Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (25-31 Aralık)

Rusya’dan Alphabet ve Meta’ya rekor cezalar
Küresel dijital dağıtım platformu Steam’e Çin’de erişilemiyor
‘Rusya, LGBTQ web sitelerini internetten silmek için üçkağıtçılığa başvuruyor’
Sudan’da 16 saatlik internet kesintisi

Rusya’dan Alphabet ve Meta’ya rekor cezalar

Rusya’da bir yerel mahkeme, Google ve Meta’yı “yasa dışı içerikleri” silmedikleri gerekçesiyle rekor para cezalarına çarptırdı.

Moskova’daki bir yerel mahkeme, “yasa dışı içerikleri” silmemekte ısrar ettikleri gerekçesiyle birkaç saat arayla Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet’i 98 milyon dolar, Facebook’u bünyesinde barındıran Meta’yı 27.1 milyon dolarlık para cezalarına çarptırdı.

Haberde Meta’dan herhangi bir açıklamaya yer verilmezken Google’ın mahkeme kararının detaylarını inceledikten sonra gerekli adımları atacağını paylaştığı belirtiliyor.

BBC’nin haberinde Rusya’da teknoloji devlerinin ilk defa yıllık ciroları baz alınarak cezalandırıldığına dikkat çekiliyor.

https://www.bbc.com/news/world-europe-59784118

Küresel dijital dağıtım platformu Steam’e Çin’de erişilemiyor

Çin’deki Steam kullanıcıları, 25 Aralık’tan itibaren dijital dağıtım platformu Steam’in küresel mağazasına erişemediklerini bildirdi. Kullanıcılar, yalnızca daha kısıtlı seçeneklerin olduğu Steam Çin mağazasına erişebiliyor.

Çin’deki kullanıcılar, dünyanın en büyük dijital dağıtım platformu olan Steam’in küresel mağazasına 25 Aralık’tan itibaren erişemediklerini bildirdiler. Kullanıcılar, yalnızca 2018 yılında Perfect World ve Valve ortaklığıyla Çin’e özel geliştirilen ve daha az oyun seçeneğinin olduğu Steam China mağazasına erişebiliyorlar.

Kullanıcılar, Steam’in küresel platformu üzerinden oyun oynayıp diğer oyuncular ile iletişime geçebildiklerini belirtseler de küresel mağazaya erişim konusundaki sorunların 29 Aralık itibariyle devam ettiği belirtildi.

Fortune, erişimin Çin hükümetinin sansür politikalarının bir parçası mı ya da teknik sebeplerden kaynaklı bir kesinti mi olduğu konusunda hükümetten veya Valve’dan henüz bir açıklama yapılmadığını paylaştı.

https://fortune.com/2021/12/28/global-pc-game-superstore-steam-has-basically-gone-dark-in-china-and-no-one-knows-why/

‘Rusya, LGBTQ web sitelerini internetten silmek için üçkağıtçılığa başvuruyor’

LGBTQ Nation sitesinde yayınlanan haberde, Putin hükümetinin 2013 yılında yürürlüğe giren ve her türlü “eşcinsel propagandayı” yasaklayan yasayı “yabancı ajan” düzenlemesi ile birlikte kullanarak LGBTQ web sitelerini internetten sildiği belirtildi.

Geçtiğimiz Cuma günü Rusya Adalet Bakanlığının Rusya’da yıllardır devam eden LGBTQ karşıtı baskılara rağmen faaliyetlerine devam ederek Rusya’daki kuirlere destek veren Coming Out ve Revers örgütlerini “yabancı ajan” ilan etmesinin ardından örgütlerin web varlığı da silinmeye başlandı.

Putin hükümeti, “eşcinsel propaganda” yasağı getiren yasayı “yabancı ajan” düzenlemesi ile birlikte kullanarak Kasım ayında 2006 yılından beri Rusya’da faaliyet gösteren, Çeçenistan’daki eşcinsel bireyleri kurtaran Rus LGBT Ağını “yabancı ajan” olarak listelemiş ve Ağın web sitesine erişim engeli getirmişti. Roskomnadzor, 2018 yılında, Rusya’nın en eski iki LGBTQ web sitesi olan gay.ru ve lesbi.ru sitelerine “eşcinsel propaganda” yaptıkları gerekçesiyle erişimi engellemişti.

https://www.lgbtqnation.com/2021/12/russia-using-dirty-trick-block-lgbtq-websites-appearing-online/

Sudan’da 16 saatlik internet kesintisi

NetBlocks, 25 Ekim’de gerçekleştirilen askeri darbeden sonra aralıklarla uygulanmaya devam eden internet kesintilerinin 25 Aralık’ta da kaydedildiğini paylaştı.

NetBlocks, 25 Ekim’deki darbe sonrasında Sudan’da yapılan internet kesintilerinin beşincisini 25 Aralık’ta kaydettiklerini paylaştı. Başkent Hartum’daki mobil interneti hedef alan kesintilerin 16 saat sürdüğünü kaydeden NetBlocks, kesintilerin yer yer tüm telekomünikasyon hizmetlerini de etkilediğini belirtti.

NetBlocks, internet kesintilerinin Sudan Tüketici Koruma Topluluğu ve Sudanlı Avukatlar ve Hukukçular Derneğinin açtığı dava sonrası verilen mahkeme kararına rağmen devam ettiğine dikkat çekerek ordunun, aldığı internet kesintisi kararlarını, internet kesintileri hakkında verilen tüm kararların üstünde olduğunu belirterek savunduğunu hatırlattı.

https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-sudan-amid-reports-of-coup-attempt-Q8ov93yn