Dünya Haberler

Dünyada Sansür Gündemi (22-28 Mayıs)

  • Hindistan: WhatsApp’ın açtığı dava “talihsiz”
  • Almanya’da yargı e-posta şirketinden iletileri okumasını istedi
  • Rusya, platformlara yönelik baskıyı arttırıyor
  • Twitter Delhi’deki çalışanlarının güvenliğinden endişeli
  • Endonezya’da sansür ve gözetim yasası
  • Filistinlilerin dijital haklarına yönelik saldırılara dair yeni rapor
  • Florida’da muhafazakar hesapları koruyan yasa yargıya taşındı

Rusya, platformlara yönelik baskıyı arttırıyor

Rusya’nın internet düzenleyicisi Roskomnadzor, 24 Mayıs Pazartesi günü Google’dan binlerce yasadışı içeriğin çıkarılmasını talep etti.

Salı günü ise yerel bir mahkeme Google’a başka bir içeriği kaldırmadığı gerekçesiyle 6 milyon ruble ceza (yaklaşık 80 bin dolar) kesti. Yine geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ise, Facebook ve Twitter’a kullanıcı verilerini Rusya’ya taşımaları için 1 Temmuz’a kadar süre verildi.

Roskomnadzor, Mart ayında Twitter’ın 6000 farklı içeriği kaldırmayı reddetmesi üzerine şirketin bant genişliğini daraltarak kullanıcıların platforma erişimini zorlaştırmıştı.

https://www.bizjournals.com/sanjose/news/2021/05/26/nyt-russia-crackdown-twitter-google-facebook.html

Twitter, Hindistan’daki çalışanlarının güvenliğinden endişeli

Twitter, 27 Mayıs günü Yeni Delhi ofisine polis yetkililerinin gelmesi sonrasında yaptığı açıklamada çalışanlarının güvenliğinden endişe duyduğunu belirtti.

Perşembe günü polis, Twitter’ın iktidardaki Baharatiya Janata hükümetine ait hesaplar tarafından paylaşılan bazı tweet’lerini “manipülatif” etiketi ile işaretlemesine yönelik yürüttüğü bir soruşturma çerçevesinde şirketin yerel ofisine gitmişti.

https://www.cnbc.com/2021/05/27/twitter-concerned-about-india-staff-safety-after-police-visit-office.html

Bir sansür yasası da Endonezya’dan

Endonezya’da ifade özgürlüğü savunucuları, internet hizmet sağlayıcıları ve sosyal medya platformlarının denetiminde hükümete geniş yetkiler getiren yeni internet yasasının ifade özgürlüğünü baskılamakta kullanılacağı uyarısında bulundu.

MR5 kısaltmasıyla anılan yasaya göre sosyal medya platformları, içeriklerin izlenebilmesi için hükümete ait bir sisteme kayıt yaptırması gerekiyor. 27 Mayıs tarihi itibariyle çoğunluğu ülkede yerleşik 1000 özel elektronik sistem operatörü sisteme kayıt yaptırmış bulunuyordu.

Facebook, Youtube, Netflix ve benzeri hizmetler MR5’in kapsamına alınıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) konuyla ilgili yaptığı açıklamada “MR5 son derece problemli, resmi yetkililere online içeriği denetlemek, kullanıcı bilgisine ulaşmak konusunda geniş yetkiler veren ve uymayan şirketleri cezalandırmayı öngören bir yasa” ifadesini kullandı.

Yasanın geri çekilmesi çağrısında bulunan HRW’ye göre yasa gözetim, ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakkına ağır darbe vurabilir.

https://www.benarnews.org/english/news/indonesian/id-internet-05252021165848.html

Filistinlilerin dijital haklarına yönelik saldırılara dair yeni rapor

Sosyal Medyanın Gelişmesi için Arap Merkezi 21 Mayıs’ta “Filistinlilerin dijital haklarına saldırılar” başlıklı raporunu yayınladı.

Rapor 6 – 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen dijital hak ihlalleri ve sosyal medya şirketlerinin tepkilerini belgeliyor.

