Haberler

Dünyada Sansür Gündemi (31 Temmuz- 06 Ağustos)

Kripto para vergisi için dijital mahremiyet tehlikeye atılıyor
İranlıların ‘yeni Kuzey Kore’ olma endişesi
Zambiya seçimlere internet karartmaları ile girebilir
Rusya, Birleşmiş Milletler’e yeni siber suçlarla mücadele antlaşması teklifi sundu
İnsan hakları örgütlerinden Tayland’a ‘internet özgürlükler’ çağrısı

Kripto para vergisi için dijital mahremiyet tehlikeye atılıyor

Electronic Frontier Foundation (EFF), Başkan Biden tarafından ABD Senatosu’na gönderilen ve ülkenin yol, otoyol ve dijital altyapısının yenilenmesini öngören yasa tasarısında bulunan Kripto Para İzleme Hükmü’nün kripto para kullanıcılarının dijital mahremiyeti için felaket anlamına geldiğini beyan etti.

Her iki partinin desteklediği yasa tasarısı, çoğunlukla yolların ve otoyolların yenilenmesi ile ilgili olmasına rağmen kripto paranın izlenebilmesini ve daha da önemlisi vergilendirilmesini kolaylaştıracak bir hüküm de içeriyor. Hükme göre, diğer aracıları bağlayan vergi beyan zorunlulukları, kripto para “aracıları (broker)” için de bağlayıcı olacak.

Hükmü, altyapı yenileme projesini kısmen de olsa finanse etme aracı olarak tanımlayan EFF, hükümdeki “aracı” tanımının muğlak ve özensiz olduğuna dikkat çekti. EFF, hükmün muğlak ve özensiz tanımının kripto para ekosisteminde yer alan herkesi kapsayabilecek nitelikte olmakla kalmayıp aynı zamanda vergilendirme yapılabilmesi için kripto para kullanıcılarının isimleri ve adresleri de dahil olmak üzere şahsi bilgilerinin toplanmasını gerektireceğini belirtti. EFF, kripto para teknolojisini tam olarak anlamadan ve kripto para kullanıcılarının vergi kaçırıyor olduğuna dair yersiz bir varsayımla hazırlanan bu hükmün gelişmekte olan bu ekosistemdeki var olan sorunların çözümüne hiçbir katkı sunamayacağını da savundu.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/08/cryptocurrency-surveillance-provision-buried-infrastructure-bill-disaster-digital 

İranlıların ‘yeni Kuzey Kore’ olma endişesi

İranlı kanun yapıcıların ulusal ve uluslararası tüm kınama ve uyarılara rağmen ülkedeki internet sansürünü derinleştirecek yasayı meclise getirmesi “yeni Kuzey Kore” olma endişelerini arttırırken ülke içindeki öfkeyi de arttırabilir.

16 Ağustos 2020 tarihinde meclise sunulan “Sosyal Medya Mesajlaşma Servislerinin Düzenlenmesi” başlıklı yasa, 28 Temmuz 2021’de mevcut 209 yasa yapıcıdan 121’nin oyuyla Meclis Komisyonunda kabul edildi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) İran’daki “dijital duvarı” güçlendireceğini söylediği ve internet trafiğinin kontrolünün silahlı kuvvetlere bırakılmasını ve VPN kullanımının suç olarak kabul edilmesini düzenleyen yasanın İran’da halihazırda var olan sansürü derinleştireceği düşünülüyor.

İran rejimi geçtiğimiz haftalarda ülkenin güney eyaletlerinde başlayan ve hala yer yer devam eden “su protestolarını” kontrol altına almak için günlerce süren internet karartması uygulamıştı.

https://www.rferl.org/a/iran-online-censorship/31388203.html 

Zambiya seçimlere internet karartmaları ile girebilir

Zambiya’nın en büyük iki telekom servis sağlayıcısı MTN ve Airtel, 12 Ağustos’ta gerçekleşecek seçimler sırasında internet karartmaları olmayacağının garantisini veremeyeceklerini ilan etti.

12 Ağustos’ta seçime gidecek olan Zambiya’da muhalefet partileri ve STK’lar, Başkan Edgar Lungu ve hükümetinin seçimlerin bağımsız gözlemciler tarafından takip edilip raporlanmasının, usulsüzlüklerin anında duyurulmasının ve de seçmenleri bilgilendirilmesinin önüne geçmek için internet karartmasına başvurmasından endişe ediyorlar. Telekom servis sağlayıcıları MTN ve Airtel’in hükümetin böyle bir talimat vermesi karşısında karartmaya gitmeyeceklerinin garantisini veremeyeceklerini beyan etmeleri bu endişeleri daha da arttırdı. 

Aralarında Access Now ve #Keepiton Koalisyonu da bulunan 41 insan hakları örgütü Zambiya Hükümeti’ne çağrıda bulunarak “demokratik sorumluluğu” olan internet erişimini sağlaması gerektiğini hatırlatan bir bildiri yayınladı.

https://www.dailymaverick.co.za/article/2021-08-01-cellular-signals-dismay-over-possibility-of-internet-blackout-during-zambias-august-general-election/

Rusya, Birleşmiş Milletler’e yeni siber suçlarla mücadele antlaşması teklifi sundu

Rusya, 29 Temmuz’da Birleşmiş Milletler’e siber suçlar için mevcut uluslararası antlaşmalar tarafından tanınan önlemlerden daha katı önlemleri ve cezaları öneren bir antlaşma teklifi sundu.

Yirmi üç farklı siber suç tanımı içeren Teklif’in aynı zamanda üye ülkelerin de siber suçlarla mücadele etmeleri için ulusal yasalar oluşturmalarına ve mevcut yasalarını güçlendirmelerinde zemin olması düşünülüyor. Teklif, aynı zamanda siber suçların “siyasi suçlar” altında değerlendirilebilmesinin önüne geçerek siber suçluların iadesinin de kolaylaştırılmasını öneriyor.

Teklif’in mevcut haliyle ifade ve basın özgürlüklerini kısıtlayabileceği düşünülüyor. Bağımsız siber güvenlik araştırmacısı Dr. Lukasz Olejnik, Teklif’in siber güvenlikten ziyade “bilgi güvenliği” gözetilerek hazırlandığı ve bunun da “teknik sansür” potansiyelini arttıracağını belirtti.

https://www.theregister.com/2021/08/03/russia_cybercrime_laws/ 

İnsan hakları örgütlerinden Tayland’a ‘internet özgürlükler’ çağrısı

Aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de bulunduğu 17 uluslararası insan hakları örgütü Tayland Hükümeti’ne, internet ve ifade özgürlüğüne saldırı olarak niteledikleri 29 No’lu Düzenleme’yi ivedilikle geri çekmesi çağrısında bulundu.

29 Temmuz 2021’de pandemi koşullarında ve OHAL sırasında yürürlüğe giren Düzenleme, “korku yaratma” ve “acil durumlarda devlet ve kamu düzenini veya kamuoyunun moralini bozacak şekilde yanlış bilgi yayma” amacıyla yapılan paylaşımların yapılmasının ve dağıtılmasının yasaklanması için hükümetin yetkilerini genişletiyor. 

Düzenleme hakkında açıklama yapan insan hakları örgütleri, Düzenleme’nin COVID19 ile mücadele bahanesiyle OHAL sırasında çevrimiçi ifadeyi sansürlemek ve internet kullanıcılarını cezalandırmak için çıkarıldığını ve Tayland Anayasası’na aykırı olduğunu belirtti.

https://www.hrw.org/news/2021/08/03/thailand-immediately-repeal-emergency-regulation-threatens-online-freedoms