Dünya Haberler

Dünyada Sansür Gündemi (15-21 Mayıs)

  • Sosyal medya şirketleri Filistinli sesleri sansürlüyor
  • VPN paylaşımı sebebiyle sorgulanan öğrenci Çin’i terk etti
  • Belarus’ta bağımsız internet medyasına erişim engeli
  • Biden sosyal medya sansürünü engelleyen kararnameyi iptal etti 
  • Kanada’da C-10 sansür yasası tartışılmaya devam ediyor 

Sosyal medya şirketleri Filistinli sesleri sansürlüyor

Columbia Journalism Review’da (CJR) yayınlanan bir makaleye göre sosyal medya şirketleri son günlerde İsrail tarafından gerçekleştirilen hava saldırıları sırasında hayatını kaybeden yüzlerce Filistinliye dair haberlere sansür uyguluyor.

Access Now adlı dijital özgürlük kuruluşundan Marwa Fatafta, Filistinlilerin paylaşımlarına yönelik kısıtlamalarla ilgili olarak “Bu o kadar açık ve o kadar inanılmaz ki, artık sansürün de ötesine geçiyor. Bu dijital baskılama” yorumunda bulundu.

CJR’ın yayınına göre birçok sosyal medya platformu Filistinlilerin hikayelerini ve savaş suçlarını belgeleyen Filistinlilerin içeriğini aktif olarak engelliyor.

https://www.cjr.org/the_media_today/social-networks-accused-of-censoring-palestinian-content.php

VPN paylaşımından sorguya çekilen öğrenci Çin’i terk etti

Çin’in güneyindeki Hainan bölgesinde yetkililerin, VPN hesabını Çin’in sansür duvarını aşmak isteyen başka kişilerle paylaşan bir öğrenciyi gözaltına almasının ardından ülkeyi terk eden öğrenci Güney Kore’ye yerleşti.

Radio Free Asia’ya (RFA) göre 24 yaşındaki Chen Yuzhen adlı Hainan Tropik Okyanus Üniversitesi öğrencisi Taiwan’da bulunduğu sırada uluslararası bir VPN hesabı satın aldı. Sansürü aşmak için bu hesabı kullanmaya devam eden ve hesap bilgilerini arkadaşlarıyla da paylaşan Chen, 2020 yılının Haziran ayında “yasa dışı olarak ağlara erişmek ve bilgisayar korsanlığı için araçlar edinmek” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Maruz kaldığı baskı sebebiyle ülkesini terk etmek zorunda kalan ve şu anda öğrenim hayatına Güney Kore’nin Kyung Hee Üniversitesinde devam eden Chen, Taiwan’da geçirdiği sürenin hayata bakışını değiştirdiğini anlattı. 10 polis memurunun evini basmasıyla geçen sene gözaltına alınan Chen, geleceğiyle ilgili endişe duyması sebebiyle Aralık ayında Güney Kore’de bir üniversiteye başvurarak bu ülkeye yerleşti.

Dünyada sansürü aşmak için en sık kullanılan yöntem olan VPN hizmetleri Çin’de 2018’den beri yasak. VPN kullanımı yasal suçlamalara yol açarken, hükümetin onay verdiği kişi ve kurumlar VPN hizmetlerine erişim için muafiyet izni alabiliyor.

https://www.rfa.org/english/news/china/flees-05192021111036.html

Belarus’ta bağımsız internet medyasına erişim engeli

Geçtiğimiz hafta Belarus’un önde gelen bağımsız haber sitelerinden TUT.by’ye erişim engeli getirildi.

Erişim engeline tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü’nden Aisha Jung yaptığı açıklamada erişim engelini, “hakikatten korkan ve insan haklarını baskılamak için zalimce önlemlere başvuran bir hükümetin aldığı korkakça bir adım” olarak niteledi.

TUT.by websitesine 18 Mayıs 2021’de “Basın Yasasını” ihlal nedeniyle erişim engeli getirildi. Site, Belarus’ta siyasi baskılara karşı çıkan BYSOL vakfının yayınladığı materyalleri paylaştığı için hedef alındı. Aynı gün içerisinde TUT.by ofisinde ve editörlerin evlerinde Mali Suçlar Soruşturma Birimi ekipleri tarafından arama ve sorgulamalar gerçekleştirildi.

Belarus: Blocking leading online media outlet is a brazen attack on freedom of expression

Biden sosyal medya sansürünü engelleyen kararnameyi iptal etti 

ABD Başkanı Joe Biden bu hafta Trump yönetiminin getirdiği ve sosyal medya kullanıcılarını Büyük Teknoloji şirketlerinin getireceği sansür ve kısıtlama adımlarından koruyan başkanlık kararnamesini geri çekti.

Trump yönetiminin 20 Mayıs’ta kabul ettiği kararnameyi yargıya taşıyan Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, Biden’ın iptal kararını memnuniyetle karşılayarak, kararnamenin sosyal medya şirketlerinin dezenformasyon ve nefret söylemine izin vermeye zorlanması anlamına geldiğini söyledi. 

https://www.theepochtimes.com/biden-revokes-trump-order-on-protecting-censorship-on-social-media-platforms_3817163.html

Kanada’da C-10 sansür yasası tartışılmaya devam ediyor

Kanada’da online içeriklerin denetimini televizyon ve radyo yayın kuruluna verecek olan ve iktidardaki liberal partinin desteklediği C-10 yasa tasarısı hakkında gazeteciler, siyasetçiler ve yorumcuların yaptığı tartışmalar bu haftada da sürdü.

Bazı kesimlerin internette içeriğin sansürlenmesine ve ifade özgürlüğünün baskılanacağına yol açacağı endişesini taşıdığı ve muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin karşı çıktığı C-10  yasa tasarısı tartışmalarına en son olarak ünlü psikolog Jordan Peterson da katıldı.

Peterson, tartışmalı yasa tasarısına karşı çıkarak YouTube’da 1 milyondan fazla takipçisi olduğunu hatırlattı. Kamu yayıncısı CBC’nin geçmişte saygı duyulan bir kurum olduğunu söyleyen Peterson, kurumun ideolojik yönelimli, propaganda yayan ve gittikçe saygınlığını yitiren bir medya aracı olduğunun altını çizerek, tasarının sonucunda bu yetersizliğin başka medya mecralarına da yayılacağını söyledi.

https://lakesuperiornews.com/News/jordan-peterson-takes-aim-at-trudeau-over-controversial-internet-censorship-bill