Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (16-22 Ekim)

Çin hükümeti, Caixin’i yasakladı
Pakistan, sosyal medyada ‘olumsuz’ gönderileri yasaklıyor
Viyana müzeleri sansüre karşı çareyi OnlyFans’te buldu
AB, veri güvenliği ve gizlilik bağlamında ‘insan haklarını dikkate almadığı’ gerekçesiyle şikayet edildi
Microsoft, Çin’de LinkedIn’i kapatıyor
Af Örgütü: İfade özgürlüklerine devam eden saldırılar kamusal sağlık krizini derinleştirdi

Çin hükümeti, Caixin’i yasakladı

Çin’in Siber Alan İdare Kurumu (CAC), yolsuzluk üzerine yaptığı haberler ile tanınan Caixin’in makalelerinin ülke içinde faaliyet gösteren çevrim içi haber sitelerinde yayınlanmasını yasakladı.

CAC, 2009 yılından beri faaliyet gösteren ve ülkenin en saygın araştırmacı gazetecilik kurumlarından birisi olan Caixin’i ülke içerisinde yayın yapabilecek 1358 kurumluk listeden çıkarttı.

Listenin güncellemesi birlikte açıklama yapan CAC, internet haber servislerine listenin son halini dikkate almaları aksi takdirde cezalarla karşılabilecekleri uyarısında bulundu.

https://www.reuters.com/world/china/china-updates-official-news-sources-list-tightening-information-oversight-2021-10-20/

Pakistan, sosyal medyada ‘olumsuz’ gönderileri yasaklıyor

Pakistan İslam Cumhuriyeti, 2021 yılında geçirilen “Çevrim içi Yasa dışı İçeriklerin Kaldırılması ve Engellenmesi Kuralları” kapsamında şahıslar hakkında “olumsuz” gönderilerin sosyal medyada paylaşılmasını yasaklıyor.

Kurallar kapsamında Pakistan’da ofis bulundurmak zorunda olan ve Pakistan yasalarına bağlı faaliyet göstermeleri gereken sosyal medya şirketleri, şahıslar hakkında platformlarında paylaşılan “olumsuz” gönderileri 48 saat içinde kaldırmak zorundalar.

Pakistanlı insan hakları savunucuları ve gazeteciler sosyal medyada şahıslar hakkındaki “olumsuz” gönderilerin kaldırılmasını öngören bu yasakların Pakistan’da giderek artan çevrim içi sansürün bir parçası olduğunu belirtiyorlar.

https://www.ucanews.com/news/pakistan-bans-negative-posts-on-social-media/94586

Viyana müzeleri sansüre karşı çareyi OnlyFans’te buldu

Viyana Turizm Kurulu, şehrin müzelerinde sergilenen “müstehcen” eserlerin tanıtımının Facebook, Instagram ve TikTok gibi platformlarda sansürlenmesinden sonra bu eserlerin tanıtımını OnlyFans’te yapmaya karar verdi.

Viyana Turizm Kurulu, Egon Schiele, Richard Gerstl, Koloman Moser ve Amedeo Modigliani gibi sanatçıların eserlerinin Facebook, Instagram ve TikTok gibi platformlarda “uygunsuz” ve “pornografik” olduğu gerekçesiyle sansürlenmesi ve kaldırılmasının ardından OnlyFans’te hesap açtı.

Hesap profilindeki açıklamada “Viyana’nın OnlyFans’te ne işi var?” sorusuna Viyana müzelerinde sergilenen ve bazıları çıplaklık içeren dünyaca ünlü eserlere hak ettikleri özgürlüğü sağlamak amacıyla bu hesabın açıldığı cevabı veriliyor. Açıklamada önde gelen sosyal medya platformlarının bu eserleri yasakladığı ya da sansürlediği belirtiliyor.

https://www.nbcnews.com/pop-culture/lifestyle/viennas-art-museums-are-using-onlyfans-post-censored-nude-art-rcna3258

AB, veri güvenliği ve gizlilik bağlamında ‘insan haklarını dikkate almadığı’ gerekçesiyle şikayet edildi

Hak örgütleri, üçüncü ülkelerde kolluk kuvvetlerinin izleme ve dinleme kabiliyetlerini geliştirmek için projeler yürüten ve fonlayan Avrupa Birliği’ni bu projelerin hedef ülkelerdeki insan hakları üzerindeki etkilerini göz ardı ettiği gerekçesiyle Avrupa Ombudsmanına şikayet etti.

Veri güvenliği ve çevrim içi mahremiyet alanında çalışmalar yürüten hak örgütlerinin Avrupa Ombudsmanına sunduğu şikayet dosyasında, üçüncü ülkelerde kolluk kuvvetlerinin izleme ve dinleme faaliyetlerini geliştirmesi için destek, fon ve teknoloji sağlayan AB kurumlarının iç belge ve yazışmaları yer alıyor. Şikayeti yapan kurumlar, dosyadaki belgelerin AB’nin destek verdiği üçüncü ülkelerde kolluk kuvvetlerinin gelişen izleme ve dinleme kapasitelerini kötü niyetle kullanmaları durumunda hedef ülkedeki insan hakları, veri güvenliği ve mahremiyet üzerine hiç değerlendirme yapmadığını gösterdiğini belirtti.

