Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (21-27 Ağustos)

Onlyfans sansür kararında geri adım attı
Trump ‘hukuksuz ve Komünist tarzı sansüre’ karşı
Illinois Ulaşım Dairesi’nin konum verileri için SafeGraph ile çalıştığı ortaya çıktı
Körfez İnsan Hakları Merkezi: ‘Pegasus’un satışları durdurulsun’
Katolik liderler: ‘Dini konuşmalar sansürleniyor’
Etiyopya hükümeti ‘yerli’ sosyal medya inşa ediyor

Onlyfans sansür kararında geri adım attı

Yetişkin içerik üreticilerinin yoğun olarak kullandığı Onlyfans, platform politikaları ile uygun olmayan yetişkin içeriklere Ekim ayından itibaren izin verilmeyeceği yönündeki kararından vazgeçtiğini duyurdu.

Onlyfans’in Twitter’daki resmi hesabından yapılan açıklamada tüm içerik yaratıcılarını kapsayacak gerekli taahhütler edindiğini ve Onlyfans’in tüm içerik yaratıcılarının evi olmaya devam edeceğini duyurdu.

Onlyfans geçtiğimiz hafta şirket politikaları ile uyumlu olmayan yetişkin içeriklerin platformdan kaldırılacağını duyurmuş ve bu kararı finansal ortaklarının artan baskısı yüzünden almak zorunda kaldıklarını açıklamıştı. Electronic Frontier Foundation (EFF) için yazan Marta Belcher, Onlyfans’in kararı ile yetişkin içerik üreticilerinin finansal sansüre kurban edildiği eleştirisini getirmişti.

https://finance.yahoo.com/news/onlyfans-porn-u-turn-victory-164254147.html 

Trump ‘hukuksuz ve Komünist tarzı sansüre’ karşı açtığı davada ‘ihtiyati tedbir’ istiyor

Eski ABD Başkanı Donald Trump, “Büyük Teknoloji şirketleri” diye tanımladığı Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya şirketlerine ifade özgürlüğünü ihlal ettikleri gerekçesiyle açtığı toplu davada ihtiyati tedbir başvurusu yaptı.

Trump’ın “Silikon Vadisindeki radikal solcuların hukuksuz ve Komünist tarzı sansür” uygulamalarına karşı açılmış “tarihi bir dava” olarak tanımladığı toplu dava bağlamında yaptığı ihtiyati tedbir başvurusunun tam olarak ne için yapıldığı bilinmiyor. Hukukçular Trump’ın davasının hukuki temelinin olmadığını düşünüyor.

Trump’ın sosyal medya hesapları başkan olduğu sırada gerçekleşen Kongre Binası Baskını öncesi ve sırasında yaptığı paylaşımlar dolayısıyla Facebook, Twitter ve diğer platformlar tarafından kapatılmıştı.

https://news.yahoo.com/trump-seeks-preliminary-injunction-lawsuit-185200113.html 

Illinois Ulaşım Dairesi’nin konum verileri için SafeGraph ile çalıştığı ortaya çıktı

EFF, Illinois Ulaşım Dairesi’nin (IDOT) 2019 yılında Google tarafından banlanan SafeGraph ile eyaletin %40’ının konum verilerine ulaşmak için anlaştığını ortaya çıkardı.

EFF’in kamuya açık kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre IDOT, “50 milyon ‘ping’” yani iki yıllık ham veriye erişebilmek için SafeGraph ile 2019 yılında 49.500 dolarlık anlaşma imzaladı. IDOT’un erişmek istediği bilgiler uygulama kullanıcılarının tam konumlarını, zaman etiketlerini ve cihaz tipi bilgilerini de içeriyor.

