Dünya Haberler

Dünyada Sansür Gündemi (5-11 Haziran)

Facebook’a ‘Filistinlileri susturmaktan vazgeç’ çağrısı
Rusya, eski hükümlülerin sosyal medyayı kullanmasını yasaklayabilir
Microsoft, Tiananmen yıldönümünde “Meçhul İsyancı”yı sansürledi
Twitter, Hindistan’da hükümetin isteği üzerine dört hesabı engelledi
Nijeryalılar Twitter yasağını yargıya taşıyor
Rusya’da yurttaşlar Twitter yavaşlatmasını yargıya taşıdı
‘Sosyal medya şirketleri otoriter devlet sansürüne yardım ediyor’
Florida’nın sosyal medya sansür yasası kadük kalabilir 

Twitter, Hindistan’da hükümetin isteği üzerine dört hesabı engelledi 

Twitter, Hindistan’da gerçekleşen çiftçi protestolarıyla ilgili paylaşımlarda bulunan dört hesabı, yetkililerden gelen talep üzerine engelledi.

Protestoculara destek veren hesaplardan biri Pencaplı şarkıcı Jazzy B’ye ait. Sanatçı, tarım politikalarına karşı protestolar düzenleyen çiftçilere desteğini açıklayan çok sayıda paylaşımda bulunmuştu.

Engellenen hesaplar Hindistan’da bloke olmuş olmasına karşın, Hindistan dışı IP’lerden bağlanan kullanıcılar tarafından görülebiliyor.

Twitter yaptığı açıklamada meşru ve yasal bir üstek üzerine ülke bazında hesapları engellediklerini söyledi.

https://www.ndtv.com/india-news/punjabi-singer-jazzy-bs-twitter-account-blocked-on-govern ment-request-2458739

Rusya, eski hükümlülerin sosyal medya kullanmasını yasaklayabilir 

Rusya’da iktidardaki Birleşik Rusya partisi milletvekili Dmitry Sablin eski hükümlülerin medyada röportaj vermesini, sosyal medyada hesap açmasını ve anılarını kitap olarak bastırmasını engelleyecek bir yasa hazırlığı içinde olduğunu duyurdu.

Sablin, yasa tasarısının yakın zamanda Devlet Dumasının önüne geleceğini bildirdi.

Tasarıda, eski hükümlülerin medya faaliyetleri karşılığında ödeme almasının yasaklanması da öngörülüyor. Televizyon kanallarında, sosyal medya hesaplarında veya bloglarında eski hükümlülere yer veren kurum ve gazetecileri ise milyonlarca rublelik para cezaları bekliyor.

“Hükümlülerin cezaevinden çıktıktan sonra gazetecilerin yardımıyla ünlendiğini” söyleyen Sablin, bunun eski hükümlülere iyi bir gelir kapısı aralayarak suç işleyen kişilerin ödüllendirilmesi anlamına geldiği söyledi.

Milletvekili bununla ilgili olarak Federal Vergi Dairesine, Netflix’in televizyoncu Kseniya Sobhcak’ın Viktor Mokhov ile ilgili “Skopin Manyağı” adlı filminin satın alınmasına dair sözleşme şartlarını öğrenmek için sorgu yaptığını belirtti. Deneyimli gazetecinin, reşit olmayan iki kızı esir tutarak dört yıl boyunca cinsel saldırıda bulunan Mokhov ile görüşmesi tartışmalara neden olmuştu.

https://www.cableman.ru/content/byvshim-zaklyuchennym-zapretyat-vystupat-v-smi-i-sotsial nykh-setyakh

Rusya’da yurttaşlar Twitter yavaşlatmasını yargıya taşıdı

Rusya’da bir grup internet kullanıcısı bağlantı, enformasyon teknolojileri ve kitlesel iletişim alanında denetleyici kurul görevindeki Roskomnadzor’a, son zamanda ülkede Twitter’ın yavaşlatılması nedeniyle dava açtı.

Twitter kullanıcıları Rusya’da Twitter trafiğinin Mart ayında yavaşlatılmasını mahkemeye taşınması hakkındaki bilgi hak savunma örgütü Agora’nın direktörü Pavel Çikov’a dayandırıldı.

