Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (4-10 Aralık)

Rusya, TOR’u engelledi
Nagaland’da 12 saatlik internet ve SMS hizmetleri kesintisi uygulandı
Dr. Disrespect, Twitch sansürünü devam ettirdiği için Esport Ödüllerini eleştirdi
İnternet sansürü ile mücadele için yapay zeka sistemi geliştirildi
Beyaz Saray, sansüre karşı teknoloji geliştirme girişimlerini fonlama kararı aldı

Rusya, TOR’u engelledi

Rusya, TOR (The Onion Router) servislerini, yasa dışı içeriklere erişmekte kullanıldığı gerekçesiyle engelledi.

Reuters’ın Rusya’da yayımlanan günlük RBC gazetesine dayandırdığı haberde Roskomnadzor’un www.torproject.org web sitesine erişim engellemesi getirdiği bildirildi. Roskomnadzor, mahkeme kararıyla , sitenin  “kanunsuz içeriğe erişim imkanı sağladığı için” engellediğini açıkladı. 

Meduza, Rusya’da günlük 300.000 kişinin kullandığı düşünülen TOR hizmetlerine erişimin  “internet izolasyon tekniği” ile  3 Aralık’tan itibaren kesintiye uğratıldığına dikkat çekti ve Duma Enformasyon Politikaları Komitesi Başkanı Anton Gorelkin’in TOR’un yalnızca uyuşturucu satın almak için kullanıldığı ve dolayısıyla engellenmesi gerektiği beyanını hatırlattı.

TOR Projesi sitesinden yapılan açıklamada web sitesinin resmen engellendiğini duyuruldu ve TOR kullanıcılarına Rusya’daki TOR kullanıcıları ile dayanışma çağrısı yapıldı. 

https://www.reuters.com/article/russia-internet-tor/russia-ratchets-up-internet-crackdown-with-block-of-privacy-service-tor-idINL8N2ST2AZ 

Nagaland’da 12 saatlik internet ve SMS hizmetleri kesintisi uygulandı

Hindistan’ın kuzey doğu eyaleti Nagaland’da yerel halk ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar sırasında 12 saatlik mobil internet ve SMS hizmetleri kesintisi uygulandı.

Hindistan’ın Myanmar sınırında bulunan kuzey doğu eyaleti Nagaland’da güvenlik güçleri ve yerel halk arasında çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği çatışmalar sırasında mobil internet ve SMS hizmetleri kesintisi uygulandı. 4 Aralık’ta gece saatlerinde başlayan internet ve SMS hizmetleri kesintilerinin 12 saat sürdüğü belirtildi. 

MediaNama’ya konuşan Milli Güvenlik Sekreteri Abhijit Sinha, kararın “kamu düzeni ve güvenliğini daha fazla bozacak yalan haber ve mesajların SMS, WhatsApp ve Facebook üzerinden paylaşılmasının” önüne geçmek için alındığını belirtti.

Access Now tarafından 2020 yılında Dünya çapında kaydedilen 155 internet kesintisinin 109’unun Hindistan’da uygulandığı kaydedilmişti.

https://www.medianama.com/2021/12/223-internet-shutdown-nagaland-civilian-shooting/ 

Dr. Disrespect, Twitch sansürünü devam ettirdiği için Esport Ödüllerini eleştirdi

Ünlü YouTube yayıncısı Dr. Disrespect, ödül töreni sırasında kendisini platformda yasaklayan Twitch’in sansür politikasına boyun eğen Esport Ödüllerini eleştirdi ve ödüller ile ilişiğini kestiğini açıkladı.

Espor dünyasında birçok kişinin farklı kategorilerde ödüller aldığı Espor Ödüllerinde “Yılın Yayıncısı” ödülüne layık görülen Dr. Disrespect, ödül töreni sırasında kendisini sansürlemeye devam eden Twitch’e boyun eğdiği için Espor Ödüllerini eleştirdi ve artık her yıl yapılan bu törenin bir parçası olmayacağını açıkladı.

26 Haziran 2020’de “topluluk kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Twitch platformundan yasaklanan Dr. Disrespect’in ödül töreni sırasında yaptığı oyun yayını ve sesi törenin canlı olarak yayınlandığı Twitch’te de yayınlanacağı için sansürlendi. 

Twitch kuralları, bir başka yayıncının platformdan yasaklanmış bir başka yayıncıya kendi yayınında yer vermesini yasaklıyor. 

https://www.talkesport.com/entertainment/dr-disrespect-slams-esports-awards-for-twitch-ban-censorship/ 

İnternet sansürü ile mücadele için yapay zeka sistemi geliştirildi

Maryland Üniversitesinden iki bilgisayar mühendisi, baskıcı hükümetlerin uyguladığı sansürü tespit edip öğrenerek gerçek zamanlı yöntemler geliştirebilen bir yapay zeka sistemi tasarladıklarını duyurdu.

Mühendislerin “Geneva” adını verdikleri sistem, hükümetler tarafından uygulanan sansür tekniklerini gerçek zamanlı olarak tespit edip öğrenerek bu uygulamalara karşı yöntemler geliştirebiliyor. Sistemin yaratıcılarından Dave Levin, baskıcı hükümetlerin homojen bir sansür politikasına sahip olmadığını belirterek sansüre karşı mücadelenin bugüne kadar parça parça yürütüldüğünü söyledi. Levin, baskıcı hükümetler ve internet kullanıcıları arasındaki “kedi-fare oyununun” bu sistem ile son bulacağını belirtti.Projede yer alan doktora öğrencisi Kevin Bock, Geneva’nın çalışma şeklinin sansür uygulamalarını “kandırmak” şeklinde olduğunu paylaştı.

Baskıcı hükümetlerin giderek sansür karşıtı uygulamaları kriminalize ettiğine dikkat çeken mühendisler, Geneva’nın ayrı bir uygulama olarak indirilmesine gerek olmadığını ve farklı tarayıcıların arka planında çalışabileceğini belirttiler.

https://www.voanews.com/a/artificial-intelligence-works-to-outsmart-governments-internet-censorship-/6342765.html 

Beyaz Saray, sansüre karşı teknoloji geliştirme girişimlerini fonlama kararı aldı

Reuters’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden yönetiminin iletişim araçlarına uygulanan sansüre karşı geliştirilecek ve mahremiyeti arttıracak teknolojileri finanse etme kararı aldığını paylaştı.

Biden’ın 9-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek, Çin ve Rusya dışında 100’den fazla ülkenin davet edildiği “Demokrasi Zirvesi” sırasında açıklayacağı “Açık Teknoloji Fonu”, ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF), Ulusal Standart ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) aracılığıyla ve Birleşik Krallık ile işbirliği içerisinde sansüre karşı mücadelede kullanılabilecek, çevrim içi kullanıcı mahremiyetini arttıracak ve fikri mülkiyetin korunmasına katkı sağlayacak uluslararası projeleri finanse edecek.

Fon kapsamında uluslararası girişimcilere internet ve telefon bağlantısı olmayan durumlarda dahi içerik paylaşımı ve iletişim imkanı sağlayan teknolojilere 3.7 milyon dolar finansman sağlanacak. 

https://www.reuters.com/technology/white-house-fund-tech-evade-censorship-increase-privacy-2021-12-08/