Şikayet dosyasında, AB kurumlarının üçüncü ülkelerdeki kolluk kuvvetlerine çevrim içi istihbarat toplama, telefon dinleme teknikleri ve şifreli mesajları çözme tekniklerini içeren verdiği kapasite geliştirme desteklerine dair örnekler de bulunuyor. Cezayir polisine Avrupa Birliği Kolluk Kuvetleri Eğitim Kurumu (CEPOL) tarafından verilen bir eğitimde sosyal medyada sahte hesaplar açarak ve izleme aletleri kullanarak istihbarat toplama teknikleri öğretilirken, bir başka AB destekli proje kapsamında ise Frontex, Libya Sahil Güvenlik Komutanlığına elektronik cihazlardan delil toplama ve çocuklar ve “hassas gruplardaki” insanlardan parmak izi alma eğitimleri vermiş.

https://www.euractiv.com/section/justice-home-affairs/news/eu-accused-of-disregarding-human-rights-when-supporting-law-enforcement-abroad/

Microsoft, Çin’de LinkedIn’i kapatıyor

Microsoft, 2014 yılından beri Çin için yerelleştirdiği LinkedIn’i faaliyet göstermenin giderek zorlaştığını belirterek kapatacağını duyurdu.

Microsoft’tun 14 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada 2014 yılından beri Çin için yerelleştirilmiş LinkedIn uygulamasının asıl amacı olan “Çinli kullanıcılara iş ve ekonomik fırsatlar bulmalarına yardım etmek” konusunda başarılı olunsa da yerelleştirilmiş LinkedIn’in sosyal yanlarının Çin’de istenilen başarıyı yakalayamadığı belirtildi. Açıklamada, LinkedIn’in Çin için yerelleştirilmesinin Çin hükümetinin belirlediği kıstaslara uymak anlamına geldiğinin bilindiği fakat Çinli kullanıcıları LinkedIn sağladığı avantajlardan mahrum bırakmamak için bu yolun tercih edildiği vurgulanarak hükümetin giderek artan talepleri doğrultusunda faaliyet göstermenin giderek daha da zorlaştığı vurgulanıyor. Yapılan açıklamada kapatılan LinkedIn yerine yeni InJobs uygulamasının Çin’de kullanıma sokulacağı da belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Çin hakkında araştırmalar yapan ve yazan gazeteci ve akademisyenlerin hesaplarının LinkedIn tarafından Çin’de yasaklandığı ortaya çıkmıştı.

https://www.theverge.com/2021/10/14/22726189/microsoft-linkedin-china-censorship-shut-down

Af Örgütü: İfade özgürlüklerine devam eden saldırılar kamusal sağlık krizini derinleştirdi

Af Örgütü, 19 Ekim’de yayınladığı “Susturulmuş ve Yanlış Bilgilendirilmiş: Covid-19 Sırasında İfade Özgürlüğü Tehlikede” başlıklı raporunda dünya çapında hükümetlerin ifade özgürlüklerine yönelik artarak devam eden saldırılarının bir kamusal sağlık krizi olan pandemiyi derinleştirdiği tespiti yapıldı.

Pandemi sırasında Tanzanya, Rusya, Bahreyn ve Çin gibi çeşitli ülkelerde ifade özgürlüklerine yönelik saldırılara örneklerle başlayan rapor, dünyanın birçok yerinde hükümetlerin pandemiyi bahane ederek ifade özgürlüklüklerini kısıtladığı ya da aynı bahane ile halihazırda var olan kısıtlamaları arttırdığı kayıt altına alıyor. Rapor, pandeminin iletişim kanallarını kapatmak için de bahane olarak kullanıldığına dikkat çekiyor. Bu engellemeler Hindistan’ın bazı bölgelerinde olduğu gibi internetin fiziksel olarak engellenmesini kapsarken İspanya gibi Avrupa ülkelerinde bilgi edinme başvurularına cevap verme tarihlerinin ileriye atılması gibi yöntemlerle uygulandı.

Raporda, pandemi döneminde ifade özgürlüklerine yönelik tehditler arasında sosyal medya aracılığıyla hızlıca ve etkili biçimde yayılan dezenformasyon da sayılıyor. Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarının etkileşim temelli algoritmalarının pandemi ve pandemi tedbirleri hakkındaki dezenformasyonun yayılmasında büyük rol oynadığına dikkat çeken rapor, sosyal medya şirketlerinin şimdiye kadar bu duruma sistematik bir çözüm geliştirmediklerini kaydediyor.

https://www.amnesty.org/en/documents/pol30/4751/2021/en/