Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (8-14 Ocak)

İnternet sansürünün küresel maliyeti: 5.5 milyar dolar
Çin’in ‘Büyük Sansür Duvarı’ olimpiyatlar için aralanıyor
Burkina Faso’da darbe girişimi iddiasıyla internet kesildi
Hollandalı atletlere ‘telefon ve bilgisayarlarınızı Çin’e götürmeyin’ uyarısı

İnternet sansürünün küresel maliyeti: 5.5 milyar dolar

Dijital güvenlik ve haklar grubu Top10VPN’in raporuna göre hükümetlerin 2021 yılında uyguladığı internet sansürlerinin dünya ekonomisine maliyeti 5.5 milyar dolar oldu.

Dijital güvenlik ve haklar grubu Top10VPN, “İnternet Sansürü: Ekonomik Maliyet 2021” raporunu yayınladı. Grup, internet sansürünün 2020 yılına oranla %36 oranında artarak dünya ekonomisine maliyetinin 2021 yılında 5.5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

2021 yılında 21 farklı ülkede 50 büyük çaplı internet karartması uygulandığına dikkat çeken grup, 2021 yılında toplam 30.179 saat internet sansürü uygulandığını paylaştı. 2021 yılında 30.179 saatlik internet sansürünün 16.574 saati internet karartması, 840 saati internet yavaşlatması, 12.766 saati ise sosyal medya engellemeleri şeklinde uygulandı.

Grup, Twitter’ın en fazla engellenen platform olduğunu paylaşırken uygulanan internet sansürleri sebebiyle en fazla zarara uğrayan ülkenin 2.8 milyar dolar kayıp ile Myanmar olduğuna dikkat çekti.

https://www.top10vpn.com/research/cost-of-internet-shutdowns/

Çin’in ‘Büyük Sansür Duvarı’ olimpiyatlar için aralanıyor

Çin, Pekin Kış Olimpiyatları’na katılacak atletlerin internete engelleme olmadan erişebileceklerini garanti etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Voice of America’ya gönderdiği mektupta Çinli yetkililerin olimpiyatlarda yarışacak atletlerin ve akredite basın mensuplarının engelleme olmadan internete erişebileceklerini garanti ettiği belirtildi. Komite tarafından yapılan açıklamada atlet ve akredite basın mensuplarının kablolu ve kablosuz bağlantılar aracılığıyla kendi cihazları üzerinden erişebileceklerinin kendilerine iletildiği de paylaşıldı.

Haberde Çin’in daha önce 2008 ve 2015’teki spor müsabakalarında benzer bir uygulama ile ziyaretçilerin engelleme olmadan internete erişmelerine imkan sağladığı hatırlatılıyor.

https://www.voanews.com/a/china-to-crack-open-great-firewall-for-winter-olympic-athletes-/6356402.html

Burkina Faso’da darbe girişimi iddiasıyla internet kesildi

NetBlocks, Burkina Faso’da 10 Ocak Pazartesi öğleden sonra başlayan 15 saatlik internet kesintisi uygulandığını açıkladı.

NetBlocks, Google Transparency göstergelerinin de doğruladığını belirttiği Burkina Faso’daki internet kesintisinin 10 Ocak Pazartesi öğleden sonra başlayıp Salı sabah saatlerine kadar devam ettiğini duyurdu.

İnternet kesintilerinin darbe girişimi gerekçesiyle üst düzey sekiz askeri yetkilinin tutuklanması ile aynı zamanda başladığı belirtiliyor. NetBlocks, internet kesintilerinin uygulandığı saatlerde WhatsApp ve Facebook’a da erişimin engellendiğini paylaştı.

https://netblocks.org/reports/internet-disruptions-observed-in-burkina-faso-amid-coup-plot-arrests-1yPjl3AQ

Hollandalı atletlere ‘telefon ve bilgisayarlarınızı Çin’e götürmeyin’ uyarısı

The Volksrant’ın haberine göre Hollanda Spor Konfederasyonu (NOC * NSF) Pekin Kış Olimpiyatları’na katılacak atletlere telefonlarını ve bilgisayarlarını götürmeme uyarısında bulundu.

NL Times’ın the Volksrant’a dayandırdığı haberde NOC * NSF’in olimpiyatlara katılacak atletleri Çin’in gözetlemesine uğramamaları için telefonlarını ve bilgisayarlarını Çin’e götürmeme uyarısı yaptığı paylaşıldı.

NOC * NSF Teknik Sorumlusu Maurits Hendriks’in doğruladığı uyarının atletlerin bulunacağı ülkelerdeki siyasi, ekonomik ve kültürel durumların ve siber güvenlik politikalarının incelenmesi sonucunda yapılabildiği belirtildi.

NL Times’a konuşan siber güvenlik şirketi Zerocopter yetkilisi Erik Ploegmakers, Çin’de VPN kullanımının yasa dışı olması sebebiyle tüm internet trafiğinin Çinli yetkililer tarafından kontrol edildiği gerçeği düşünüldüğünde son derece yerinde olduğunu ifade etti.

Haberde, Hollanda’nın devlet politikası olarak Çin’de bulunan veya ülkeyi ziyaret eden yetkili ve diplomatların cihazlarını Hollanda’ya dönüşlerinde yok ettiği hatırlatılıyor.