Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (1-7 Ocak)

EFF, Ala Abdul Fettah’a verilen hapis cezasını kınadı
Kazakistan’daki ‘zam protestoları’ sırasında internet kesildi
İran’dan Meta’ya: Süleymani sansürüne son verin
Twitter, ABD Kongre üyesi Marjorie Taylor Greene’in hesabını kapattı

EFF, Ala Abdul Fettah’a verilen hapis cezasını kınadı

Electronic Frontier Foundation (EFF), Mısırlı dijital haklar ve ifade özgürlüğü aktivisti Ala Abdul Fettah’ın beş yıl hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

EFF, uzun süredir cezaevinde olan ve birçok hak ihlaline maruz kalan aktivist Ala Abdul Fettah’ın Mısır OHAL Güvenlik Mahkemesi tarafından beş yıl hapis cezasına çarptırılmasını kınadı. Fettah ile birlikte insan hakları hukukçusu Muhammed el-Bekir ve blogger Muhammed İbrahim’in “devlet güvenliğine zarar veren yalan haberler yaymak” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmasını kınayan EFF, kararın hukuki bir garabet olduğunu belirtti.

EFF, herkesi Fettah’ın You Have Not Been Defeated kitabını alarak dayanışma göstermeye davet etti.

Birçok kez tutuklanan ve gözaltına alınan Fettah, 2015 yılında da “gösteri yasağına karşı gelmek” ve “polis memuruna saldırmak” suçlarından beş yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

https://www.eff.org/deeplinks/2022/01/eff-condemns-unjust-conviction-and-sentencing-activist-and-friend-alaa-fatttah

Kazakistan’daki ‘zam protestoları’ sırasında internet kesildi

NetBlocks, 4 Ocak’ta Kazakistan’ın Zhanaozen şehrinde zamlara karşı başlayan protestolarda sırasında internet kesintisi uygulandığını duyurdu.

4 Ocak’ta Kazakistan’ın Zhanaozen şehrinde zamlara karşı başlayan protestolarda sırasında internet kesintisi uygulandığını duyuran NetBlocks, bölgesel kesintilerin kısa sürede ülke çapında uygulanmaya başlandığını açıkladı.

NetBlocks, 5 Ocak itibariyle olağanüstü hal ilan edilmesi ile birlikte internet hizmetlerindeki kesintilerin Kcell, Beeline ve Tele2 hizmet sağlayıcılarını da kapsayan mobil internet kesintileri ile genişlediğini kaydetti.

https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-kazakhstan-amid-energy-price-protests-oy9YQgy3

İran’dan Meta’ya: Süleymani sansürüne son verin

İran Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, Meta’ya gönderdiği mektup ile Kasım Süleymani sansürünü sonlandırmasını istedi.

İran Enformasyon ve İletişim Bakanlığı, Hukuki İşler Genel Direktörü Rıza Fazıl imzasını taşıyan ve Mark Zuckerberg’e hitaben yazılmış bir mektup ile Facebook ve Instagram’da Kasım Süleymani hakkında yapılan paylaşımlara uygulanan sansürünü sonlandırılmasını istedi. Mektubun kopyaları aynı zamanda Instagram’ın başındaki Adam Mosseri ve Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu Başkanı Jessica Rosenworcel’e de gönderildi.

Mektupta, İŞİD’i yok eden, “tanınan anti-terör kahramanı” Kasım Süleymani hakkında Meta platformlarında uygulanan sansür politikasının “uluslararası normlara aykırı” olduğu belirtilerek Instagram yöneticilerinin milyonlarca kişinin kahramanı olan Süleymani hakkında paylaşım yapmak isteyen kullanıcıların ifade özgürlüklerine saygı duymaları talep edildi.

https://www.presstv.ir/Detail/2022/01/03/673990/Qassem-Soleimani-Ministry-Information-Communications-Meta-Instagram-social-media-censorship-Reza-Fazel

Twitter, ABD Kongre üyesi Marjorie Taylor Greene’in hesabını kapattı

Twitter, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi üyesi Marjorie Taylor Greene’in kişisel hesabını COVID-19 dezenformasyonu yaptığı gerekçesiyle kapattı.

Twitter, Kongre üyesi Marjorie Taylor Greene’nin daha önce COVID-19 pandemisi ve aşıları hakkında yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle dört kez askıya aldığı kişisel hesabını kapattı. Greene’nin hesabı, ABD’de yüksek oranda aşı ölümleri olduğunu iddia etmesinin ardından tamamen kapatıldı.

Twitter’dan yapılan açıklamada Kongre üyesinin platformun COVID-19 dezenformasyonu ile mücadele kapsamındaki uygulamaları bağlamında dört kere uyarıldığı ve nihayetinde hesabının kapatıldığı bildirildi. Kongre üyesinin hesabı daha önce aşıların işe yaramadığı ve yetkililere aşıları onaylamama çağrısı yaptığı gönderileri sonrasında askıya alınmıştı.

Telegram’dan açıklama yapan Kongre üyesi Greene, kararın Twitter’ın “ABD’ye düşman” ve “Komünist devrim destekleyicisi” olduğunu gösterdiğini iddia etti.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59854916