Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (11-17 Aralık)

EFF’ten Chrome kullanıcılarına uyarı: Manifest V3’e güvenmeyin
Benjamin Netanyahu, sağa uygulandığını iddia ettiği sansüre karşı ‘mücadele’ ediyor
CJR: ‘Modi’nin Hindistanında internet sansürü artıyor’
Çin, ‘yasa dışı bilgi’ yaydığı gerekçesiyle Weibo’ya ceza verdi
Nijerya’da internet kesintileri mahkemeye taşındı

EFF’ten Chrome kullanıcılarına uyarı: Manifest V3’e güvenmeyin

Electronic Frontier Foundation (EFF), Chrome kullanıcılarına Google’ın Chrome tarayıcısıyla birlikte çalışan eklentiler ile ilgili yeni düzenlemeler getirecek olan Manifest V3 güncellemesine “aldatıcı” ve “tehditkar” olduğu için güvenmemeleri uyarısında bulundu.

EFF, Google’ın kullanıcı mahremiyetini, güvenliğini ve tarayıcı performansını iyileştirerek Chrome tecrübesini arttıracağını iddia ederek duyurduğu Manifest V3 güncellemesinin kullanıcı mahremiyeti çabalarına zarar verici bir gelişme olduğunu belirterek Chrome kullanıcılarına güncellemeye güvenmeme çağrısında bulundu.Daly Barnett’in imzasını taşıyan makalede, güncellemenin kullanıcıların internetteki faaliyetlerini takip edilmesini engelleyen, kullanıcı mahremiyetini koruyan eklentilerin kapasitelerini büyük ölçüde azaltacağı hatırlatılıyor ve Google’ın en çok ziyaret edilen bir milyon sitenin %75’ine “iz sürücü” (tracker) yüklediği vurgulanıyor.

Barnett, Google’ın Manifest V3 güncellemesini tanıtmak ve savunmak için kullandığı “güvenlik” ve “performans” argümanlarının da temelsiz olduğunu belirtti. Google’ın API parametrelerini iyileştirerek güvenliği arttırma argümanının kötü niyetli yazılımların çalışma mantığı ile alakası olmadığına dikkat çeken Barnett, kullanıcı mahremiyetini korumaya yaran UBlock ve benzeri eklentilerin tarayıcı performansını arttırdığının bilindiğini ifade etti.

https://www.eff.org/deeplinks/2021/12/chrome-users-beware-manifest-v3-deceitful-and-threatening 

Benjamin Netanyahu, sağa uygulandığını iddia ettiği sansüre karşı ‘mücadele’ ediyor

Al-Monitor’den Mazal Mualem, İsrail’in eski Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun “sağdaki sesleri susturduğunu” iddia ettiği yeni sosyal medya yasasına karşı yürüttüğü kampanyayı yazdı.

Mualem, eski Başbakan Benjamin Netanyahu’nun 8 Aralık’ta Knesset’teki ilk oturumdan geçen ve “Facebook Yasası” olarak bilinen yasa teklifine karşı “sağ görüşlülerin ifade özgürlüklerini engellediği” ve “İsrail demokrasisine zarar verdiği” gerekçesiyle sosyal medyadan agresif bir kampanya yürüttüğünü yazdı. Netanyahu, hakimlere sosyal medya platformlarına içerik kaldırma talimati verme yetkisi veren yasanın “sağ görüşlülerin hala kendilerini özgürce ifade edebildikleri tek yer olan sosyal medya” mecralarını sol görüşlülerin elinde olduğunu iddia ettiği ana akım medya mecralarına çevirmeyi amaçladığını iddia ediyor. Mualem, birçok sosyal medya platformunda milyonlarca takipçisi olan Netanyahu’nun Knesset’te oylamayı kaybettikten sonra agresif bir kampanya izlediğine, her gün platformlarda İngilizce ve İbranice videolar ile takipçilerine seslendiğine dikkat çekti.

