Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (22-28 Ocak)

Cunta, Myanmar’da VPN kullanımına hapis cezası getirmeyi planlıyor
Darbe yapılan Burkina Faso’da 35 saatlik internet karartması
Suudi Arabistan’ın hava saldırıları Yemen’i 4 gün internetsiz bıraktı
İnsan Hakları İzleme Örgütü de Pegasus ile izlenmiş
Pegasus yazılımının üreticisi NSO Group Yönetim Kurulu Başkanı istifa etti

Cunta, Myanmar’da VPN kullanımına hapis cezası getirmeyi planlıyor

Myanmar’da geçtiğimiz yıl darbe ile yönetimi ele geçiren askeri rejim, yeni siber güvenlik yasasıyla VPN kullanımını hapisle cezalandırılacak bir suç olarak tanımlamayı planlıyor.

Myanmar’da askeri darbeden itibaren internet özgürlükleri üzerindeki baskı artarak devam ediyor. Sızdırılan belgelere göre askeri rejim, çoğunlukla ülkede yasaklanmış olan sosyal medya platformlarına erişmek için kullanılan VPN hizmetlerini yasa dışı hale getirmeyi ve bu hizmetlerin kullanımını hapis cezası gerektiren bir suç olarak tanımlamayı planlıyor.

Darbenin ilk haftasında Ulaşım ve İletişim Bakanlığı tarafından diğer bakanlıklara yorumlamaları için gönderilen yasa teklifi, askeri rejime internet özgürlüklerini kısıtlama konusunda neredeyse sınırsız yetkiler öngörüyor. Yasa teklifi ile hükümete kullanıcıların bilgilerine erişim, muhalif içerikleri engelleme, internet servis sağlayıcılarını kısıtlama, muhalif yorumlar yapanları ve talepleri karşılamayan sosyal medya şirketlerinin çalışanlarını hapsetme yetkisi verilmesi öngörülüyor.

Haberde askeri darbeden bu yana rejimin internet özgürlüklerini kısıtlama adımları attığı ve bu bağlamda en son mobil internet üzerindeki vergileri iki katına çıkardığı paylaşılıyor.

https://www.irrawaddy.com/news/burma/myanmar-juntas-new-cyber-law-to-jail-anyone-using-vpn.html  

Darbe yapılan Burkina Faso’da 35 saatlik internet karartması

NetBlocks, ordunun yönetime el koyduğu Burkina Faso’da 23 Ocak’ta uygulanmaya başlanan internet karartmasının 35 saat sürdüğünü açıkladı.

İnternetin askeri darbe girişimin hemen başlarında kesildiğini paylaşan NetBlocks, kesintinin büyük oranda mobil internet hizmetlerini etkilediğini ve VPN hizmetlerinin de kesintiden etkilendiklerini belirtti.

NetBlocks, uygulanan internet karartmasının darbe sırasında yaşananların dünya ile paylaşılmasını ciddi biçimde etkilediğini kaydetti.

https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-burkina-faso-amid-reports-of-coup-attempt-oy9Y9Qy3 

Suudi Arabistan’ın hava saldırıları Yemen’i 4 gün internetsiz bıraktı

Suudi Arabistan’ın ülkenin denizaltı internet bağlantı noktası olan Kızıl Deniz yakınındaki El- Hudeyde kentine düzenlendiği hava saldırısı sonunda Yemen dört gün internetsiz kaldı.

Suudi Arabistan’ın aralarında bir cezaevi de bulunan çeşitli noktalara düzenlediği ve yüzden fazla kişinin öldüğü tahmin edilen hava saldırıları, Yemenlileri dört gün boyunca internetsiz bıraktı. Reuters, hava saldırılarının ülkenin telekomünikasyon altyapısına zarar verdiğini belirtti. 

Reuters’in haberinde yıllardır süren savaş yüzünden ekonomisi fazlasıyla kötü durumda olan ülkede birçok kişinin yurt dışında yaşayan yakınlarının gönderdiği para ile hayatta kalabildiği ve internet kesintilerinin para transferlerinin yapılmasını engellediği paylaşılıyor.