Raporda Filistinlilerin dijital haklarına yönelik çeşitli sosyal medya ve teknoloji platformlarında gerçekleşen saldırılar ve İbranice dilinde Filistinli ve Araplara yönelik olarak kullanılan nefret söyleminin yaygınlaştığı anlatılıyor.

https://7amleh.org/2021/05/21/7amleh-issues-report-documenting-the-attacks-on-palestinian-digital-rights

Hindistan WhatsApp’ın açtığı davayı “talihsiz” olarak niteledi

Hindistanlı yetkililer 26 Mayıs Çarşamba günü WhatsApp’ın aynı gün yürürlüğe giren bilişim düzenlemesini yargıya taşımasını “talihsiz bir son dakika hamlesi” olarak yorumlayarak, Facebook’a ait mesajlaşma platformunun iki buçuk yılı aşkın bir süredir erişilebilirlik kuralı ile ilgili olarak belirli bir itiraz öne süremediğini söyledi.

WhatsApp, Hindistan’da adli takip için internet mesajlarının içeriklerinin erişilebilir olmasını zorunlu kılan düzenleme nedeniyle hükümete dava açtı. Şirket, Delhi Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, talep edildiğinde adli makamlarca inceleme konusu yapılabilmesi için mesajların 3’üncü taraflarca erişilebilir kılınmasını zorunlu hale getiren düzenlemenin, kullanıcıların mahremiyetini ihlal edeceğini savundu.

https://techcrunch.com/2021/05/26/india-says-whatsapps-lawsuit-over-new-regulations-a-clear-act-of-defiance/

Almanya’da mahkeme e-posta sağlayıcısının iletileri paylaşmasına karar verdi

Almanya Federal Adalet Mahkemesi, şifreli email hizmeti sağlayan Tutanota şirketinin, bir şantaj davasıyla ilgili olan hesapların yazışmalarını gözlemesi gerektiğine karar verdi.

Karar, Tutanota’nın Köln’deki Bölge Adliyesinin davaya konu mesajların adalet makamlarına teslim edilmesi kararını temyiz etmesi sonrası çıktı.

Tutanota avukatları itiraz dilekçesinde telekomünikasyon hizmeti sağlayan bir şirket olmadığını ve bu nedenle Alman kanunları altında mesajları izlemesine gerek olmadığını belirtmişti.

Şifrelenmiş olarak iletilmiş mesajların içeriğini çözümleme imkanı bulunmayan şirketin yalnızca şifrelenmeden gönderilmiş mesajları paylaşması bekleniyor.

https://www.cyberscoop.com/court-rules-encrypted-email-tutanota-monitor-messages/

Muhafazakar siyasetçilerin platformsuz bırakılmasını engelleyen yasa yargıya taşındı

27 Mayıs Perşembe günü teknoloji alanında faaliyet gösteren iki örgüt ABD’nin Florida eyaletinin geçtiğimiz günlerde siyasetçilerin hesaplarını kalıcı olarak kapatan sosyal medya platformlarına para cezası kesilmesini öngören yeni bir yasayı yargıya taşıdı.

NetChoice ve Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği (CCIA) dava dilekçesinde Florida eyaletinde kabul edilen yasanın ifade özgürlüğünü ihlal ettiği ve siyasi saik ile şirketleri hedefe koyduğunu öne sürdü.

Florida Eyalet Senatosu 24 Mayıs Pazartesi günü ABD Başkanı Donald Trump’ın hesaplarının büyük sosyal medya platformlarında askıya alınması sonrası bu tür adımları engellemeye yönelik bir yasayı kabul etmişti.

Texas’ın yasama organı da muhafazakar siyasetçilerin platformsuz bırakılmasını yasaklamaya yönelik benzer bir yasa geçirmeye hazırlanıyor.

https://www.wfla.com/news/politics/big-tech-associations-sue-florida-over-new-social-media-censorship-law/

https://honestaustin.medium.com/heres-what-s-in-texas-social-media-censorship-bill-c7a0118669c1

(BA)