Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (6-12 Kasım)

Brezilya’da aşırı sağın ‘güvenli alanı’: Telegram
Etiyopya’da ‘sınav sızıntısı’ sonrası sosyal medya kısıtlandı
Facebook, yüz tanıma yazılımını platformlarından kaldırıyor
Zuckerberg, Vietnam hükümetinin sansür talebini bizzat onayladı
Meta, Kazak hükümetinin ‘ayrıcalıklı sansür yetkisi’ iddialarını reddetti

Brezilya’da aşırı sağın ‘güvenli alanı’: Telegram

The New York Times’ta Ernesto Londoño, Flávia Milhorance ve Jack Nicas imzasıyla yayınlanan haberde, Telegram’ın Brezilya’da aşırı sağcılara ve dezenformasyon kampanyalarına güvenli alan sağladığı belirtiliyor.

Haberde, Jair Bolsonaro’nun takipçilerine kanalına kayıt olma çağrısı yaptıktan sonra Brezilya’da popülerliği artan Telegram’ın ülkede iki yılda %15 büyüme kaydettiğine dikkat çekiliyor. Dezenformasyon konusunda dünya çapında muhafazakar ve aşırı sağcıların tercihi haline gelen Telegram’a geçişin, Bolsanaro’nun seçimlere hazırlık planının bir parçası olduğu vurgulanıyor. Anketlerde oy oranı giderek düşen Bolsanaro ve destekçileri uzun süredir Brezilya seçim sisteminin güvenilirliği hakkında dezenformasyon kampanyaları yürütüyor.

The New York Times’a konuşan Brezilya Seçim Kurulu Genel Sekreteri Aline Osório, dezenformasyon kampanyalarının iyi organize olmuş ve iyi fonlanan kesimler tarafından yürütüldüğünü bildiklerini ve bu kampanyalara karşı diğer sosyal medya platformları ile işbirliği yapabilmelerine rağmen Telegram ile böyle bir ilişki kuramadıklarını söyledi.

https://www.nytimes.com/2021/11/08/world/americas/brazil-telegram-disinformation.html

Etiyopya’da ‘sınav sızıntısı’ sonrası sosyal medya kısıtlandı

NetBlocks, merkezi sınav soru kağıtlarının sızdırılması üzerine 8 Kasım Pazartesi günü Etiyopya’da sosyal medya kısıtlanması uygulandığını duyurdu.

Etiyopya’da 12. sınıf seviyesinde gerçekleştirilen merkezi sınavın soru kağıtlarının kısmen sosyal medya platformlarında paylaşılması üzerine Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve Telegram hizmetlerinde kısıtlama uygulandı.

NetBlocks, devlet işletmesi olan Ethio Telekom tarafından sosyal medya platformlarına uygulanan kısıtlamanın Salı gününe kadar devam ettiğini kaydetti. Kısıtlama süresince VPN hizmetleri ile kısıtlanan platformlara erişilebildiği bildirildi.

https://netblocks.org/reports/facebook-whatsapp-and-other-services-restricted-in-ethiopia-after-exam-paper-leak-pA24lJyb

Facebook, yüz tanıma yazılımını platformlarından kaldırıyor

Facebook, 2 Kasım’da yaptığı açıklamada, sosyal ağ platformlarında yüz tanıma yazılımını kullanmayı durduracaklarını açıkladı.

Kullanıcılarından çok fazla veri topladığı için eleştirilen Facebook, platformlarında paylaşılan fotoğraf ve videolardaki kişilerin yüzlerini otomatik olarak tanımlanmasına imkan veren yazılımı kullanmayı durduracağını açıkladı.

Facebook’un Yapay Zeka programının yöneticilerinden olan Jerome Pesenti’nin imzasını taşıyan açıklamada, kararın, şirket ürünlerinde yüz tanıma teknolojisini sınırlandırma çabasının bir parçası olarak alındığı belirtildi. Yüz tanıma teknolojisinin görme engelli insanlar başta olmak üzere birçok insana avantaj sağladığının da vurgulandığı açıklamada, bu teknolojinin Meta’nın gelecekteki ürün ve hizmetlerinde kullanılabileceği paylaşıldı.

CNN’e konuşan Northeastern Üniversitesinden Woodrow Hartzog, bu kararın veri güvenliği ve mahremiyet açısından önemli bir kazanç olduğunu vurguladı.

https://edition.cnn.com/2021/11/02/tech/facebook-shuts-down-facial-recognition/index.html

Zuckerberg, Vietnam hükümetinin sansür talebini bizzat onayladı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün Vietnam hükümetinin sansür talebini bizzat onayladığı ortaya çıktı.

The Washington Post’un raporuna dayandırılan haberde Zuckerberg’ün Vietnam hükümetinin “devlet karşıtı” olarak tanımladığı muhalif içeriklerin kaldırılması talebini bizzat onayladığı belirtildi.

Raporda, Vietnam hükümetinin Facebook’u kapatması durumunda şirketin bir milyar dolar yıllık gelir kaybı olacağı ve Zuckerberg’ün bu yüzden Vietnam hükümetinin taleplerine boyun eğdiğinden bahsediliyor. Facebook’un Temmuz-Aralık 2020 döneminde 2200’ün üzerinde paylaşımı, hükümetin talebi doğrultusunda engellediği ya da kaldırdığı da raporda paylaşılıyor.

Facebook’un the Washington Post’a verdiği beyanda, şirketin Vietnam hükümetinin taleplerine boyun eğme kararının “her gün milyonlarca insanın ihtiyaç duyduğu hizmetlerin verilmeye devam edilebilmesi” meşrulaştırdığı söyleniyor.

https://news.yahoo.com/report-mark-zuckerberg-personally-approved-213954854.html

Meta, Kazak hükümetinin ‘ayrıcalıklı sansür yetkisi’ iddialarını reddetti

Facebook’un da sahibi olan Meta Platforms, Kazak hükümetinin kendilerine platformların içerik bildirim sistemlerine erişim için ayrıcalık sağlandığı iddialarını reddetti.

Facebook ile ortak açıklama yapan Meta, geçen hafta açıklama yapan ve Facebook ile  yasadışı içeriklerin kaldırılmasının hızlandırılması için anlaşmaya vardıklarını iddia eden Kazak hükümetini yalanladı. Reuters’a e-mail ile açıklama yapan Meta sözcüsü Ben McConaghy, “hükümetlerden bağımsız olarak Facebook’un ilkeleri, yerel ve uluslararası kanunlar ile uyumlu, tutarlı olan bireysel [içerik kaldırma] başvurularını değerlendirme süreçleri” olduğunu ve bunun Kazakistan’da da aynı şekilde işlediğini belirtti.

Hükümet, Eylül ayında, sosyal medya platformlarının ülkede ofis açmaması ve içerik kaldırma taleplerinden bizzat sorumlu olacak bir yetkili atamamaları halinde hükümete platformları engelleme yetkisi veren bir yasa üzerinde çalışmaya başlamıştı. Instagram ve WhatsApp’in de popüler olduğu Kazakistan’da Facebook’un 3.2 milyon kullanıcısı bulunuyor.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/facebook-lets-kazakh-govt-directly-flag-harmful-content-joint-statement-says-2021-11-01/