Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (15-21 Ocak)

A man sets up a fence around a Beijing 2022 installation near the closed loop "bubble" surrounding venues of the Beijing 2022 Winter Olympics in Beijing, China, January 18, 2022. REUTERS/Thomas Peter

Lübnan’da akaryakıt krizi, internet kesintilerine sebep oluyor
Citizen Lab: 2022 Olimpiyat Oyunları uygulaması güvenlik ve sansür açıkları barındırıyor
‘İran’ın Rusya ve Çin’den öğreneceği çok şey var’
‘Fucke’ Köyü, sosyal medya sansürü sebebiyle ismini değiştirecek

Lübnan’da akaryakıt krizi, internet kesintilerine sebep oluyor

NetBlocks, akaryakıt krizinin devam ettiği Lübnan’da 15 Ocak Cumartesi gününden itibaren internet kesintileri yaşandığını açıkladı.

Lübnan’da devam eden ve giderek derinleşen enerji krizi, başkent Beyrut dahil ülkenin birçok bölgesinde internet kesintileri yaşanmasına sebep oluyor. NetBlocks, enerji krizi ile birlikte ülkenin internet altyapısının giderek zayıfladığına dikkat çekti.

NetBlocks, açıklamasında ulusal telekomünikasyon servis sağlayıcı Ogero’nun CEO’sunun “son litre akaryakıtı tükettiğimiz an iletişim de duracak” mesajına da yer verdi.

https://netblocks.org/reports/energy-crisis-in-lebanon-leads-to-widening-telecoms-blackouts-DA3ExKyW

Citizen Lab: 2022 Olimpiyat Oyunları uygulaması güvenlik ve sansür açıkları barındırıyor

Toronto Üniversitesi merkezli Citizen Lab, Çin’in 2022 Pekin Kış Olimpiyatları katılımcılarına kullanmayı zorunlu kıldığı MY2022 uygulamasının birçok güvenlik açığı ve potansiyel sansür mekanizmaları barındırdığını açıkladı.

Citizen Lab, 18 Ocak’ta yayınladığı raporda Çin’in 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na katılacak herkesin kullanmasını zorunlu kıldığı MY2022 uygulaması üzerinde gerçekleştirdikleri testlerin sonuçlarını yayınladı. Raporda, uygulamanın birçok “basit ve can alıcı kusurları” olduğu tespiti yapılıyor.

Uygulama kullanıcılarının konuşmalarının kaydedilmesini ve cihazdaki dosyaların transfer edilmesini engellemesi gereken şifreleme sistemin kolaylıkla saf dışı bırakılabileceğine dikkat çeken Citizen Lab, pandemi tedbirlerine uyumu kolaylaştırması için de tasarlanan uygulamanın toplayacağı sağlık geçmişi ve pasaport bilgileri gibi hassas bilgilerin de savunmasız olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, uygulama sunucularının talimatlarının kolaylıkla taklit edilerek cihazlardan bu bilgilerin alınabileceği uyarısında bulundu.

Raporda, şimdilik aktif olmasa da birtakım sansür mekanizmalarının da uygulamada gömülü olarak bulunduğu tespitine yer verildi. Araştırmacılar, uygulamada “siyasi olarak hassas” konularda 2500 kelimelik bir liste tespit ettiklerini paylaştılar. Tespit edilen kelimeler arasında Tibet ve Çin devlet kurumları ve devlet başkanına negatif referanslar da yer alıyor.

Citizen Lab, uygulamada tespit edilen açıkların Google ve Apple’ın güvenlik standartlarını ihlal etmek ile kalmayıp Çin’in kendi veri koruma kanun ve standartlarını dahi ihlal ettiğini vurguladı.

https://citizenlab.ca/2022/01/cross-country-exposure-analysis-my2022-olympics-app/

‘İran’ın Rusya ve Çin’den öğreneceği çok şey var’

Iran International’ın haberine göre Tahran milletvekili Ali Yazdikhah, İran’ın “kendi internetini” kurmak için Rusya ve Çin’den öğreneceği çok şey olduğunu söyledi.

Ali Yazdikhah, internet düzenlemeleri ile ilgili parlamentoda geçen bir tartışmada İran’ın interneti daha etkili bir şekilde kontrol edebilmek için “milli internet” kurmak konusunda Çin ve Rusya’nın başarılarından ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Yazdikhah, önerdiği “milli internet” modelinde internet kullanıcılarının yabancı sosyal medya platformlarına ekstra bir ücret ödeyerek erişebilmelerini öngörüyor. Haberde, İran’da halihazırda yalnızca Instagram’ın engellenmemiş olduğuna dikkat çekilerek bu önerinin gerçekçi olmadığı vurgulanıyor.

https://www.iranintl.com/en/202201189381

‘Fucke’ köyü, sosyal medya sansürü sebebiyle ismini değiştirecek

İsveç’in Fucke Gölü kıyısında bulunan Fucke köyü, köylerinin isminin Facebook başta olmak üzere sosyal medyada otomatik olarak sansürlenmesi gerekçesiyle köyün ismini değiştirme kararı aldı.

Sosyal medyada köylerinin ismini kullanarak paylaşım yaptıklarında sosyal medya algoritmaları tarafından sansüre maruz kalan Fucke köyü sakinleri, köylerinin ismini değiştirmek için İsveç Milli Kadastro İdaresine resmen başvuru yaptılar.

İdare yetkilileri, isim değiştirme sürecinin çok uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirterek köy sakinlerinin yaza kadar beklemeleri gerekebileceği uyarısında bulundu. Haberde 2007 yılında Fjuckby köylülerinin benzer bir başvuru yaptığı fakat köyün isminin değiştirilmediği hatırlatılıyor.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10402925/Fucke-Swedish-village-decides-change-name.html