Access Block

Dünya Sansür Gündemi (8 – 14 Nisan)

Porto Riko’da internet kesintisi
Çin, Fantastik Canavarlar filminin eşcinsel referanslarını sansürledi
Doctor Strange 2 filminin posteri İtalya’da sansürlendi
Weibo, Şanghay’da yaşanan gıda kıtlığı haberlerini sansürlüyor

Porto Riko’da internet kesintisi

NetBlocks verilerine göre Porto Riko’da, adanın bazı kısımlarını etkileyen yeni elektrik kesintileri doğrultusunda internet bağlantısında kesintiler gözlemlendi. Olay, Costa Sur elektrik santralinde çıkan yangından üç gün sonra gerçekleşti.

https://twitter.com/netblocks/status/1512929331919691781

Çin, Fantastik Canavarlar filminin eşcinsel referanslarını sansürledi

Çin hükümeti, Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filminde eşcinsel romantizme yapılan atıfları sansürledi. Warner Bros, Albus Dumbledore ve Gellert Grindelwald karakterlerinin önceki romantik ilişkilerine atıfta bulunduğu altı saniyelik bir diyaloğu, üçüncü filmin Çince versiyonundan çıkardı. Bu düzenlemelere rağmen stüdyo, “filmin ruhunun bozulmadığını” doğruladı.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news/fantastic-beasts-3-china-censored-b2055531.html

Doctor Strange 2 filminin posteri İtalya’da sansürlendi

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminin vizyona girmesinden haftalar önce yayınlanan posterlerin İtalyan versiyonunda yapılan değişiklik dikkat çekti. Posterde ana karakterin yaptığı orijinal el işareti, İtalya’da saldırgan bulunması ve farklı anlamlara gelmesinden dolayı değiştirilerek basına sunuldu.

https://epicstream.com/article/doctor-strange-2-poster-gets-censored-in-italy-over-offensive-gesture

Weibo, Şanghay’da yaşanan gıda kıtlığı haberlerini sansürlüyor

COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle, 26 milyon nüfuslu bir finans metropolü olan Şanghay, Çin hükümeti tarafından ciddi ve süresiz bir sokağa çıkma yasağı altına alındı. Şehir genelinde insanlar, sakinlerin kritik ürünleri satın almak için evlerinden çıkmalarını yasaklayan kısıtlamalar nedeniyle yiyeceklerinin tükendiğini belirtti. Şehir sakinlerinin yaşadıkları problemleri, Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo uygulaması üzerinden yaptığı paylaşımların sansürlendiği bildirildi.

https://techstory.in/chinas-twitter-appears-to-be-censoring-content-about-food-shortages-in-shanghai-as-residents-struggle-amid-a-harsh-covid-19-lockdown/