Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (11-17 Eylül)

Rusya, ‘yerli ve milli’ olmayan interneti yavaşlatmaya mı hazırlanıyor?
Duma üyesi Vasily Piskarev yabancı bilişim şirketlerini tehdit etti
‘Sosyal medya sansürü’ yasası Teksas’ta yürürlüğe girdi
Bolsonaro sosyal medya şirketlerinin gönderi silmesini yasakladı
Çevrim içi özgürlükleri savunan örgütlerden Avrupa Konseyine çağrı
Polis, Jacob Blake’in vurulmasını protesto edenlerin konum bilgilerini toplamış
‘Beyaz listedeki’ kişiler Facebook kurallarından muaf tutuluyorlar

Rusya, ‘yerli ve milli’ olmayan interneti yavaşlatmaya mı hazırlanıyor?

Bellingcat portalında yazan araştırmacı gazeteci Hristo Grozev, Rusya’nın yeni yasal düzenlemelerle internetin “yabancı kesimini” yavaşlatmaya hazırlandığını iddia etti.

Tallin’de düzenlenen Lennart Meri Konferansında konuşan Grozev, gizli servisteki kaynaklarının hükümetin internetin “yabancı kesimini” yavaşlatmak için somut bir plan hazırlandığını kendisiyle paylaştığını söyledi. 

Grozev’e göre plan bir akreditasyon sistemini öngörüyor ve bu sisteme göre akredite olmayan host sağlayıcılarına hız limiti uygulanacak. Grozev, host sağlayıcıların akredite olmak için SSL oturum, giriş, IP adresi gibi kullanıcı bilgilerini paylaşmaları gerekeceğini söyledi.

Grozev, bu bilgileri paylaşmayı reddetme ihtimali yüksek olan YouTube, Twitter gibi yabancı servis sağlayıcılarına hız limiti uygulanacağını ve hızlarının saniyede 24 Kbps’e kadar düşürüleceğini iddia etti. Bu sistemin anonimliğin mutlak sonu olacağını belirten Grozev, öngörülen hız limitinin “90’larda yaşayanların telefon ile internete bağlandıklarında tecrübe ettikleri internet hızı” olduğunu ve bunun da “Rusya’da interneti kesmek” olacağı yorumunda bulundu.

Yetkililer Grozev’in iddialarına yönelik henüz bir açıklama yapmadı.

https://time.news/hristo-grozev-claims-that-russia-is-preparing-to-slow-down-the-foreign-segment-of-the-internet-news-from-germany-about-russia-dw/ 

Duma üyesi Vasily Piskarev yabancı bilişim şirketlerini tehdit etti

Kommersant’ın haberine göre, Birleşik Rusya Partisi milletvekili Vasily Piskarev Roskomnadzor’un kararlarına saygı duymayan yabancı bilişim şirketlerini “daha sert yasalarla” tehdit etti. 

Vladimir Putin’in partisi olan Birleşik Rusya Partisi milletvekili Vasily Piskarev, Roskomnadzor’un kararlarına ve dolayısıyla Rusya kanunlarına saygı duymayan Google, Facebook, Twitter ve YouTube gibi yabancı şirketleri mevcut yasaları daha da sert hale getirmekle tehdit etti.

Yabancı şirketlerin Rusya kanunlarına uymayarak yalnızca Rus kanun yapıcılara değil tüm Rusya halkına saygısızlık ettiğini iddia eden Piskarev, Rusya Federasyonu Devlet Dumasının kural tanımaz şirketlerin ve onlar adına Rusya’da faaliyet gösterenlerinin yükümlülüklerini arttıracak düzenlemeler yapabileceğini söyledi.

Haberde Roskomnadzor’un Google’a içerik kaldırmadığı için kestiği cezaların 32 milyon Rubleyi aştığı da paylaşıldı.