Google, geçtiğimiz haftalarda Android uygulamalarına eklemlenerek kullanıcıların konum bilgilerini toplayan ve yatırımcıları arasında Suudi istihbaratının eski başkanının da bulunduğu SafeGraph uygulamasını PlayStore’dan kaldırarak konum bilgisi edinmek için SafeGraph kullanan diğer tüm uygulamalara bu kodları silmeleri için yedi gün süre tanımıştı. Google, kararında SafeGraph’in edindiği konum bilgilerini hükümetler başta olmak üzere her ücret ödeyene satmasını gerekçe göstermişti.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/08/illinois-bought-invasive-phone-location-data-banned-broker-safegraph 

Körfez İnsan Hakları Merkezi: ‘Pegasus’un satışları durdurulsun’

Körfez İnsan Hakları Merkezi (GCHR), aralarında gazeteci ve aktivistlerin de bulunduğu Bahreynli dokuz insan hakları savunucusunun Pegasus ile telefonlarının hacklendiğini belgelenmesinin ardından yaptığı ve Pegasus’un kullanımının ve Orta Doğu’nun baskıcı hükümetlerine satılmasının derhal durdurulmasını talep ettiği çağrısını yineledi.

CitizenLab tarafından 24 Ağustos’ta yayımlanan raporda Bahreynli ve hükümete muhalif dokuz kişinin farklı model IPhone telefonlarının Haziran 2020 ve Şubat 2021 tarihleri arasında hacklendiği ve telefonların kime ait olduğunun da saptandığı belirtilmişti. Pegasus ile telefonu hacklenenlerin arasında en az birisinin hacklenme sırasında Londra’da bulunduğu da belirtilmişti. Rapor, Bahreyn hükümetinin daha önce kendi toprakları dışında yalnızca Katar’da Pegasus ile muhalifleri hedef aldığını belirterek Londra’da bir Bahreynli muhalifin hacklenmesinin başka bir Pegasus kullanıcısı hükümet tarafından hedef alınmış olabileceğini de kaydetti. (Rapora ulaşmak için: https://citizenlab.ca/2021/08/bahrain-hacks-activists-with-nso-group-zero-click-iphone-exploits/ )

https://ifex.org/bahrain-surveillance-of-bahraini-activists-renews-calls-for-action/ 

Katolik liderler: ‘Dini konuşmalar sansürleniyor’

Immanuel Baptist Kilisesi’nin Youtube kanalında 7 Ağustos’ta yapılan ve Hristiyanlığın cinsiyete bakışının konuşulduğu programın “içerik ihlali” gerekçesiyle YouTube tarafından engellenmesi üzerine San Francisco Başpiskoposu Salvatore J. Cordileone ve Focus on the Family Başkanı Jim Daly “dini konuşmaların” sansürlendiğini iddia etti.

Wall Street Journal için yazdıkları makalede Cordileone ve Daly, “kimsenin yanlış bedende doğmayacağı” argümanının Hristiyanlar için merkezi olduğunu ve cinsiyet üzerine bugünlerde hüküm süren “köktenciliğin” bunu savunanları “yobaz” olarak yaftaladığını öne sürdü. 

https://catholicreview.org/faith-leaders-raise-concerns-over-online-censorship-of-religious-speech/ 

Etiyopya hükümeti ‘yerli’ sosyal medya inşa ediyor

Etiyopya hükümeti, Facebook, Twitter, WhatsApp ve çevrimiçi toplantı uygulaması Zoom için yerli alternatifler yaratmak istiyor. 

Geçtiğimiz yıldan bu yana Tigray Halk Özgürlük Cephesi (TLPF) ile çatışma içinde olan hükümet adına konuşan Bilgi Ağı Güvenlik Kurumu (INSA) Genel Direktörü Shumete Gizaw, Facebook örneğini vererek sosyal medya platformlarının “Etiyopya gerçekliğinin anlatılmasını” engellediğini iddia etti. Gizaw’ın konuşmasında Çin’in WeChat uygulamasını örnek göstermesi hükümetin “yerli” sosyal medya ile kullanıcıları izleme ve sansürleme önceliği olduğu düşünülüyor. 

https://techpoint.africa/2021/08/25/techpoint-digest-153/