Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (9-15 Ekim)

Katharine Trendacosta: ‘Facebook’un tek derdi büyümek’
Facebook, Filistinlilere sansür uyguladı
Çin, internet üzerindeki kontrolünü artırmak için algoritma düzenlemesine gidiyor
İnternet özgürlüklerinde iki farklı dünya: Tayvan ve Çin
Biden’a ‘İran’daki internet özgürlüğünü koru’ çağrısı
Hindistan’ın Karnataka eyaletinde çevrim içi ‘şans oyunları’ yasaklandı

 

Katharine Trendacosta: ‘Facebook’un tek derdi büyümek’

Electronic Frontier Foundation’dan(EFF) Katharine Trendacosta, eski Facebook çalışanı Frances Haugen’in 5 Ekim’de Kongre önündeki  büyük ifşayı değerlendirdi. Trendacosta, ifşanın Facebook’un tek derdinin “her ne pahasına olursa olsun büyümek” olduğunu gösterdiğini belirtti.

“Hastalıklı şirket kültüründen” beslenen büyüme takıntısı ile Facebook’un tekelleşme politikası izlediğini belirten Trendacosta, Facebook’un Instagram gibi rakipleri satın almasının toplum için tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Haugen’in Kongre önündeki Facebook ifşasının EFF’in Facebook gibi giderek tekel haline gelen teknoloji şirketlerinin dağıtılması yönündeki tutumunun yerinde olduğunu gösterdiğini savunan Trendacosta, “etkileşim” kavramının Facebook’un daima büyüme stratejisindeki önemine dikkat çekti. Trendacosta, Haugen’in Facebook’un otomatik değerlendirme sisteminin içeriğe dikkat etmeden yalan haber ve nefret söylemi de dahil olmak üzere en çok etkileşim alan paylaşımları daha fazla öne çıkarmasının Facebook’un büyüme takıntısında kullanıcılarının sağlık ve refahını önemsemediğini gösterdiğini vurguladı.

Eski Facebook çalışanı Frances Haugen, Facebook’un binlerce iç yazışmasını ve politika belgelerini CBS kanalı ve Washington Street Journal gazetesine sızdırdıktan sonra 5 Ekim’de Kongre önünde de Facebook’u ifşa etmişti. Haugen, Facebook’un yegane amacının kar ve büyümek olduğunu, nefret söylemi ve yalan haberle mücadele etmek ile ilgilenmediğini söylemişti.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/10/what-facebook-whistleblower-tells-us-about-big-tech 

Facebook, Filistinlilere sansür uyguladı

Gözetim Kurulu, Facebook’un Filistinli kullanıcıların insan hakları ihlallerini paylaştıklarını gönderilerini dahi sansürlediğine hükmetti.

Facebook ve Instagram’daki içerik yönetim kararlarını denetleyen ve aldığı kararlar teamül oluşturan bağımsız Gözetim Kurulu, Facebook ve Instagram’ın 2021 yılının Mayıs ayında işgal altındaki Filistinlilerin İsrail tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini belgeleyip dünya kamuoyuyla paylaştığı gönderileri haksızca kaldırdığına karar verdi.

Bir vaka üzerinden kararını veren Kurul, Facebook’un “içeriği kaldırma kararının internet dışındaki zararı azaltmadığı ve kamuyu ilgilendiren bir meselede ifade özgürlüğünü kısıtladığı” hükmüne vardı.

Human Rights Watch (HRW), Facebook’a ait Instagram’ın Filistinlilerin maruz kaldıkları insan hakları ihlallerini paylaştıkları gönderileri dahi “nefret söylemi ve sembolleri kullanımı” gerekçesiyle kaldırdığını ve daha sonra bu gönderileri tekrar yayınladığını kayıt altına aldıklarını belirterek Facebook’un içerik yönetiminde temel sorunlar olduğuna dikkat çekti. HRW, gönderdiği mektupta Facebook’a insan hakları örgütleri ile çalışması ve içerik yönetim politikaları konusunda daha şeffaf olması çağrısında bulundu.

https://www.hrw.org/news/2021/10/08/israel/palestine-facebook-censors-discussion-rights-issues

Çin, internet üzerindeki kontrolünü artırmak için algoritma düzenlemesine gidiyor

Çin, internet üzerindeki kontrolünü artırmak ve dev teknoloji şirketlerinin içerik yönetimi politikalarını devlet ideolojisi ile uyumlu hale getirmek için İnternet Bilgi Hizmetleri algoritmalarında düzenlemeler getirecek.

Çin’in Siber Alan İdare Kurumu, geçen hafta “İnternet Bilgi Hizmetleri Algoritmalarının Kapsamlı Yönetimi Yönergesi” başlıklı bir bildiri yayınladı. Bakanlıklar da dahil dokuz farklı kurumun imzası olan bildiri, algoritmaların kamuoyu görüşünü manipüle edecek, rakiplere saldıracak ve internet kullanıcılarının haklarını ihlal edecek şekilde istismar edilmesinin önlenmesini amaçlıyor. Bildiride üç yıl içerisinde iyi yönetim, güvenilir denetleme mekanizmaları ve standart algoritma ekolojisi içeren kapsamlı bir algoritma güvenlik çerçevesi kurulması öngörülüyor. 

