Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (20-26 Kasım)

‘Otokratik rejimler internet kesintilerini silah olarak kullanıyor’
Rupert Murdoch, Facebook ve Google sansüründen yakındı
Burkina Faso’da 20 Kasım’da başlayan mobil internet kesintisi devam ediyor
Peng Shuai, Çin’de sansür altındaki internette ‘yeniden’ ortaya çıktı

‘Otokratik rejimler internet kesintilerini silah olarak kullanıyor’

Electronic Frontier Foundation (EFF) İfade Özgürlüğü Direktörü Jillian C. York, internet kesintilerinin otokratik rejimler tarafından giderek daha fazla ve bir cezalandırma yöntemi olarak kullanıldığını belirtti.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da hükümetlerin uzun süredir DNS tahrifatı ve filtreleme yöntemleri ile kendileri için zararlı gördükleri siteleri sansürlediklerini belirten York, bu hükümetlerin daha radikal bir yöntem olan internet kesintilerine son zamanlarda daha sık başvurmaya başladığına dikkat çekti.

Access Now tarafından yapılan ve son iki yılda bölgede internet kesintilerinin ciddi oranda arttığını tespit eden araştırmaya referans veren York, internet kesintilerinin Sudan örneğinde olduğu gibi muhalif toplumsal hareketleri bastırmak için toplu cezalandırma yöntemi olarak uygulandığını vurguladı.  

https://english.alaraby.co.uk/opinion/internet-shutdowns-are-being-weaponised-sudans-regime

Rupert Murdoch, Facebook ve Google sansüründen yakındı

NewsCorp Yönetim Kurulu Başkanı, milyarder Rupert Murdoch, Facebook ve Google’ın muhafazakarlara uyguladığını iddia ettiği sansürden yakındı ve “reform” çağrısı yaptı.

NewsCorp’un yıllık toplantısında konuşan Rupert Murdoch, “Son haftalarda Facebook ve Google ile ilgili gördüklerimiz ciddi bir reforma ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Facebook çalışanlarının muhafazakar sesleri susturduğuna ve Google Haberlerde yapılacak kısa bir aramanın aynı ‘seçiciliği’ yani sansürü gözler önüne serdiğine şüphe yok” dedi. 

Google ve Facebook’un reklam algoritmaları yüzünden birçok şirketin fazla ücretler ödemeye zorlanarak zarara uğratıldığını iddia eden Murdoch, algoritmaların “rekabeti öldürmek ve diğer insanlara, işletmelere ve yayıncılara zarar vermek için manipüle edilebileceğini” söyleyerek algoritmaların şeffaf hale getirilmesi için reform çağrısı yaptı.

Financial Review’ın haberinde, Murdoch’ın yorumlarının NewsCorp’un Facebook ve Google ile yaptığı anlaşmalardan sonra yapıldığına dikkat çekiliyor.

https://www.afr.com/companies/media-and-marketing/murdoch-accuses-facebook-and-google-of-censoring-conservatives-20211118-p599zp 

Burkina Faso’da 20 Kasım’da başlayan mobil internet kesintisi devam ediyor

NetBlocks, Burkina Faso’da Fransız askeri konvoyunun protestoculara ateş açtığı gün olan 20 Kasım’da başlayan mobil internet kesintilerinin halen devam ettiğini açıkladı.

NetBlocks, cumartesi günü başlayan ve halen devam eden internet kesintilerinin yalnızca mobil internet hizmetlerini kapsadığı belirtti. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun internete telefon ile eriştiğine dikkat çeken NetBlocks, sabit hat ve wifi hizmetlerini etkilemeyen kesintiler için VPN yazılımlarının çözüm sunmadığını belirtti.

NetBlocks raporunda verilen bilgiye göre Burkina Faso hükümeti 22 Kasım Pazartesi günü bir açıklama yaparak cumartesi gününden itibaren 96 saatlik internet kesintisini uygulanmaya başlandığını açıkladı. 

İnternet kesintileri, Fransız askeri konvoyunun Fransa’nın ülkedeki askeri varlığını protesto eden göstericilere ateş açmasından sonra başlamıştı. 

https://netblocks.org/reports/mobile-internet-disrupted-in-burkina-faso-after-shooting-of-protesters-gBLg9jA4 

Peng Shuai, Çin’de sansür altındaki internette ‘yeniden’ ortaya çıktı

2 Kasım’da onaylanmış Weibo hesabından yaptığı paylaşım ile eski Başkan Yardımcısı  Zhang Gaoli’nin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını açıkladıktan sonra yoğun sansüre uğrayan ve uzun süre kendisinden haber alınamayan tenisçi Peng Shuai Çin’de sansür altındaki internette ‘yeniden’ ortaya çıktı.

Çinli tenis yıldızı Peng Shuai, 2 Kasım’da onaylanmış Weibo hesabından 1500 karakterlik bir açıklamaya yayınlayarak eski Başkan Yardımcısı  Zhang Gaoli’nin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını açıklamıştı. Cinsel saldırıya uğradığını açıklamasının ardından Çin’de Shuai hakkındaki tüm haberler internetten kaldırılmıştı.

The Washington Post’tan Eva Dou’nun haberine göre uluslararası toplumun baskısı sonucunda tenis yıldızı ve akıbeti hakkındaki haberler “kontrollü” bir şekilde internette dolaşıma sokulmaya başlandı. Sansürün kontrollü olarak kaldırılmasının ilk adımı olarak devlet kontrolünde bir gazete olan Global Times’ın editörü Hu Xijin, Peng Shuai’nin iyi ve halen Çin’de olduğunu gösteren bir tweeti 20 Kasım’da şahsi hesabından paylaştı.

https://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/china-peng-shuai-tennis/2021/11/22/f227c4ee-4b3f-11ec-a7b8-9ed28bf23929_story.html