1 Haziran’da yapılan oturumda Duma, Rusya Federasyonu sınırları içerisinde ayda 500.000 ve daha fazla kullanıcısı olan internet şirketlerinin Rusya’da ofis açmalarını zorunlu kılan yasayı kabul etmişti. Yasa, Rusya’da fiziksel olarak bulunmayan şirketlere yapılan para transferlerinin engellenmesine imkan sağlıyor.

https://www.kommersant.ru/doc/4987183  

‘Sosyal medya sansürü’ yasası Teksas’ta yürürlüğe girdi

Teksas Valisi Greg Abbott, sosyal medya şirketlerinin kullanıcıları siyasi görüşlerinden dolayı engellenmesini ya da gönderilerini silmesinin önüne geçmeyi amaçlayan yasayı imzaladı. 

Yeni yasa ayda 50 milyondan fazla üyesi olan sosyal medya şirketlerinin içerik yönetim politikalarını kamuoyuyla paylaşmasını ve içerik kaldırma ve engelleme kararlarına karşı itiraz mekanizması oluşturmasını zorunlu kılıyor. Yasaya göre şirketler, yasa dışı olduğuna karar verilen içerikleri 48 saat içinde kaldırmak zorundalar. Yasa aynı zamanda hesapları engellenen kullanıcıların sosyal medya şirketlerine dava açabilmelerine de imkan sağlıyor.

Vali Abbott yaptığı açıklamada, Teksas’ta ifade özgürlüklerin daima korunacak bir anayasal hak olduğunu belirterek sosyal medya şirketlerinin muhafazakar görüşleri engelleme eğilimlerine Teksas’ta asla izin verilmeyeceğini söyledi.

ABD’de muhafazakarlar uzun süredir sosyal medya şirketleri tarafından ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğinden şikayet ediyordu. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlığı döneminde birçok platformda hesaplarının kaldırılması ile artan şikayetler Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu eyaletlerde hazırlanan yasalara gerekçe gösterilmişti. Daha önce de Florida Valisi Ron DeSantis sosyal medya şirketlerinin seçim çalışması yapan adayların hesaplarının şirketler tarafından engellenmesini yasaklayan bir yasa çıkarmış fakat Yüksek Mahkeme yasanın yürütmesini durdurma kararı vermişti.

https://www.cbsnews.com/news/texas-social-media-bill-signed-law-governor-abbott/ 

Bolsonaro sosyal medya şirketlerinin gönderi silmesini yasakladı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, sosyal medya şirketlerinin bazı kategoriler dışında gönderileri silmesini yasakladı.

Yasaya göre sosyal medya şirketleri bundan böyle yalnızca uyuşturucu, şiddet, müstehcenlik içeren, suç işlemeye özendiren ve telif haklarını ihlal eden içerikleri kaldırabilecek.Dezenformasyon da dahil diğer tüm içerikler yalnızca mahkeme emri ile kaldırılabilecek. 

The Hill’in haberine göre Bolsonaro’nun ofisi, yasanın içerik ve hesapların sosyal medya şirketleri tarafından rastgele silinmesini engelleyerek ifade özgürlüklerinin korunması için çıkarıldığı açıklamasını yaptı. 

YouTube Temmuz ayında Bolsonaro’nun kanalında yayınlanan ve COVID-19 ile ilgili dezenformasyon içeren bir videoyu kaldırmıştı.

https://thehill.com/policy/transportation/571554-brazils-bolsonaro-blocks-social-networks-from-deleting-posts 

Çevrim içi özgürlükleri savunan örgütlerden Avrupa Konseyine çağrı

Aralarında EFF ve Avrupa Dijital Haklar (EDRi) gibi kurumların da bulunduğu sivil toplum örgütleri Budapeşte Konvansiyonu olarak bilinen siber suçlar sözleşmesine yapılacak eklemede insan haklarını garanti altına alacak düzenlemeler yapılması için Avrupa Konseyine çağrıda bulundu.

