Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (7 – 13 Kasım)

Rusya’da bağımsız yayımcılar sansüre karşı ortak uygulama geliştirdi

Rusya’da, Proekt, Vazhnye istorii, The Insider, Bellingcat ve Alexei Navalny ekibi gibi beş araştırmacı medya kuruluşu, “Samizdat” adını verdikleri bir uygulama geliştirdi. Rusya’da basına uygulanan sansürü aşmak için geliştirilen uygulama kapsamında yazılımcılar tarafından sisteme yüklenen içerikler, uygulama içinde okuyucudan okuyucuya iletilerek dolaşıma sokuluyor.

Geliştiricileri uygulamanın Roskomnadzor tarafından engellenemeyeceğini söylerken Rusya’daki tüm medya kuruluşlarının, içeriklerini VPN kullanmadan tek bir yerden yayımlayabilmesini ve okurların da buna ulaşabilmesini amaçladıklarını belirtti.

https://news.yahoo.com/samizdat-app-launched-russia-bypass-064540281.html

Instagram, İranlı protestocuları destekleyen influencer’ları sansürlüyor mu?

İran dışında yaşayan birçok Instagram fenomeni, yargısız infazlar ve işkence de dahil olmak üzere İranlıların karşılaştığı baskıya dikkat çekmek için çeşitli gönderi ve hikayeler yayınlıyor. İnternetin engellendiği bir ülkeden bilgi almak ve onu yaymak için önemli bir rolleri olduğunu iddia eden fenomenlerden bazıları, Instagram tarafından hesaplarına “gölge ban” uygulandığını ve engellendiklerini iddia ediyor.

https://www.forbes.com/sites/gingergentile/2022/11/10/is-instagram-censoring-influencers-who-support-iranian-protestors/?sh=56b82ed04ef4

Çin’de internet kullanıcıları, sansürü aşmak için “Kantonca” kullanıyor

Çin hükümetinin her geçen gün şiddetini artırdığı internet sansürü nedeniyle ülkede sosyal medyada hükümetin eleştirildiği gönderiler neredeyse aynı gün platform yöneticileri tarafından sansürleniyor. Bu nedenle hükümeti eleştiremez hale gelen internet kullanıcıları, bu sansürü ve otosansürü aşmak için alternatif diller öğrenip kullanır oldu. “Kantonca” da bunlardan biri.

CNN’de yer alan habere göre, Çin’in Twitter’ı olarak adlandırılabilecek olan Weibo’da bu dil kullanılarak yapılmış hükümet eleştirileri barındıran gönderiler artarken sansürcüler de dili anlayamadıkları için gönderileri sansürlemeden geçiyor.

https://edition.cnn.com/2022/11/11/asia/guangzhou-cantonese-covid-dissent-intl-hnk-dst/index.html

İstiklal Caddesi’ndeki patlama sonrası gelen yayın yasağı dış basında

Yazar, çevirmen, akademisyen ve insan hakları aktivistlerinden oluşan uluslararası ve çok dilli haber platformu Global Voice, dün İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama sonrası konuyla ilgili olarak yayın yasağı getirilmesini gündeme taşıdı.

Arzu Geybullayeva imzalı haberde; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) sosyal medya platformlarına bant daraltma uygulaması ve Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili “provokatif” paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle 25 kullanıcı hakkında işlem başlatmasının altı çizildi. Yanı sıra geçen ay yürürlüğe giren Dezenformasyon Yasası ve bunun basın ve ifade özgürlüğü üzerinde ne gibi bir etki yaratacağına da değinildi.

https://globalvoices.org/2022/11/13/turkey-throttles-internet-access-following-deadly-explosion-in-istanbul/

İran’da internet satışları, hükümetin erişimi engellemesiyle yarı yarıya düştü

İran’daki İnternet servis sağlayıcılarının neredeyse yarısı; internet kesintileri, sansür ve protestolar sırasında hükümet tarafından internetin erişime engellenmesi nedeniyle satışlarında yüzde 50 oranında bir düşüş yaşadı.

https://www.iranintl.com/en/202211139907