Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (18-24 Eylül)

Putin’in muhalifleri, Telegram ve YouTube’u sansür ile suçladı
Access Now ve #KeepItOn Koalisyonu, Rusya çağrısını yineledi
Rusya, seçimlerle ilgili ‘yalan haber’ yapanları hapse atacak
‘Freedom on the Net 2021’ Raporu yayınlandı
Hong Kong Polisi, Tiananmen anmalarına sansür uyguladı
İran’da sansüre karşı yeni bir uygulama geliştirildi

Putin’in muhalifleri, Telegram ve YouTube’u sansür ile suçladı

Hapisteki muhalif Alexei Navalny’nin destekçileri seçimlerde hükümetin baskılarına boyun eğerek platformlarına erişimi kısıtlayan ya da platformlarından uygulamaları kaldıran Telegram ve YouTube gibi şirketleri sansür ile suçluyor.

Navalny destekçileri, seçimlerde Putin’i destekleyen ittifaka karşı stratejik oy kullanmalarını kolaylaştıracak uygulamayı seçim günü mağazalarından kaldıran Google ve Apple’ı baskılara boyun eğmekle suçluyor.Navalny destekçilerinin sansür ile suçladığı bir diğer platform ise İran’dan Belarus’a muhaliflerin sıklıkla kullandığı Telegram oldu. Stratejik oy verme projesi kapsamında oy kullanacak kişilerin bilgilendirildiği kanalı engelleyen Telegram’ın sahibi Pavel Dubrov, kararın seçim günü seçim kampanyası yapmayı yasaklayan Rusya yasalarına göre alındığını ve meşru olduğunu söyledi.

Muhalifler adına konuşan Kira Yarmysh, ifade ve düşünce özgürlüğünü savunduğunu iddia eden şirketlerin sansürün bir aracı olmalarının utanç verici olduğunu söyledi.

https://www.aljazeera.com/news/2021/9/20/navalny-allies-accuse-telegram-and-other-platforms-of-censorship 

Access Now ve #KeepItOn Koalisyonu, Rusya çağrısını yineledi

Access Now ve #KeepItOn Koalisyonu, 17-19 Eylül tarihlerinde Rusya genel seçimlerinde Apple ve Google gibi büyük şirketlerin de araç olduğu sansüre karşı “Büyük Teknoloji” şirketlerine 14 Eylül’de yaptığı çağrıyı yineledi.

Yinelenen çağrıda Apple ve Google başta olmak üzere dev teknoloji şirketlerinin Rusya’da seçim öncesi, seçimler sırasında ve seçimlerden sonra uygulanan baskı ve sansürlere nasıl yardımcı oldukları da detaylandırılıyor. Seçimlerden önce, 2 Eylül’den itibaren Putin hükümetinin erişim engellemeleri uygulayarak Apple ve Google hizmetlerine erişimi zorlaştırdığını kaydeden Access Now, dev şirketlerin 13 Eylül’den itibaren Putin hükümetine boyun eğmeye başladığını gösteriyor. Baskı ve tehditlere boyun eğen Apple ve Google’ın, muhaliflerin seçimlerde daha iyi organize olmak için hayata geçirdiği “Smart Voting” Projesinin uygulamasını 17 Eylül seçim sabahında mağazalarından kaldırdığına dikkat çeken Access Now, Google’ın ise 18 Eylül’de Smart Voting Projesi ile ilişkili Google Dökümanlarını ve YouTube videolarını engellediğini belirtti.

Access Now Teknoloji Hukuk Danışmanı Natalia Krapiva, dev şirketlerin Putin hükümetinin zorbalıklarına boyun eğmesinin dünya çapında ifade özgürlükleri açısından endişe verici olduğunu belirtti.

https://www.accessnow.org/apple-google-censor-russian-elections/ 

Rusya, seçimlerle ilgili ‘yalan haber’ yapanları hapse atacak

Octopoda’nın RIA Novosti’ye dayandırdığı habere göre, Rusya, seçimlerle ilgili bilerek “yalan haberler” paylaşan kişileri cezalandırmaya hazırlanıyor.

Savcılık sözcüsü Alexei Zhafyarov’un Salı günü yaptığı açıklamada, 17-19 Eylül’de gerçekleşen, sansür pratiklerinin yaygın olduğu ve muhalefetin yolsuzluk yapıldığını iddia ettiği seçimler hakkında “bilerek yalan haber paylaşan” kişiler hakkında işlem yapılacağını söyledi. Federasyon Konseyi Devlet Egemenliğini Koruma Komisyonunda konuşan Zhafyarov, “seçimlerle ilgili yalan haber paylaşan, seçimler sırasında protesto çağrısında bulunan” kişilerin soruşturulacağını söyledi. 