Tagan Bölge Mahkemesine verilen dilekçede davacılar Twitter’da “hiçbir zaman illegal içerik paylaşmadıklarını, şiddet çağrısında bulunmadıklarını ve şiddet veya ayrımclığı olumlayan bir içerik paylaşmadıklarını” belirtti. Dilekçede ayrıca kullanıcılarının sakıncalı olduğu düşünülen içerikleri paylaşan hesapların sahipleriyle bir ilgisi olmadığı vurguladı.

Davacılar Roskomnazor’un Twitter’ı yavaşlatma eyleminin ifade özgürlüklerini ihlal ettiğini savundu.

10 Mart tarihinde Roskomnadzor, Twitter’ın 2017 yılından beri “çocuk pornografisi içeren, ve 18 yaşından küçükleri intihara yönlendiren ve uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili bilgi sağlayan” içerikleri çıkarmaması nedeniyle yavaşlatma kararı aldığını duyurdu.

Roskomnadzor 17 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada “Twitter’ın Rus mevzuatına uygun davranma konusundaki çabalarını olumlu değerlendirdiğini” duyurmuştu.

https://www.vesti.ru/hitech/article/2572285

Nijeryalılar Twitter yasağını yargıya taşıyor

Nijerya’da Twitter’ın engellenmesi sonrasında SERAP adlı insan hakları örgütü ve 176 yurttaş, Twitter yasağını Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Mahkemesine taşıdı.

Twitter, Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin Nijerya’nın güneydineki yurttaşları soykırımla tehdit eden 2 Haziran tarihli bir tweet’ini platformdan çıkardıktan iki gün sonra Nijeryalı yetkililer Twitter’ı süresiz olarak engellemişti.

https://www.aljazeera.com/news/2021/6/8/nigerians-launch-legal-action-against-governments-twitter-ban

‘Sosyal medya şirketleri otoriter devlet sansürüne yardım ediyor’ 

İngiliz New Statesman dergisinde 9 Haziran’da yayınlanan bir makalede sosyal medya devlerinin otoriter eğilimleri olan hükümetlerin istekleri doğrultusunda davrandığına dair bir analiz yayınlandı.

Makalede, üç platform (Facebook, Google ve Twitter) tarafından yayınlanan verilere göre eleştirel içeriklerin kaldırılması isteklerinin geldiği ülkeler Rusya, Hindistan, Türkiye, Güney Kore, Brezilya Vietnam ve Tayland olarak sıralandı.

Electronic Frontier Foundation (EFF) Uluslararası İfade Özgürlüğü Direktörü Jillian C. York, platformların, YouTube’un Türkiye ve Tayland hükümetlerden gelen isteklerini yerine getirdiği 2007’den beri içerik çıkarma isteklerine uyumlu davranıyor.

Yazıda ayrıca, Türkiye’de geçtiğimiz sene kabul edilen yasa sonrasında YouTube, Facebook, TikTok ve Twitter’ın hak savunucularının aksi yöndeki çağrılarına rağmen temsilci atadığı belirtildi.

York, geçmiş örneklerden yola çıkarak, şirketlerin yerleşik çalışanları bulunduğu ülkelerde hükümetlerin isteklerine uyumluluk göstermelerinin arttığını söyledi.

https://www.newstatesman.com/business/companies/2021/06/how-social-media-companies help-authoritarian-governments-censor-internet

Facebook’a ‘Filistinlileri susturmaktan vazgeç’ çağrısı 

Mayıs ayında dijital hak örgütleri 7amleh, Access Now ve Sada Social’ın bulgularına göre Mayıs ayında Filistinlilerin zorla evden çıkarılması ve İsrail kuvvetlerinin El Aksa camiine saldırısına dair birçok paylaşım Facebook ve Instagram’dan kaldırıldı; Filistinli aile ve aktivistlerin yayınları durdurularak hesapları silindi.

Facebook, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bunun “teknik” bir sorun sonucu gerçekleştiğini öne sürmüştü.

Bu hafta üç örgüt, Facebook ve Instagram’ın Filistinlilerin dünyaya sesini duyurmaya çalıştığı anlarda onları susturduğunu söyleyerek, Facebook’un sorumluluk almasını istedikleri bir çağrı yayınladı. Çağrı tüm dünyadaki kullanıcıların imzasına açık bulunuyor.

https://stopsilencingpalestine.com/

Microsoft, Tiananmen yıldönümünde “Meçhul İsyancı”yı sansürledi 

Microsoft’a ait arama motoru Bing binlerce kişinin öldürüldüğü 1989 Tiananmen protestolarında gerçekleşen katliamın sembolü haline gelen “Meçhul İsyancı” resmini sansürledi.

