Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (4-10 Eylül)

Rusya’da yurttaşlara ‘sosyal kredi’ sistemi hakkında görüşleri soruldu
Rusya, popüler VPN uygulamalarını yasakladı
Taliban protestolara karşı internet engellemeleri uyguluyor
ProtonMail, Fransız aktivistin bilgilerini polis ile paylaştı
EFF: ‘Teksas’ın yeni kürtaj yasası çevrimiçi sansürü de beraberinde getirebilir’
Apple, ‘çocuk istismarı’ güncellemesinde geri adım attı

Rusya’da yurttaşlara ‘sosyal kredi’ sistemi hakkında görüşleri soruldu 

Finanz.ru sitesinin haberine göre Rusya’da yetkililer yurttaşların Çin’de uygulanan sosyal puanlama uygulamasına benzer bir sisteme yaklaşımları konusunda bir anket gerçekleştirdi.

Haber sitesi bu anketi, sosyal reyting uygulamasına geçilmesi konusunda “nabız ölçme” olarak yorumladı. Finanz.ru’nun RBK adlı siteye dayandırdığı habere göre Rusya Federasyonu Başkanlığı İnsan Hakları Konseyinin isteği üzerine yurttaş davranışlarını ve yurttaş sadakatini değerlendiren sosyal kredi uygulamasına geçilmesi ihtimaline karşı bir anket çalışması yapıldı.

2000 kişinin katıldığı ankette katılımcılara Rusya’da “reyting” uygulaması olsaydı hayatın ne yönde değişeceğini düşündükleri soruldu. Katılımcıların %27’si hayatın “olumlu” yönde değişeceğini düşünürken, %42’si “olumsuz” yanıtını verdi. Ankete katılanların %31’i ise “bilmiyorum” yanıtını verdi. 

Kişisel verilerin sızdırılması ile ilgili bir sorunun da yer aldığı ankete katılanların %61’i kişisel verilerinin sızdırılmasından endişe ettiklerini söyledi.

Konsey Başkanı Valeriy Fadeyev konuyla ilgili yaptığı açıklamada yurttaşların çoğunun bilgi sızıntısından endişe ettiğini ve bu konuda adımlar atılması gerektiğini söyledi.

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/rossiyan-nachali-gotovit-k-vvedeniyu-socialnykh-reytingov-1030777856 

Rusya, popüler VPN uygulamalarını yasakladı

“Rusya’nın RTÜK’ü” olarak bilinen Roskomnadzor, altı popüler VPN uygulamasına erişimi engelledi.

Rusya’da her türlü iletişim kanalının denetlenip düzenlenmesinden sorumlu olan Roskomnadzor, yaygın olarak kullanılan Hola! VPN, ExpressVPN, KeepSolid VPN Unlimited, Nord VPN, Speedify VPN ve IPVanish VPN uygulamalarına erişimi engelledi. 

Roskomnadzor, bu kararı VPN uygulamaları aracılığıyla erişilebilen çocuk pornografisi ve uyuşturucu gibi içeriklere erişimin engellenmesi amacıyla aldığını açıkladı. Bloomberg, Roskomnadzor’un kararını, bu ayın sonunda gerçekleşecek seçimlere hazırlık kapsamında Putin hükümetinin arttırdığı baskı politikalarının bir parçası olarak yorumladı.

Roskomnadzor geçtiğimiz haftalarda muhalif Alexei Navalny ile ilişkili websitelerine erişim engeli getirmiş, Google ve Apple’ı Navalny destekçilerinin seçimlerde organize olmak için kullanacakları uygulamayı mağazalarından kaldırmaları için ceza ile tehdit etmişti. 

https://www.techradar.com/news/russia-blocks-top-vpn-services 

Taliban protestolara karşı internet engellemeleri uyguluyor

Taliban, ülkenin birçok yerinde kadınların yoğunlukla katılım gösterdiği protestoların organize edilmesini ve haber geçilmesini engellemek için internet kısıtlamaları uyguluyor.

Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesi sonrasında başlayan ve kadınların yoğun katılım gösterdiği protestolara karşı Taliban rejiminin aldığı sert önlemlere internet engellemeleri de eklendi. Taliban, protestolara sert müdahalesinin dış dünyaya yayınlanmasını ve protestoların organize edilmesini engellemek için Khuwaja Bugra, Taimani, Khair Khana, Dasht e Barchi ve Qasaba bölgelerinde internet engellemeleri uyguluyor.

Halen devam eden protestolarda Taliban militanlarının kadınları otoparka kapattığı, kırbaçladığı ve gazetecileri darp ettiği görüntüler sosyal medyada hafta içinde paylaşılmıştı. Taliban hükümeti ise ülke çapında gösteri yapılmasını hükümetin iznine bağladığını duyurmuştu.

https://www.wionews.com/south-asia/taliban-beat-protesting-women-with-whip-order-internet-shutdown-in-some-areas-411825 

ProtonMail, Fransız aktivistin bilgilerini polis ile paylaştı

ProtonMail’in, Fransız polisinin Europol aracılığıyla İsviçre’den talep ettiği bir Fransız aktiviste ait IP bilgilerini paylaştığı  ortaya çıktı.