Dört gün süren internet kesintisi ile ülkede sistematik olarak sürdürülen insan hakları ihlallerinin gözlemlenip raporlanmasının daha da zorlaştırdığı vurgulanıyor.

https://www.reuters.com/world/middle-east/yemenis-struggle-without-internet-third-day-after-air-strikes-2022-01-23/ 

İnsan Hakları İzleme Örgütü de Pegasus ile izlenmiş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Beyrut Ofis Başkanı ve Kriz-Çatışma Programı Direktörü Lama Fakih’in Pegasus casus yazılımı ile izlendiğini açıkladı.

HRW, Beyrut Ofis Başkanı Lama Fakih’in Nisan-Ağustos 2021 tarihleri arasında telefonundaki Pegasus casus yazılımı ile izlendiğini açıkladı. 24 Kasım 2021’de Apple tarafından e-mail, iMessage ve AppleId giriş ekranındaki uyarı ile bilgilendirilen Fakih’e telefonunun hükümet destekli siber saldırının hedefi olabileceği uyarısı yapıldı. Bildirim üzerine HRW enformasyon ekiplerinin yaptığı inceleme ile Fakih’in kullanmakta olduğu ve bir önceki IPhone cihazlarında Pegasus casus yazılımı tespit edildi ve tespitler, Af Örgütü’nün adli bilişim laboratuvarı tarafından da doğrulandı. Fakih’in telefonunun da tespit edilen diğer vakalar gibi “zero-click” tekniği ile enfekte olduğu saptandı.

Suriye, Myanmar, Filistin, Yunanistan, Kazakistan, Etiyopya, Afganistan gibi birçok ülkede insan hakları ihlallerini takip eden ve belgeleyen Fakih’in Pegasus yazılımı üreten NSO müşterisi olan Suudi Arabistan, Meksika, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail gibi hükümetlerden birisi tarafından hedef alındığı düşünülüyor. 

Olayla ilgili açıklama yapan Fakih, “Hükümetlerin ihlallerini ortaya çıkaran ve belgeleyen aktivist ve gazetecileri hedef alması kaza değil. Bu şekilde güçlerini artırabileceklerini, muhaliflerin sesini kısabileceklerini ve gerçekleri çarpıtmaya devam edebileceklerini zannediyorlar” dedi.

https://www.hrw.org/news/2022/01/26/human-rights-watch-among-pegasus-spyware-targets 

Pegasus yazılımının üreticisi NSO Group Yönetim Kurulu Başkanı istifa etti

Pegasus casus yazılımının üretici NSO Group Yönetim Kurulu Başkanı Asher Levy, Salı günü yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurdu. Levy, istifa kararının şirketin son zamanlarda Pegasus yüzünden aldığı tepki ile ilgili olmadığını iddia etti. 

Haaretz’de yer alan habere göre Salı günü istifasını açıklayan Asher Levy, kararını yönetim kuruluna geçen yaz bildirdiğini ve şirketin el değiştirmesi sebebiyle istifa ettiğini aktardı. Haberde ise istifa kararının İsrail polisinin Pegasus ile bazı belediye başkanları ve aileleri ile birlikte göstericilerin telefonlarını yasa dışı izlemesinin ortaya çıkması ile alındığı belirtiliyor.

23 Ocak’ta Haaretz’de yayınlanan haberde, Pegasus yazılımını satın alan İsrail polisinin üç belediye başkanı ve ailesinin telefonlarına sızdığı ve ancak sızma sonrası mahkeme izni aldığı ortaya çıkarılmıştı. İsrail polisi, yaptığı açıklama ile polisin Pegasus kullandığı iddialarını reddetmezken polisin Netanyahu karşıtı göstericileri ve belediye başkanlarını hedef aldığı iddialarını reddetmişti.

https://www.haaretz.com/israel-news/tech-news/.premium-nso-s-chair-quits-as-cyber-firm-reels-from-israeli-police-scandal-1.10564929