Aynı toplantıda konuşan Rusya Federasyonu İç İşlerine Yabancı Müdahalesi Araştırma Komisyonunun başında olan Vasily Piskarev, “20’den fazla yabancı sivil toplum kuruluşunun seçimlerle ilgili yalan haber paylaştığını” iddia etti. Piskarev, yabancı STK’ların Facebook, Twitter ve Google gibi şirketlere Rusya yasalarına göre kaldırılması gereken içerikleri kaldırmamaları konusunda açıkça çağrı yaptıklarını söyledi.

https://octopoda.info/2021/09/22/rossiyan-nachnut-sazhat-v-tyurmu-za-fejki-o-vyborah/ 

‘Freedom on the Net 2021’ Raporu yayınlandı

Freedom House’un her yıl internet özgürlüklerine dair gelişmeleri kayıt altına aldığı “Freedom on the Net” raporu yayınlandı. Rapor, 2021 yılında sansür uygulamaları ve erişim engellemeleri ile internet özgürlüklerinin gerilediğini gözler önüne seriyor.

Dünya çapında internet özgürlüklerinde 2010 yılından bugüne kadar kaydedilen gerilemenin devam ettiğine dikkat çeken rapor, internet özgürlüklerinin 2021 yılında en çok Myanmar, Belarus ve Uganda’da gerilediğini kaydetti. 

Rapor, hükümetlerin internet ile ilgili yaptığı düzenlemelerin ifade özgürlüklerini baskılamak ve kişisel verilere ulaşmak için kullanıldığına da dikkat çekti. Rapor, 48 ülkede hükümetlerin internet düzenlemelerine giderek teknoloji şirketlerine içerik, veri ve rekabet kapsamında yeni kurallar dayattığını kaydetti.

24 hükümet tarafından yapılan düzenlemelerin doğrudan içerikle olduğunu belirterek bu düzenlemelerin hükümetlere sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlara doğrudan müdahale imkanı sağladığına dikkat çekilen raporda, “problematik” olarak tanımlanan bu tedbirlerin siyasi muhaliflerin, araştırmacı gazetecilerin ve ayrımcılıkla karşılaşan grupların ifade özgürlüklerini daha da fazla kısıtlayan sansür pratiklerini güçlendirebileceği kaygısı paylaşılıyor.

Çin’in çevrim içi muhalefet, bağımsız gazetecilik ve hatta günlük iletişim için öngördüğü ağır hapis cezalarını en çok sansürlenen COVID-19 üzerine yapılan paylaşımlar için uyguladığını kaydeden rapor, internet özgürlükleri açısından Çin’i “en kötü ortam” olarak işaret ediyor.

Hong Kong Polisi, Tiananmen anmalarına sansür uyguladı

HK İttifakı, Hong Ulusal Güvenlik Polisinin Tiananmen Katliamının anıldığı sosyal medya paylaşımlarını ve web sitesi içeriklerini silmeleri için kendilerine yedi gün süre verdiğini açıkladı.

1990 yılından beri Tiananmen Katliamını anma etkinlikleri düzenleyen “Çin’deki Demokratik Milliyetçi Hareketleri Destekleme İttifakı” ya da kısaca HK İttifakı, Ulusal Güvenlik Polisinin kendilerine web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında Tiananmen Katliamını anan içerikleri silmeleri için yedi gün süre verdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, polisin gruba 16 Eylül’e kadar belirtilen içerikleri silmeleri gerektiğini ilettiği belirtiliyor. Grubun son iki fiziksel anma etkinliği de pandemi gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı.

İnternet özgürlüklerinin giderek daha fazla kısıtlandığı Hong Kong’da, Çin’de Haziran 2020’de yürürlüğe giren ulusal güvenlik yasasıyla birlikte aktivistler daha fazla hedef alınmaya başlandı. Ayrılıkçılık, terörle mücadele suçları ve yabancıların iç işlerine müdahale etmesini engellemek amacıyla yürürlüğe sokulduğu iddia edilen yasa, polise web sitelerindeki ve sosyal medyadaki içeriklerin kaldırılması için “ihtar” yetkisi de veriyor.

https://www.dw.com/en/hong-kong-orders-tiananmen-vigil-group-to-delete-websites/a-59200397 

İran’da sansüre karşı yeni bir uygulama geliştirildi

“Nahoft” isimli Android uygulaması, İran’da artan hükümet baskısı, izleme ve sansüre karşı İranlılara özgürce kendilerini ifade edebilme imkanı sağlamayı amaçlıyor.

San Francisco’da bulunan “United for Iran” isimli insan hakları örgütü tarafından geliştirilen uygulama geçtiğimiz haftalarda Google Play mağazasında yerini aldı. Farsça’da “saklı” anlamına gelen Nahoft, 1.000 karaktere kadar olan metinleri rastgele kelimelere çevirerek anlamsız hale getiren bir şifreleme uygulaması. Nahoft’un şifrelediği bu metin daha sonra farklı mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla karşı tarafa gönderilebiliyor. Alıcı metni kendi telefonundaki Nahoft uygulamasından geçirdikten sonra okuyabiliyor. 

Bir açık kaynak uygulaması olan Nahoft,  WhatsApp gibi çift yönlü şifreli mesajlaşma uygulamaları aksine internet olmadan da çalışabiliyor. İran gibi sık sık internet kesintilerinin yaşandığı bir ülkede kullanıcının telefonunda bulunan Nahoft’a metni girmesi ve şifrelenen metni çevrim dışı olarak karşıya ulaştırması yeterli oluyor. Alıcı bu metni tekrar Nahoft’tan geçirdikten sonra mesajı okuyabiliyor. 

https://www.wired.com/story/nahoft-iran-messaging-encryption-app/