Uçtan uca şifrelemeye verdiği önem yüzünden aktivistlerden tarafından da sıklıkla tercih edilen ProtonMail’in Paris’in Place Sainte Marthe bölgesi yakınlarında gerçekleştirilen işgal eylemlerinde yer alan bir aktivistin IP bilgilerini paylaştığı Fransız polisi tarafından yayınlanan rapor ile ortaya çıktı.

Raporda Fransız polisinin işgal eylemleri gerçekleştiren grubun üyesi olan ve ProtonMail kullandığı tespit edilen aktivistin IP bilgilerini edinmek için Interpol ve Europol kanallarından İsviçre’ye talepte bulunduğundan ve bu talebin Europol tarafından karşılandığından bahsediliyor. Fransız polisi, ProtonMail’in bahsi geçen e-mail adresine ait IP bilgilerini ve e-maile erişim için kullanılan cihaz bilgilerini paylaştığını belirtiyor.

ProtonMail ise kullanıcılarının IP bilgilerini paylaşmak gibi bir pratikleri olmadığını yalnızca yerel yani İsviçre yasalarına uyarak İsviçreli yetkililerle söz konusu paylaştıklarını belirterek kendilerini savundu. 

https://techcrunch.com/2021/09/06/protonmail-logged-ip-address-of-french-activist-after-order-by-swiss-authorities/ 

EFF: ‘Teksas’ın yeni kürtaj yasası çevrim içi sansürü de beraberinde getirebilir’

Electronic Frontier Foundation (EFF), Teksas’ın yeni kürtaj yasasının çevrim içi ifade özgürlükleri üzerinde de yıkıcı etkileri olacağı uyarısında bulundu.

“Kalp Atışı Yasası” olarak da bilinen yeni yasa, bilerek kürtaj yapılmasını kolaylaştıracak şekilde eylemlerde bulunan kişilerden herhangi birinin şikayetçi olabilmesine imkan tanıyor. Kürtaj karşıtlarına bu kadar geniş bir imkan sağlayan bu yasanın çevrim içi ifade özgürlükleri üzerinde de yıkıcı bir etkisi olacağına dikkat çeken EFF, üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularında kadınları bilgilendiren, sahip oldukları seçenekleri açıklayan veya temel eğitim hizmetleri sağlayan kişi ve kurumların bu yasa sayesinde açılacak davalar ile susturulmaya çalışılacağına dikkat çekti. EFF, bu yasanın “kürtaj karşıtı troller” için bir kazanç kapısı olarak istismar edilebileceği uyarısında bulundu.

“Kalp Atışı Yasası”, ceninin kalp atışının duyulmasından sonra, yani henüz birçok kadının hamile olduğunu fark etmesinin mümkün bile olmadığı evrede kürtajı yasaklıyor. Yasanın belirlediği bu eşikle Teksas eyaletinde kürtaj mutlak olarak yasaklanmış oldu. Yasanın 1 Eylül’de yürürlüğe girmesiyle Teksas’ta altı haftayı geçmiş bir gebeliğe son veren,buna yardımcı olan ve hatta yardımcı olmaya “niyet eden” herkes hakkında dava açılabilecek.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/09/new-texas-abortion-law-likely-unleash-torrent-lawsuits-against-online-education  

Apple, ‘çocuk istismarı’ güncellemesinde geri adım attı

Apple, geçen ay duyurduğu ve çocuk istismarı ile mücadele edebilmek için kullanıcıların fotoğraf ve mesajlarını tarama özelliğini de barındıran “çocuk koruma” güncellemesini kişisel bilgi güvenliği tepkileri nedeniyle geciktirme kararı aldığını açıkladı.

Apple tarafından 3 Eylül’de yapılan açıklamada kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişe eden kullanıcılarının, hak savunucularının ve araştırmacıların endişe ve uyarılarını dikkate aldıklarını ve güncellemeyi gerçekleştirmeden önce üzerinde daha fazla çalışarak geliştirmek için güncellemenin geciktirileceği duyuruldu. Açıklamada özellikle endişeye sebep olan üç önemli özellik üzerinde daha fazla çalışılacağı ve değişiklik yapılacağı paylaşıldı.

Apple, 4 Ağustos’ta pedofili ile mücadele etmek için cihazlarında bir “arka kapı” bulunacağını ve bu şekilde kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapılacağını duyurmuştu. 

https://www.theverge.com/2021/9/3/22655644/apple-delays-controversial-child-protection-features-csam-privacy