Budapeşte Konvansiyonuna eklenecek olan Ek İkinci Protokol, sınır ötesi bilgi toplama faaliyetlerinin yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Buna göre Protokol, siber suçlarla mücadelede sınır ötesi bilgi paylaşımını farklı hukuki ve siyasi sistemlere sahip ülkeler arasında kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Sivil toplum örgütleri adına Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonuna hitap eden EFF Küresel Mahremiyet Politika Direktörü Katitza Rodriguez, öngörülen eklemenin sınır ötesi bilgi paylaşımında kişilerin mahremiyet hakkını garanti altına alacak asgari temellerden yoksun olduğunu vurguladı. Rodriguez, Protokol’ün bilgi güvenliği ve çevrim içi anonim olma hakkı gibi önemli konularda açıkça belirtilmiş güvenceler barındırmadığına dikkat çekerek eklemenin bu haliye küresel çapta insan haklarında geri adım olacağını belirtti.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/09/eff-and-partners-urge-council-europe-add-strong-human-rights-safeguards-final 

Polis, Jacob Blake’in vurulmasını protesto edenlerin konum bilgilerini toplamış

23 Ağustos 2020’de Kenosha polisi tarafından Jacob Blake’in vurulmasının ardından gerçekleşen protestolarda polisin, “geofence izni” olarak bilinen yöntemle binlerce kişinin bilgilerini Google’dan aldığı ortaya çıktı.

ABD’de federal kolluk kuvvetlerinden olan Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu’nun (ATF), 23 Ağustos’ta Blake’in vurulmasından sonra gerçekleşen protestolardaki mala zarar verme hadiselerini gerekçe göstererek protestocuların bilgilerini almak için Google’dan 12 “geofence” arama talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

“Geofence” arama izinleri, belirli süre içerisinde belirlenen alanda bulunan tüm elektronik cihazların bilgilerini toplamak için kolluk kuvvetlerine yetki veriyor. Bu yetkiye dayanarak kolluk kuvvetleri şirketlerden bu bilgileri talep edebiliyor. Electronic Frontiers Foundation, bugüne kadar kolluk kuvvetleri ile bu bağlamda işbirliği yapan tek şirketin Google olduğunu belirtiyor. Suçlu-suçsuz ayrımı yapmadan binlerce kişinin bilgilerini toplanmasına imkan veren bu yetki ifade ve toplanma özgürlükleri başta olmak üzere ABD Anayasasında garanti alınan özgürlükleri ihlal ettiği için uzun süredir eleştiriliyor.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/09/geofence-warrants-threaten-civil-liberties-and-free-speech-rights-kenosha-and 

Facebook kuralları seçkin bir gruba uygulanmıyor

Wall Street Journal (WSJ), içinde siyasetçilerin ve ünlülerin bulunduğu ayrıcalıklı bir grubun Facebook’un kurallarından muaf tutulduğunu ortaya çıkardı.

Sızdırılan belgeleri inceleyen WSJ muhabiri Jeff Horwitz,Facebook’ta yapılan iç değerlendirmenin şirketin yüksek profilli kullanıcılara karşı alınan önlemlerdeki kaliteyi artırmak amacıyla kullandığı “XCheck” programının bu kullanıcıları Facebook’un kurallarından muaf tuttuğunu ortaya çıkardığını yazdı.

Sızdırılan belgeler, eski ABD Başkanı Donald Trump, Senatör Elizabeth Warren ve futbolcu Neymar gibi isimlerin bulunduğu bu grubun Facebook içerik yönetim kurallarından ne ölçüde muaf tutulduğunu gösteriyor. Belgelerde bu muafiyetin Neymar’ın kendisini tecavüz ile suçlayan kadının çıplak fotoğrafını paylaşmasına imkan verecek kadar ileri seviyede olduğu belirtilerek sorunun Facebook’taki daha genel bir sorunun parçası olduğu eleştirisi getiriliyor.

 https://www.wsj.com/articles/facebook-files-xcheck-zuckerberg-elite-rules-11631541353