Observer Research Foundation (ORF), Çin’in bu son adımının Pekin’in teknoloji devleri üzerinde giderek artan baskısının devamı olduğunu belirterek halihazırda şirketlerin karar alma mekanizmalarında kendisine yer edinen Çin Hükümetinin bu düzenleme ile teknoloji şirketlerinin algoritmalarını Xi Jinping’in “Yeni Dönem için Çin Değerlerine Uygun Sosyalizm” ideolojisi ile uyumlu şekilde düzenlemeyi hedeflediğine dikkat çekiyor.

https://www.orfonline.org/expert-speak/china-aims-to-algorithmise-internet-information-services/ 

İnternet özgürlüklerinde iki farklı dünya: Tayvan ve Çin

The Diplomat Dergisinden Sarah Cook ve Allie Funk’ın “Freedom on the Net 2021” raporuna dayandırdıkları habere göre, internet özgürlükleri bağlamında Çin ve Tayvan arasında radikal farklılıklar var.

Rapor kapsamında ilk defa değerlendirilen Tayvan, dünyada internetin en özgür olduğu beşinci ülke olurken Çin bir kez daha internet özgürlükleri açısından en kötü durumdaki ülke oldu. Raporda Çin ve Tayvan’ın internet özgürlükleri karnesinde aralarında 70 puan fark bulunuyor.

Haberde, Tayvan’da Başkan Tsai Ing-wen hükümetinin sosyal medyada ağır biçimde eleştirilebilir iken Çin’de geçtiğimiz sene COVID-19 hakkında bağımsız soruşturma taleplerini içeren içeriklerin dahi sansürlendiğine dikkat çekiliyor. 

İnternet düzenlemeleri açısından da Çin ve Tayvan arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Pekin’in bir süredir dev teknoloji şirketlerini hedef alan baskılayıcı uygulamalarının lokomotifi olan Çin Siber Alan İdare Kurumu dünyada internet özgürlüklerinin ihlalinde en agresif devlet kurumu olarak tanımlanırken Tayvan’ın internet düzenlemelerinde daha demokratik ve şirketler ile işbirliği içerisinde düzenlemeler yaptığına dikkat çekiliyor.

https://thediplomat.com/2021/10/on-internet-freedom-china-and-taiwan-are-worlds-apart/ 

Biden’a ‘İran’daki internet özgürlüğünü koru’ çağrısı

ABD Kongresinde bulunan her iki partinin temsilcilerinin yer aldığı grup, ABD Başkanı Joe Biden’a İran’daki bilgi ve internet özgürlüklerini kişisel iletişim cihazlarını mevcut ambargolar kapsamından muaf tutarak destekleme çağrısında bulundu.

İran İnsan Hakları Merkezi (CHRI) ve İran-Amerika Kamu İlişkileri Birliği (PAAIA) tarafından başlatılan ve İran’da insanların internete ve internet hizmetlerine erişimini kolaylaştırarak sivil toplumun ülkede olan bitenler hakkında dış dünya ile kolaylıkla ve özgürce iletişim kurabilmesini amaçlayan kampanya sonucunda ABD Kongresinde bulunan her iki partinin temsilcilerinin yer aldığı grup, ABD Başkanı Joe Biden’a İran’a uygulanan ambargoda gerekli değişiklikleri yaparak bu çabayı desteklemesi çağrısında bulundu.

21 Kongre üyesinin imzası bulunan mektupta, Biden yönetimine “GL-D1” başlıklı ambargolar kapsamında İran ile ihracatı düzenleyen lisansı güncellemesi ve genişletmesi çağrısında bulunularak “İran halkının birbirleri ve dış dünya ile özgürce iletişim kurabilmelerinin ABD’nin çıkarlarına uygun olduğu” vurgusu yapıldı. 

CHRI’dan Hadi Ghaemi, GL-D1 lisansının güncellenmesinin İran halkının temel haklarının ve internet özgürlüklerini desteklemek için Biden yönetimi adına doğru bir adım olacağını belirtti.

https://www.iranhumanrights.org/2021/10/bipartisan-congressional-group-urges-biden-to-support-internet-freedom-in-iran/ 

Hindistan’ın Karnataka eyaletinde çevrim içi ‘şans oyunları’ yasaklandı

Hindistan’ın Karnataka eyaleti, 1963 yılında kabul edilen Polis Yasasına yapılan ekleme ile çevrim içi oynanan şans oyunlarını yasakladı. 

Eyalet valisi Thawar Chand Gehlot’un 4 Ekim’de imzaladığı düzenleme ile Hindistan’ın Karnataka eyaletinde “şans oyunları” oynamak ve oynatmak yasaklanarak yasağı ihlal edenlere 1000 dolara kadar olan para cezaları getirildi. 

Daha önce Hindistan’da diğer eyaletler benzer yasaklamalar getirmiş olsa da 1963 Yasasına yapılan değişiklikler ile Karnataka eyaleti yasağı ihlal edenlere para cezası getiren ilk eyalet oldu.

https://igamingbusiness.com/indian-state-of-karnataka-bans-online-gambling-with-new-law/