Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (30 Ekim- 5 Kasım)

Facebook, Rus mahkum hakları aktivistinin hesabını kapattı
ABD, Pegasus zararlı yazılımını üreten NSO Group’u kara listeye aldı
RSF’ten Pakistan’a ‘sansür yasasını geri çek’ çağrısı
Yahoo da Çin’den çekildi
Access Now: Yeni yasa teklifi Kazakistan’da daha fazla sansüre yol açabilir
Sudan’da internet kesintisi devam ediyor

Facebook, Rus mahkum hakları aktivistinin hesabını kapattı

Facebook, Gulagu.net insan hakları örgütünün kurucusu, aktivist Vladimir Osechkin’in hesabını kapattı.

Rusya’da mahkumların haklarını savunan ve cezaevlerinden veriler toplayarak Federal Cezaevleri Servisinin cezaevlerindeki hukuksuz uygulamalarını kayıt altına alan Gulagu.net’in kurucusu, aktivist Vladimir Osechkin’in Facebook hesabının kapatıldığı açıklandı. 

Gulagu.net, Telegram’da yaptığı açıklamada hiçbir şikayet olmamasına rağmen ve herhangi bir uyarı yapılmadan 4.999 bağlantının, 12.000 üzerinde takipçinin olduğu hesabın silindiğini belirtti. Açıklamada, Osechkin’in hesabının kapatılmasının “Rusya gizli servisinin Gulagu.net ve Vladimir Osechkin’i ortadan kaldırma çabalarının bir parçası” olduğu iddia edildi.

Gulagu.net, Eylül ayında eski mahkum Sergey Savelyev’in ele geçirdiği ve cezaevlerindeki sistematik işkenceyi gözler önüne seren video ve belgeleri yayınlamıştı.

https://meduza.io/en/news/2021/11/02/facebook-shuts-down-account-of-russian-prisoners-rights-activist

ABD, Pegasus zararlı yazılımını üreten NSO Group’u kara listeye aldı

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, İsrail menşeli NSO Group ve Candiru şirketlerini yabancı hükümetlere siyasetçileri ve gazetecileri izlemek için zararlı yazılım sattıkları gerekçesiyle kara listeye aldığını duyurdu. 

ABD Ticaret Bakanlığı, dünyanın birçok ülkesinde otoriter rejimler tarafından siyasetçileri, gazetecileri ve insan hakları savunucularını hedef alarak cihazlarını hackleyen Pegasus yazılımını üreten NSO Group ve Candiru şirketlerini kara listeye aldığını açıkladı. ABD ulusal çıkarlarına aykırı faaliyet gösteren şirketlerin eklendiği listeye NSO Group ve Candiru ile birlikte Rusya’dan Positive Technologies ve Singapur’dan Computer Security Initiative Consultancy PTE Ltd. şirketlerinin de eklendiği duyuruldu.

ABD’de faaliyet gösteren şirketlerin, listeye yeni eklenen bu şirketlere mal ve hizmet ihraç etmek için Bakanlıktan izin alması gerekiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu kararın herhangi bir hükümet ya da devlete karşı alınmadığını belirtirken NSO Group sözcüsü ise şirketin faaliyetlerinin ABD ulusal çıkarlarına aykırı değil aksine bu çıkarları desteklediğini söyledi.

https://www.reuters.com/technology/us-blacklists-four-companies-israel-russia-singapore-citing-spyware-2021-11-03/ 

RSF’ten Pakistan’a ‘sansür yasasını geri çek’ çağrısı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Pakistan hükümetine 14 Ekim’de yürürlüğe giren “Yasa dışı Çevrim içi İçeriklerin Kaldırılması ve Engellenmesi” yasasını geri çekme çağrısında bulundu.

RSF, yasanın hükümete sınırları belirsiz yetkiler verdiği eleştirisinde bulunarak yasa kapsamındaki düzenlemelerin şeffaflık ve sorumluluk ile yapılması gerektiğini belirtti. RSF Asya-Pasifik Masası Yöneticisi Daniel Bastard, “Hükümetlerin şiddet çağrısı ve nefret söylemi içeren içerikleri engellemek için çevrim içi platformlar hakkında düzenlemeler yapması son derece anlaşılabilir fakat bu düzenlemeler şeffaf ve sorumlu bir şekilde yapılmalıdır” dedi.

