Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (29 Ocak- 4 Şubat)

FBI’dan uyarı: Çin’e giderken şahsi telefonlarınızı götürmeyin
Putin’in Navalny sansüründe yeni dönem: Arşivleri silin!
Tor Projesi, 2021 yılında %841 daha fazla kripto bağışı aldı
Grindr, Çin’de uygulama mağazalarından kaldırıldı
Royal Society: Dezenformasyon sansürlenmemeli

FBI’dan uyarı: Çin’e giderken şahsi telefonlarınızı götürmeyin

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda yarışacak atletlere ve olimpiyatları izlemeye gidecek ABD vatandaşlarına şahsi telefonlarını Çin’e götürmemeleri uyarısında bulundu.

Birçok ülkede Ulusal Olimpiyat Komiteleri’nin sporculara şahsi telefonlarını Çin’e götürmeme konusunda uyarı yaptığını hatırlatan FBI, herhangi bir “spesifik tehdit” konusunda bilgi sahibi olmasalar da ABD vatandaşlarının olimpiyatlar sırasında zararlı siber aktivitelerin hedefi olabileceği uyarısında bulundu.

Olimpiyatlar sırasında Çin’de bulunan ABD vatandaşlarının telefonlarına “izleme cihazları”, fidye yazılımı ve benzeri kötü niyetli yazılımların yüklenme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çeken Büro, olimpiyatlar sırasında geçici telefon kullanılmasını tavsiye etti.

Haberde, FBI’ın uyarısının Citizen Lab’in olimpiyatlarda kullanılması zorunlu olan mobil uygulamanın tehlikelerine dikkat çektiği rapordan sonra geldiği vurgulanıyor.

https://www.bbc.com/news/technology-60215250

Putin’in Navalny sansüründe yeni dönem: Arşivleri silin!

Putin rejiminin hapisteki muhalif lider Alexei Navalny’e uyguladığı sansürde yeni bir döneme girildi. Roskomnadzor, bağımsız medya platformları başta olmak üzere tüm medya kurumlarına Navalny ile ilgili arşivleri silmeleri talimatı verdi.

Moskova merkezli Novaya Gazeta’nın haberine göre, Roskomnadzor, Novaya Gazeta da dahil olmak üzere aralarında Russia: Echo Moskvy, Dozhd ve Meduza gibi bağımsız medya kuruluşlarının olduğu kurumlara Navalny’nin Putin ve yandaşları hakkında ortaya çıkardığı yolsuzluk arşivlerini silme talimatı gönderdi. Talimat, savcılığın sık sık terörle mücadele atıfı yaptığı Salı günkü kararının ardından verildi.

Novaya Gazeta, kendilerine Navalny ve ortaya çıkardığı yolsuzluklarla ilgili 77 içeriğin kaldırılması talimatı geldiği ve erişim engelleme tehdidi dolayısıyla talimata uyduklarını bildirdi. Novaya Gazeta’ya kaldırması talimatı verilen içerikler arasında Putin’in yazlık sarayının haberi de dahil birçok yolsuzluk haberi bulunuyor.

Rusya’da son yasal düzenlemeler ile birlikte Roskomnadzor’un talimatlarına uymayan medya kurumu yöneticilerine ve gazetecilere ceza kolonilerinde 10 yıla kadar ceza öngörülüyor. Aşırılıkçı ilan edilen Navalny ile ilgili tüm görsel ve yazılı materyallerin yayımlanması da son düzenlemeler ile birlikte idari cezalar ile cezalandırılabiliyor.

https://worldcrunch.com/world-affairs/alexei-navalny-censored/novaya-gazetas-answer

Tor Projesi, 2021 yılında %841 daha fazla kripto bağışı aldı

İnternet sansürüne karşı mücadelede önemli bir araç olan ve kullanıcılarına yüksek oranda çevrimiçi anonimlik sağlayan Tor Projesi, 2020 yılına göre 2021 yılında %841 daha fazla kripto bağışı aldı.

Derin internete erişim sağlayan Tor web sağlayıcısından sorumlu Tor Projesi’ne 2020 yılına oranla %841 daha fazla kripto bağışı oldu. Büyük çoğunluğu BitCoin olan bağışlar, Anti-Sansür ekibi kurmak ve sansür karşıtı özelliklerin geliştirilmesi için kullanılacak.

Tor Projesi tarafından yapılan açıklamada çevrimiçi mahremiyetin artırılmasına yönelik yapılan bu devasa desteğin mutluluk verici olduğu belirtilerek bağışçılara teşekkür edildi.

https://www.fxempire.com/news/article/deep-web-facilitator-tor-received-841-higher-crypto-donation-in-2021-885721

Grindr, Çin’de uygulama mağazalarından kaldırıldı

Ağırlığı gey, biseksüel, bi-meraklı kullanıcılardan oluşan eşcinsellere yönelik tanışma uygulaması Grindr, Çin’deki uygulama mağazalarından kaldırıldı.

Haberde dünya çapında popüler olan uygulamanın Apple mağazasından Perşembe günü kaldırıldığı belirtilerek Grindr’a sansürün Çin Siber Alan İdaresinin 25 Ocak’ta “interneti daha sağlıklı ve eğlenceli bir ortam” haline getirme sözünden kısa bir süre sonra gerçekleştiği vurgulanıyor.

Mobil araştırma şirketi Qimai, Grindr’ın Apple mağazasından Perşembe günü itibariyle kaldırılsa da diğer uygulama mağazalarından ne zaman kaldırıldığının bilinmediğini bildirdi.

Haberde, Çin üniversitelerindeki LGBTQi topluluklarının hesaplarının “internet kurallarını çiğnedikleri” gerekçesiyle sosyal medya platformu WeChat’ten kaldırıldığı hatırlatılıyor.

https://www.nbcnews.com/news/world/grindr-dating-disappears-china-app-stores-internet-clean-campaign-rcna14531

Royal Society: Dezenformasyon sansürlenmemeli

Birleşik Krallık bilim topluluğu Royal Society, yayımladığı rapor ile COVID-19 pandemisi başta olmak üzere bilimsel konularda dezenformasyonun sansürlenmemesi gerektiğini açıkladı.

Topluluk, COVID-19 pandemisi ile ilgili dezenformasyona özellikle dikkat çekerek, yanlış ve bilerek yanıltıcı bilgilerin dahi sansürlenmemesi gerektiğini açıkladı. Topluluk, dezenformasyonun sosyal medya platformlarında ve diğer mecralarda sansürlenmesi ile birlikte bu tarz içeriklerin “yer altına” giderek karşıt fikirlerin olmadığı bir ortamda daha da zararlı hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Topluluk tarafından yapılan açıklamada “Pandeminin başlarında bilim mutlak bir gerçeklikmiş ve kendini düzeltmesi durumunda güvenilmezmiş gibi resmedildi. Ne var ki edinilen bilgiler doğrultusunda kendini düzeltme ve test etme bilimin ve toplumun ilerlemesi için vazgeçilmezdir. Makbul kabul edilmeyen düşüncelerin bastırılması her ne kadar çekici gibi gözükse de bu tutum, bilimin ilerlemesini engelleyebileceği gibi zararlı içeriklerin yer altına çekilmesine de sebep olabilir” ifadeleri kullanıldı.

https://evolutionnews.org/2022/02/royal-society-dont-censor-misinformation-it-makes-things-worse/