Dünya Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (7 Mayıs – 14 Mayıs)

7 Mayıs ve 14 Mayıs’ta küresel internet sansürü ve gözetimde öne çıkanlar:

  • Twitter seçimlere bir gün kala Türkiye’de bir kısım içerikleri erişime engelledi
  • Pakistan’da İmran Han’ın tutuklanması sonrası İnternet’e sansür
  • Brezilya, hükümetin sansür yasasını eleştiren teknoloji şirketlerini cezalandıracak
  • Çin’de bir kişi ChatGPT ile “yalan haber” ürettiği iddiasıyla gözaltına alındı
  • ABD Senato Yargı Komitesi, tartışmalı EARN IT Yasasını üçüncü kez oyladı.
  • AB’nin “Özel Mesaj Trafiği Gözetleme Planları” temel haklara müdahale ediyor

Twitter’dan seçim öncesi sansür

Twitter, 14 Mayıs seçimlerinden bir gün önce yaptığı açıklamada Türkiye’de bazı içeriklerin erişimine engelleme getirdigini duyurdu. Bunu, “Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak amacıyla” yaptığını belirtti. 

Bir kullanıcının eleştirisine cevap veren Elon Musk, Türkiye’de Twitter’a erişimin tamamen engellenmemesi için hükümetin talep ettiği içerik/hesaplara erişimi engellediklerini açıkladı. 

Pakistan’da İmran Han’ın tutuklanması sonrası İnternet’e sansür

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han’ın 9 Mayıs’ta tutuklanması sonrası ülkede protestolar sürerken İnternet ve sosyal medyaya sansür getirildi.

Dünyadaki internet kısıtlamalarını takip eden NetBlocks, Pakistan’da pek çok internet sağlayıcı üzerinden Twitter, Facebook and YouTube’a erişimde aksaklıklar yaşandığını teyit ettiğini, ülkenin bazı bölgelerinde mobil internetin tamamıyla kapatıldığının gözlendiğini bildirdi.

Brezilya, hükümetin sansür yasasını eleştiren teknoloji şirketlerini cezalandıracak

Brezilya’nın Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı olan Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı olan Alexandre de Moraes, teknoloji platformlarına, hükümetin önerilen internet sansürü yasasına karşı kampanya yapmamalarını söyledi.

İnternet sansürü odaklı haber yapan Reclaim the Net web sitesinde yayınlanan 11 Mayıs tarhili habere göre aksi durumda şirketlere ceza kesilecek.

Teknoloji şirketlerinin Brezilya’nın demokrasisini baltaladığını söyleyen Moraes “Büyük teknoloji platformları… seçmenin oy kullanma özgürlüğünü garanti altına almak için sorumlu tutulacaklar, ”dedi Moraes. Yargıç, Big Tech platformlarının “dünyadaki hiçbir yargı yetkisinin onları denetleyemeyeceğine inandığını” da sözlerine ekledi.

Çin’de bir kişi ChatGBT ile “yalan haber” ürettiği iddiasıyla gözaltına alındı

South China Morning Post’un haberine göre, Çin’de ChatGPT’yi “yalan haber” üretmek ve yaymak için kullandığı iddia edilen Hong isimli kişiyi gözaltına aldı. 

Gansu eyaleti polisi şüphelinin “yanlış ve doğru olmayan bilgiler uydurmak için yapay zeka teknolojisini kullanmak” suçundan gözaltına alındığını söyledi.

ABD Senato Yargı Komitesi, tartışmalı EARN IT Yasası’nı üçüncü kez oyladı

Tasarıya göre, çevrimiçi platformların mesajları ve diğer içerikleri zararlı veya yasa dışı materyaller için taranabilecek, temelde uçtan uca şifreleme yasaklanacak. Tasarı yasalaşırsa Amerikalılar için mahremiyet sona erecek.

Siber hak örgütü EFF, 10 Mayıs’ta yaptığı çağrıda Amerikalı seçmenleri tasarının geçmemesi için harekete geçmeye çağırdı.

AB’nin “Özel Mesaj Trafiği Gözetleme Planları” temel haklara müdahale ediyor

AB’nin sızdırılan “Özel Mesaj Trafiği Gözetleme Planları”nın yasal analinize göre temel haklara müdahale ediliyor. 

Reclaim the Net’in haberine göre AB Konseyi Hukuk Servisi’nden sızdırılan belgelerde, resmi adı Çocuk Cinsel İstismarı Yönetmeliği (CSAR) olan özel mesajlaşmaları kontrol etmeye yönelik öneri mahremiyet hakkıyla çelişebilir.

Söz konusu “sohbet kontrolü” planı, sohbet, mesajlaşma, telefon ve e-posta hizmetleri sağlayıcılarını yasa dışı içerik aramak için tüm özel mesajları taramaya ve ardından polise bildirmeye zorlamayı öneriyor.