Dünya Sansür Gündemi (20 – 26 Mayıs)

Dünya Sansür Gündemi (20 – 26 Mayıs)

ABD'deki Cornell Üniversitesi, mezuniyet töreni videosunda Filistinli öğrenciyi sansürledi

New York'taki Weill Cornell Tıp Fakültesi yönetimi, Filistinli bir öğrencinin görüntüsünü, İsrail'i destekleyen okul yönetimini eleştirdiği için mezuniyet töreni videosundan sildirdi.

Okul yönetiminin sansürlediği, ancak bir arkadaşı tarafından kaydedilerek X platformunda paylaşılan görüntülerin yayılması ve gelen tepkiler sonrasında, Filistinli öğrencinin görüntülerinin, fakültenin internet sayfasına seçki halinde tekrar yüklendiği belirtildi.

Instagram, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarıyla ilgili paylaşımları kaldırıyor

Daha önce şirket bünyesindeki gözetim kurulu tarafından da Filistinliler tarafından ülkede yaşananlarla ilgili paylaşımları kaldırdığı için sansürlen suçlanana Meta, bu sansürü sürdüyor.

Şirket, Facebook'un ardından, sahibi olduğu bir diğer uygulama olan Instagram'da da İsrail'in saldırıları sonucu Filistin'de yaşanan ölüm ve yıkımlarla ilgili gönderileri kaldırmaya devam ediyor.

Son olarak İrem Aydemir isimli bir Instagram kullancısının yaptığı paylaşım, Instagram tarafından kaldırıldı.

Twitch artık yetişkin içerikleri sansürleme imkânı tanıyor

Twitch, bugün yayınladığı yeni güncellemesiyle kullanıcıların yetişkin içerikleri görmemelerini sağlayacak yeni sansür özelliğini duyurdu.

İsrail saldırısı sırasında Gazze Şeridi'nde internet kesintisi

İnternet sansürüne yönelik dünya çapında izleme yapan NetBlocks, 26 Mayıs'ta Gazze Şeridi'nde internet kesintisi yaşandığını paylaştı.

Netblocks'tan yapılan açıklmada, "Canlı ölçümler, Gazze Şeridi'ndeki internet bağlantısında bir kesinti olduğunu gösteriyor. Olay, İsrail'in bölgede devam eden operasyonları sırasında meydana geliyor ve muhtemelen bölgede yaşanan gelişmelerin haberleştirilmesini sınırlandıracak. 

Irak ve Suriye'de hükümet, interneti kesti

Netblocks, okul sınavları sırasında kopya çekilmesini ve sınav sorularının sızdırılması önlemek amacıyla Irak ve Suriye'de hükümetin interneti kestiğini duyurdu.

Bunun bir haftada üçüncü kez yapıldığını belirten Netblocks, Suriye'nin de 26 Mayıs günü beş saat boyunca interneti kestiğini duyurdu.