Dünya Haberler Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (14-20 Ağustos)

‘Facebook kendisi hakkında bağımsız araştırmalar yapılmasını engelliyor’
Apple’a telefonları tarama planından vazgeçmesi için küresel çağrı yapıldı
Meghalaya’da 2018’den beri toplamda 603 saat internet kesintisi yaşandı
Apple’ın son güncellemesi LGBTQ+ için daha fazla sansür anlamına gelebilir
Katar, VPN uygulamalarının en fazla indirildiği ülke oldu

‘Facebook kendisi hakkında bağımsız araştırmalar yapılmasını engelliyor’

Kişisel hesapları Facebook tarafından engellenen New York Üniversitesi araştırmacıları Laura Edelson ve Damon McCoy, Facebook’un platformlarındaki dezenformasyonun bağımsız olarak araştırılmasını aktif olarak engellediğini belirtti.

New York Üniversitesi’nin Demokrasi için Siber Güvenlik Projesi kapsamında geliştirdiği AdObserver eklentisi ile elde edilen veriler sayesinde Facebook’taki reklamların dezenformasyonun yayılmasındaki rolünü araştıran New York Üniversitesi araştırmacıları Laura Edelson ve Damon McCoy, kişisel hesaplarının engellenmesi ile daha önce de karşı karşıya geldikleri Facebook’un araştırma yapmalarını kelimenin tam anlamıyla engellediğini söyledi.

Araştırmaları sonucunda Facebook’un dezenformasyon ile etkili olarak mücadele etmediğini ve dahası reklam politikası konusunda kamuoyuna açıkladığı kadar şeffaf olmadığını belirlediklerini belirten Edelson ve McCoy, kişisel hesaplarının engellenerek araştırma yapmalarının engellenmesinin Facebook hakkında bağımsız araştırmalar yapan diğer araştırmacıların da engelleneceğinin işareti olduğunu belirtti. Edelson ve McCoy, kanun yapıcıları Facebook’u bağımsız araştırmacılara müdahale edemeyecek düzenlemeler yapmaya çağırdı.

Facebook, 4 Ağustos’ta Laura Edelson ve Damon McCoy’un hesaplarını “yetkisiz veri toplama” yaparak kullanıcı gizliliğini ihlal ettikleri iddiasıyla devre dışı bırakmıştı.

https://www.theguardian.com/technology/2021/aug/14/facebook-research-disinformation-politics 

Apple’a telefonları tarama planından vazgeçmesi için küresel çağrı yapıldı

Electronic Frontier Foundation (EFF)’in de arasında bulunduğu 90 sivil toplum örgütü Apple’ın pedofili ile mücadele etmek amacıyla uygulayacağını söylediği güncellemenin kullanıcı gizliliğini tehdit ettiğini ve beraberinde daha fazla sansür getireceğini belirterek Apple CEO’su Tim Cook’a çağrıda bulundu.

Çağrı mektubunda Apple’ın cihazlarında açacağı “arka kapının” liberal hükümetleri dahi daha fazla gözetleme yapmaya teşvik edeceğini ve halihazırda vatandaşlarını gözetleyen hükümetlerin de bu faaliyetleri arttıracağından bahsediliyor.

Apple, 4 Ağustos’ta pedofili ile mücadele etmek için cihazlarında bir “arka kapı” bulunacağını ve bu şekilde kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapılacağını duyurmuştu. 

https://www.eff.org/deeplinks/2021/08/eff-joins-global-coalition-asking-apple-ceo-tim-cook-stop-phone-scanning 

Meghalaya’da 2018’den beri toplamda 603 saat internet kesintisi yaşandı

Hindistan’ın kuzeydoğu eyaletlerinden Meghalaya’da 2018 yılından bu yana toplamda 603 saat internete erişim engellendi.

Sivil toplum örgütleri tarafından yapılan araştırmada toplumsal olayların sık sık yaşandığı ve son günlerde tansiyonun yine yükseldiği Hindistan’ın kuzeydoğu eyaletlerinden Meghalaya’da yetkililer 2018 yılından bugüne toplam 603 saat boyunca yurttaşların internete erişimini engelledi.

Araştırmayı gerçekleştiren STK’nın temsilcisi Avner Pariat, yetkililerin bu kesintileri çoğunlukla “dezenformasyonu engellemek” bahanesiyle meşrulaştırmaya çalıştığını belirterek 2018 Haziran ayında haftalarca süren ve toplamda 312 saate varan internet kesintisi uygulandığını aktardı

https://tech.hindustantimes.com/tech/news/how-apple-will-scan-your-iphone-for-child-sex-abuse-photos-71629182987934.html 

Apple’ın son güncellemesi LGBTQ+ için daha fazla sansür anlamına gelebilir

Apple’ın pedofili ile mücadele etmek amacıyla yapacağı güncellemedeki “müstehcenlik” kriterinin LGBTQ+ içeriklerini daha fazla sansürleyebileceğinden endişe ediliyor.

Electronic Frontier Foundation (EFF) için yazan aktivist-yazar Jillian C. York, Hornet uygulamasını Türkiye’deki Apple Store’dan kaldırması örneğinde olduğu gibi Apple’ın “müstehcenlik” tanımı konusunda özellikle LGBTQ+ bireyler ve içerikler için sicilinin güven vermediğine dikkat çekti. Apple’ın yeni güncellemesi ile “müstehcen” içerikler konusunda ebeveynleri bilgilendirme seçeneğine de yer vereceğini hatırlatan York, LGBTQ+ çocukların çoğu zaman ebeveynlerinin baskısına maruz kaldığını ve bu özelliğin daha fazla baskı uygulamaya imkan sağlayarak ve sansüre sebep olabileceğini söyledi.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/08/how-lgbtq-content-censored-under-guise-sexually-explicit 

Katar, VPN uygulamalarının en fazla indirildiği ülke oldu

DohaNews, Atlas VPN tarafından yayınlanan rapora dayandırdığı haberinde Katar’ın 2021 yılının ilk yarısında VPN uygulamalarının en çok indirildiği ülke olduğunu açıkladı.

Rapora göre her iki Katar vatandaşından biri 2021 yılının ilk yarısında en az bir VPN uygulaması indirdi. DohaNews’ın görüşüne yer verdiği Katarlı karikatürist Rashid Al Kuwari, 2017 yılındaki Körfez Krizine kadar Katar’da VPN’e ihtiyaç duyulmadığını fakat bu krizle birlikte hükümetin Katar aleyhine paylaşımları kontrol etmek için daha fazla internet kısıtlamasına gittiğini aktardı.

Katar’dan sonra 2021 yılının ilk yarısında en çok VPN indirilen ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur oldu.

https://www.dohanews.co/qatar-named-top-downloader-of-vpn-as-users-attempt-to-bypass-internet-restrictions/