8 Aralık’taki ilk oturumda 46’ya karşı 58 oy ile geçen yasa teklifi, hakimlere yasa dışı olduğu ya da bir kişinin psikolojisine zarar verebileceği değerlendirilen, şiddete veya cinsel saldırıya teşvik eden içeriklerin kaldırılması için web sitelerine talimat yetkisi verilmesini öngörüyor.

https://www.al-monitor.com/originals/2021/12/netanyahu-attacks-bill-authorizing-social-media-censorship 

CJR: ‘Modi’nin Hindistan’ında internet sansürü artıyor’

Columbia Journalism Review (CJR), Narendra Modi and sağcı Bharatiya Janata Partisinin (BJP) iktidara geldiği 2014 yılından bu yana Hindistan’da internet sansürünün giderek arttığını açıkladı.

CJR, gerçekleştirdiği araştırma sonucunda Hindistan’da 2014 yılında Narendra Modi’nin iktidara gelmesinden bu yana şahsını, hükümetini ve Hinduizmi eleştiren çevrim içi içeriklere uygulanan sansürün radikal biçimde arttığını açıkladı. 

CJR, Modi ve sağcı partisinin hükümeti tarafından uygulanan sansürün boyutlarını Twitter üzerinden örneklendirdi. CJR tarafından paylaşılan verilerde Twitter’a Modi hükümeti tarafından 2017’de 248 tweet kaldırma talebinde bulunulurken bu sayının 2019 yılında 1200’e 2020 yılında ise 10000’e yükseldiğine dikkat çekiliyor.

https://www.cjr.org/investigation/modi-censorship-india-twitter.php 

Çin, ‘yasa dışı bilgi’ yaydığı gerekçesiyle Weibo’ya ceza verdi

Çin’in Siber Alan İdare Kurumu, popüler sosyal medya platformu Weibo’nun “yasa dışı bilgi yaymak” yüzünden cezaya çarptırıldığını açıkladı.

Çin’in Siber Alan İdare Kurumu, Salı günü yaptığı açıklamada Çin’de fazlasıyla popüler olan, Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’nun siber güvenlik yasası ve reşit olmayanların korunmasına dair yasayı ihlal eden “yasa dışı bilgileri” yaydığı için 3 milyon Yuan cezaya çarptırıldığını açıkladı. Açıklamada, Siber Alan İdare Kurumu Pekin ofisinin Weibo’yu bu yıl içinde 11 kez cezaya çarptırdığı hatırlatmasına da yer verildi.

Eylül 2020 verilerine göre aylık 511 milyon aktif kullanıcısı olan Weibo tarafından yapılan açıklamada şirketin cezayı kabul ettiği ve belirtilen yasal düzenlemelere uygun şekilde bazı içerikleri platformdan temizlemeye başladığı belirtildi.

Wall Street Journal’ın haberinde, Weibo’nun Çinli tenis yıldızı Peng Shuai’nin cinsel saldırıya uğradığını açıklamasının ardından Douban’dan sonra cezaya çarptırılan ikinci çevrim içi platform olduğuna dikkat çekiliyor.

https://www.wsj.com/articles/china-fines-weibo-for-spreading-illegal-information-11639482120 

Nijerya’da internet kesintileri mahkemeye taşındı

Hak savunucusu, avukat Gloria Mabeiam Ballason, Nijerya’nın Kaduna eyaletinde yaklaşık üç ay uygulanan mobil internet kesintilerini mahkemeye taşıdı.

Hak savunucusu, avukat Gloria Mabeiam Ballason, Nijerya’nın Kaduna eyaletinde Eylül ayından bu yana, aralıklarla uygulanan mobil internet kesintileri için eyalet valisi Nasir El-Rufai, Nijerya İletişim Komisyonu ve bölgede hizmet veren hizmet sağlayıcılarına dava açtı.

Ballason, Abuja Federal Yüksek Mahkemesine yaptığı başvuruda internet kesintileri yüzünden verdiği yasal hizmetlerin ve çevrim içi yayın yapan “House of Justice” radyo ve televizyon kanalının zarara uğradığını belirtti. Başvuruda ayrıca Kaduna eyaletinde yaşayan yurttaşların da kesintilerden zarar gördüğünden bahsediliyor.

Kaduna Eyalet Başsavcılığı ve hizmet sağlayıcılar Airtel, Globacom, 9mobile ve MTN’in de katılan olarak yer alacağı davada Nijerya İletişim Komisyonunun Kaduna Eyalet Valisine mi yoksa yasalara mı bağlı olduğunu cevaplaması da talep ediliyor.

https://gazettengr.com/lawyer-sues-el-rufai-ncc-telcos-over-internet-shutdown-in-kaduna/