Dünya Sansür Gündemi

Dünyada Sansür Gündemi (07- 13 Ağustos)

Türkmenistan’da VPN’e karşı Kuran üzerine yemin önlemi
Facebook, aşı karşıtı kampanya yapan yüzlerce hesabı sildi
Afrika ülkelerinde sosyal medyaya erişim engelleri daha fazla
Casus yazılım Pegasus ile hedef alınan kadınlar daha fazla risk altında
Siber suç mağdurları her yıl 318 milyar dolar kaybediyor
Zambiya genel seçimlerinde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamalarına engel

Türkmenistan’da VPN’e karşı için Kuran üzerine yemin önlemi

Radio Free Europe’un (RFE) haberine göre Türkmenistan’daki internet kullanıcıları VPN kullanmayacaklarına dair Kuran üzerine yemin etmeye zorlanıyor.

VPN kullanmanın yasadışı olduğu ülkelerden birisi olan Türkmenistan’da evlerine internet bağlatmak için başvuruda bulunan kullanıcıların VPN kullanmayacaklarına dair Kuran üzerine yemin etmeleri gerekiyor. 

Comparitech’in internet özgürlüğü açısından en kötü ülkeler arasında saydığı ve Facebook, Twitter ve Youtube da dahil olmak üzere birçok uygulamanın ve internet sitesinin engellendiği Türkmenistan’da yasadışı olmasına rağmen VPN kullanımı halen yaygın.

https://www.rferl.org/a/turkmenistan-vpn-koran-ban/31402718.html 

Facebook, aşı karşıtı kampanya yapan yüzlerce hesabı sildi

Facebook, Temmuz 2021 raporunda Rusya menşeili ve Fazze şirketi ile ilişkisini tespit ettiği 65 hesabı Facebook’tan, 243 hesabı Instagram’dan koordineli sahte hesap oldukları için sildiğini duyurdu.

Facebook, tespit edilen hesapların AstraZeneca aşısına acil kullanım onayının görüşüldüğü sıralarda Latin Amerika, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef alan aşı karşıtı kampanyalar yürütülmesinde kullanıldığını belirtti. 

Silinen hesapların farklı sitelerde sahte makaleler de yazarak COVID19 aşılarının güvenilirliğini hedef aldığını ve “AstraZeneca aşısı insanları şempanzeye çeviriyor” şeklinde paylaşımları koordineli olarak yaydıklarını tespit eden Facebook, Fazze şirketinin tüm platformlarında yasaklandığını duyurdu.

https://about.fb.com/news/2021/08/july-2021-coordinated-inauthentic-behavior-report/ 

Afrika ülkelerinde sosyal medyaya erişim engelleri daha fazla

Quartz Africa’nın Surfshark’ın raporuna dayandırdığı habere göre 2015’ten bu yana sosyal medyaya erişim engeli getiren ülkelerin neredeyse yarısı Afrika’da yer alıyor.

Habere konu olan rapora göre 2015 yılından bu yana sosyal medyaya erişim engeli getiren 66 ülkenin 30’u Afrika kıtasında yer alıyor. Rapor bu sebeple Afrika’yı “sosyal medya için tehlike bir ortam” olarak tanımlıyor.

Rapor, sosyal medyaya erişim engellemelerinde Afrika’dan ülkelerin bu kadar fazla yer almasının nedeninin kıtadaki hükümetlerin internet karartmasıyla birlikte sosyal medya erişimlerini kısıtlamasını toplumsal muhalefeti bastırmak için sıklıkla kullanmaları olarak açıklıyor.

https://qz.com/africa/2044586/african-countries-that-have-restricted-social-media-access/ 

Casus yazılım Pegasus ile hedef alınan kadınlar daha fazla risk altında

Uzmanlar ve hak savunucuları, casus yazılım Pegasus ile hedef alınan kadınların daha fazla risk altında olduklarını belirtti.

İsrail menşeli NSO firmasına ait casus yazılım Pegasus ile hükümetlerin hedef aldığı kişilerin telefon numaralarının bulunduğu 50.000 kişilik listede yer alan kadınlar arasında yalnızca muhalifler, gazeteciler değil muhalif veya gazetecilerin yakınları da bulunuyor. 

Uzmanlar, Pegasus ile hedef alınan kadınlar hakkında ele geçirilen bilgilerin şantaj ve itibarlarını sarsmak için daima kullanılabileceğini belirterek bazı coğrafyalarda kadınların bedensel bütünlüklerinin ve yaşamlarının dahi tehdit edilebileceğine dikkat çekiyor.

Al Jazeera’da görev yapan Lübnanlı kadın gazeteci Ghada Oueiss’e ait, Pegasus casus yazılımı aracılığıyla elde edilen şahsi fotoğraflar gazetecinin itibarını sarsmak amacıyla internette paylaşılmıştı.

https://www.aljazeera.com/news/2021/8/11/women-pegasus-nso-spyware-scandal-india-middle-east-phone 

Siber suç mağdurları her yıl 318 milyar dolar kaybediyor

Comparitech’in raporuna göre siber suç mağdurlarının her yıl 318 milyar dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Rapora göre dünya çapında her yıl en az 71.1 milyon kişi siber suçların kurbanı oluyor. Her bir siber suç mağduru ise ortalama 4.476 dolar kaybediyor. Maddi kayıplar açısından bakıldığında siber suçlar dolayısıyla en fazla kaybı yaşayan ülkeler ise sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Birleşik Krallık ve Rusya.

Rapor, siber suçların hükümetler tarafından kayıt altına alınmasındaki yetersizliğin, internet kullanıcıları arasında farkındalık yaratılamamasının ve yetersiz kanuni düzenlemelerin internet kullanıcılarını suçlular için cazip bir hedef haline getirmeye devam edeceğini belirtiyor.

https://www.comparitech.com/blog/vpn-privacy/cybercrime-cost/ 

Zambiya genel seçimlerinde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamalarına engel

NetBlocks, Zambiya’da 12 Ağustos’ta yapılan seçimlerde Twitter, Facebook ve Instagram sosyal medya platformları ile Whatsapp ve Messenger mesajlaşma uygulamalarının engellendiğini duyurdu.

Perşembe öğleden sonra Whatsapp uygulamasının frontend ve backend sunucularının kısıtlanması ile başlayan engellemenin kısa sürede diğer platform ve uygulamaları kapsadığını kaydeden NetBlocks, engellemelerin sandıklar açıkken gerçekleşmesinin seçimlerin şeffaflığını sağlayacak bilgi akışının kısıtlanması anlamına geldiğini belirtti.

Zambiya’nın en büyük telekomünikasyon şirketleri, seçimlerden önce, hükümetin talep etmesi durumunda internet kısıtlamalarına gitmeyeceklerinin garantisini veremeyeceklerini açıklamışlardı. Bu açıklama üzerine uluslararası insan örgütleri, Zambiya hükümetine “demokratik sorumluluklarını” hatırlatarak internet kısıtlamasına gitmemesi çağrısında bulunmuştu. 

https://netblocks.org/reports/whatsapp-and-social-media-restricted-in-zambia-on-election-day/