ülkede güncel olarak 3,9 milyon internet sitesi var. Bu sayı 2017'de 5,3 milyondu.

Duolingo, Rusya’nın uyarısı üzerine LGBTİ+ diyalogları uygulamadan kaldırdı

Dil öğrenme uygulaması Duolingo, Rusya'nın iletişim düzenleyicisi tarafından "aşırılık" olarak sınıflandırılan LGBTİ+ içeriğinin yayımlanması konusunda uyarılmasının ardından, uygulmada LGBTİ+ diyaloglara ilişkin referansları Rusya'da kaldırdı. LGBTİ+ ilişkileri "geleneksel olmayan cinsel ilişkiler" olarak tanımlayan Moskova, LGBTİ+ propagandası' yaptığı gerekçesiyle şubat ayında Duolingo'ya soruşturma açmıştı.

Malezya, TikTok’tan en çok sansür isteyen ülke oldu

TikTok, Cuma günü yayımladığı veriyle 2023 yılında TikTok'tan içerik kaldırmasını isteyen hükümetler listesinin ilk sırasında Malezya’nın yer aldığını açıkladı.