Çin’in dışında bulunan kullanıcılar bir süre tankların önünde duran ve elinde poşetlerle Pekin’de tankların önünde duran ve kimliği hala bilinmeyen kişinin videolarına ve resimlerine erişemediklerini bildirdi.

Microsoft fotoğrafa erişimin “insan kaynaklı bir hata” sonucu gerçekleştiğini söyledi.

Thomson Reuters Vakfı tarafından yayınlanan bir analize göre, fotoğrafa getirilen erişim engeli Çin pazarına erişebilmek için şirketlerin küresel düzeyde artarak taviz vermesi eğiliminin bir parçası.

https://news.trust.org/item/20210607110849-zrpex/

Facebook, Trump’ın hesabını iki yıl sonra açabilir

Facebook, 4 Haziran’da yaptığı bir açıklamada eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2021 yılının Ocak ayında Kongre Binasına yönelik gerçekleşen baskın sonrası askıya alınan hesabın 2023’te açılabileceğini duyurdu. Bu, eski başkanın 2022’deki ara seçimlerinde anaakım sosyal medyaya erişemeyeceği anlamına geliyor.

Şirket ayrıca politikacılara ait içeriğe diğer kullanıcıların paylaşımlarından farklı davranma politikasından vazgeçmeyi planladığını açıkladı.

https://www.seattletimes.com/nation-world/facebook-says-trumps-ban-will-last-at-least-2-yea rs/

Florida’nın sosyal medya sansür yasası kadük kalabilir 

ABD’nin Florida eyaletinde geçtiğimiz ay kabul edilen ve sosyal medya devlerinin muhafazakar siyasetçilerin hesaplarını askıya almalarına engellemeye yönelik yasa, henüz yürürlüğe girmeden bloke edilebilir.

Eyaletin valisi ve yerel senatodaki diğer Cumhuriyetçiler, tutarsız olarak uygulanan sosyal medya sansürünün Floridalıların ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ileri sürüyor.

Eyalette kabul edilen yasa, hesapların askıya alınması durumunda sosyal medya devlerine yüksek para cezaları kesilmesini öngörüyor.

Yasayı federal yargıya taşıyan NetChoice adlı kuruluş, sosyal medya sansür yasasının mahkeme kararıyla 1 Temmuz’dan önce durdurulabileceğini bekledi.

NetChoice Başkan Yardımcısı Carl Zsabo, yasanın sosyal medya şirketlerini belli bir görüşü yaymaya zorlamak anlamına geldiğini söyleyerek ayrıca teknoloji şirketlerinin kendi içeriklerini denetleyememesinin kullanıcı sayısı ve reklam geliri kaybına yol açabileceğini belirtti.

https://www.wctv.tv/2021/06/07/big-tech-censorship-bill-could-be-blocked-before-it-goes-into effect/

İran’dan sosyal medya şirketlerine yönelik sansür yasası 

İran’da interneti düzenlemeye yönelik hazırlanan ve kısıtlayıcı olduğu için eleştirilen bir yasa tasarısının mecliste tartışılmaya başlanacağı bildirildi.

Ülkenin eski iletişim bakanı Rıza Taghipour yasa tasarısının 170 milletvekilinin desteğini kazandığını açıkladı.

Tasarı yasalaşırsa yabancı ve yerli sosyal medya şirketleri ve mesajlaşma uygulamalarının düzenleyici ve denetleyici bir kuruma kayıt yaptırması ve üç ay içinde yerleşik bir temsilci belirlemesi gerekecek. Düzenleyici kurum, istihbarat teşkilatı ve Devrim Muhafızları görevlilerinden ihdas edilecek.

Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya şirketleri ve binlerce web sitesi İran’da erişime engelli bulunuyor. Ülkedeki birçok kullanıcı engelleri aşmak için VPN servislerine başvuruyor.

https://iranintl.com/en/iran/iran-hardliners-introduce-new-restrictive-internet-regulations

(BA)