RSF’in, “Pakistan hükümetinin sosyal medyayı sansürlemek için bir başka çabası” olarak adlandırdığı yasa, “İslam’ın şanına”, “Pakistan’ın güvenliğine” aykırı ve “silahlı kuvvetleri ve Pakistan’ın dost ülkelerle ilişkilerini eleştiren” içeriklerin kaldırılması ve engellenmesi için Pakistan hükümetine yetki veriyor. Yasa ile hükümete tek taraflı olarak Facebook ve Twitter gibi platformları tümden engelleme ve bu platformlara yüksek cezalar kesme yetkisi veriliyor.

https://rsf.org/en/news/another-attempt-pakistans-government-censor-social-media 

Yahoo da Çin’den çekildi

Yahoo, 1 Kasım itibariyle ana kara Çin’deki tüm hizmetlerini tamamen durdurduğunu açıkladı. 

Şirketin Çin’den çekilmesinin duyurulduğu açıklamada “iş ve hukuki ortamın giderek daha zorlayıcı hale geldiği” vurgusu yapılarak 1 Kasım’dan itibaren ana kara Çin’den Yahoo hizmetlerine ulaşılamayacağı belirtildi. Aynı açıklamada Yahoo’nun “kullanıcılarının haklarına, özgür ve açık internete olan bağlılığının” devam edeceğinin de altı çizildi. 

CBS’in haberinde Yahoo’nun Çin’de çekilme kararının birçok yönden sembolik olduğu belirtiliyor. Yahoo’nun hizmetlerini durdurduğu tarih, yeni “Kişisel Verilerin Korunması Kanununun” yürürlüğe girdiği tarihe denk geliyor. Bununla birlikte Yahoo’nun 2015 yılından itibaren Pekin’deki ofisini kapatarak hizmetlerini büyük ölçüde durdurduğuna ve web sitesinin de uzun süredir engellenmiş halde olduğuna dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz ay, Microsoft da Yahoo’nun açıklamasında belirttiği gerekçeye benzer bir gerekçe ile LinkedIn’i kapattığını duyurmuştu.

https://www.cbsnews.com/news/yahoo-china-commitment-to-free-and-open-internet/ 

Access Now: Yeni yasa teklifi Kazakistan’da daha fazla sansüre yol açabilir

Access Now, Kazakistan’da meclise sunulan yasa tasarısının hükümete aşırı sansür yetkisi verdiğini belirterek yasanın reddedilmesi çağrısında bulundu.

15 Eylül’de “Çocukların Haklarının Korunması Tasarruflarına Yönelik Değişiklikler ve Düzenlemeler” başlığı ile meclise sunulan yasa teklifi, yabancı şirketler için Kazakistan’da ofis açma ve belirtilen sürelerde bildirilen içerikleri kaldırma zorunluluğu getirilmesini öngörüyor.

Access Now için yazan Doğu Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Anastasiya Zhyrmont, meclise sunulan yasa teklifinin hükümete orantısız sansür yetkisi vereceğini ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere insan haklarını tehlikeye atacağını belirtti. Zhyrmont, her ne kadar yasada içerik kaldırma talepleri için çocukları “siber zorbalıktan koruma” gerekçesi belirtilse de hükümetin 2020 yılında Google’a ilettiği içerik kaldırma emirlerinde ezici çoğunluğun hükümeti eleştiren içerikler olduğunu hatırlattı. 

https://www.accessnow.org/kazakhstans-tech-platform-localization-censorship/ 

Sudan’da internet kesintisi devam ediyor

NetBlocks, Sudan’da darbe sonrası başlayan internet kesintilerinin devam ettiğini açıkladı.

NetBlocks, daha önceki raporuna yaptığı güncellemede Sudan’da internet kesintilerinin 3 Kasım itibariyle dokuzuncu gününe girdiğini açıkladı. Yapılan açıklamada kesintilerin uzun süredir devam etmesinin ülkedeki demokrasi ve insan hakları için duyulan endişeyi daha da arttırdığı vurgulandı.

Sudan’da 25 Ekim darbe sabahından itibaren internet kesintileri uygulanıyor.

https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-sudan-amid-reports-of-coup-attempt-Q8ov93yn