Access Block

Dünya Sansür Gündemi (5-11 Mart)

Tehran’da internet kesintisi
Zaporizhzhia nükleer santrali çevresindeki kesintiler güvenlik korkularını artırıyor
Elon Musk, Rus haber sitelerini engellemeyi reddetti
Çin, Ukrayna’yı sansürlüyor
Twitter’dan Rusya engelini aşacak yeni sürüm

Tehran’da internet kesintisi

NetBlocks ağ verilerine göre 4 Mart tarihinde İran’da internet bağlantısında büyük bir internet kesintisi gerçekleşti. Tehran dahil birçok şehirde hizmet kaybıyla ilgili kullanıcı raporlarını kaydeden veriler, kesintinin başlamasından yaklaşık üç saat sonra büyük ölçüde hizmetlerin geri yüklendiğini belirtti.

https://netblocks.org/reports/widespread-internet-outage-registered-in-iran-amid-reports-of-fire-at-datacenter-eBOQzz8Z

Rusya’da TiKTok hizmetleri sınırlandırdı, Netflix çekildi

Rus Parlamentosu geçtiğimiz Cuma günü Ukrayna’daki savaşı hakkında “sahte” veya “yanlış” haberler yaymayı 15 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek bir suç haline getiren yasayı onayladı. 

TikTok, Rusya’nın silahlı kuvvetleri hakkında “sahte haberlere” karşı sert yeni yasaları değerlendirdiği için platformundan canlı akışı ve yeni içerik paylaşımını askıya aldığını söyledi. Netflix, işgali protesto etmek için çekildiğini söyledi. Visa, Mastercard ve PwC de bağları kesen batılı firmalar listesine katıldı. 

Rusya’da yaklaşık 36 milyon kullanıcısı olan TikTok, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Rusya’nın yeni ‘sahte haber’ yasası ışığında, bu yasanın güvenlik etkilerini gözden geçirdikten sonra, canlı akışı ve yeni içerik paylaşımını askıya almaktan başka seçeneğimiz yok, fakat uygulama içi mesajlaşma hizmetimiz bu durumdan etkilenmeyecek. Güvenlik, birinci önceliğimiz olarak hizmetlerimize tam olarak ne zaman devam edebileceğimizi belirlemek için Rusya’da gelişen koşulları değerlendirmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

https://www.bbc.com/news/business-60641988

Twitter, Rusya’daki hizmetlerini geri yüklemeye çalışıyor

Twitter hizmetleri, Rusya’da hala kısmen erişilebilirliğini devam ettiriyor. 7 Mart tarihinde Twitter yaptığı açıklamada, ülkedeki kullanıcıların hizmete erişimde “artan zorluk” yaşadığının farkında olduğunu doğruladı ve tam erişimi yeniden sağlamak için araştırmaların ve çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Rusya’da bulunan bir kaynak, Cumartesi gününden beri Twitter’ın web sitesine erişemediklerini fakat mobil uygulamanın hala çalıştığını belirtti.

https://techcrunch.com/2022/03/07/twitter-russia-access/

Zaporizhzhya nükleer santrali çevresindeki kesintiler güvenlik korkularını artırıyor

NetBlocks’un ağ verileri, Rus kuvvetlerinin tesise yaklaşmasıyla 4 Mart sabahı Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporizhzhya nükleer santralinde ve çevresinde telekomünikasyon ve internet hizmetinde önemli kesitler olduğunu doğruladı. Tesisin radyasyon izleme platformu da 4 Marttan itibaren bir hata göstermesiyle kullanılamaz hale geldi.

6 Mart sabahı, Zaporizhzhya nükleer santralinin yakınında bulunan Energodar şehrinde de, kullanıcıların mobil hizmet kaybı bildirmeleri doğrultusunda hücresel bağlantıyı etkileyen internet kesintileri olduğu kaydedildi. Aynı gün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), nükleer santralden artık “güvenilir bilgi” alamadığını açıkladı. 

8 Mart’ta IAEA, Çernobil nükleer santralinden gelen telemetri iletimlerinin kaybıyla ilgili ek endişelerini dile getirdi.

Rusya’nın telekomünikasyon altyapısını hedef alması ve en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerde güç kaybı yaşanması nedeniyle, son kesintiler nükleer güvenlikle ilgili endişeleri artırdı.

https://netblocks.org/reports/disconnection-raises-fears-over-safety-at-zaporizhzhia-nuclear-power-plant-1yPjNKAQ 

Elon Musk, Rus haber sitelerini Starlink uydularından engellemeyi reddetti

Elon Musk, Ukrayna’nın içinde bulunmadığı bazı ülkelerin, Starlink’e Rus medyasını engellemeye yönelik talepte bulunduğunu aktardı. İfade özgürlüğüne dikkat çeken Musk, “Bazı hükümetler (Ukrayna dışında) Starlink’e, Rus medya kaynaklarını engellemesi talebinde bulundu. Silah zoru olmadığı sürece böyle bir şey yapmayacağız. İfade özgürlüğünü desteklediğim için üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Reddit, kullanıcıların Microsoft, Twitter, YouTube, Meta, Snapchat, TikTok ve Spotify gibi benzer kısıtlamalar getiren diğer teknoloji devlerine katılarak RT ve Sputnik’e bağlantı gönderilmesini yasakladı. Şifreli mesajlaşma servisi Telegram bile, büyük bir takipçi kitlesine sahip olduğu RT’yi kaldırması için Avrupa baskısına boyun eğdi.

https://nypost.com/2022/03/07/elon-musk-refuses-to-block-russian-news-sites-from-starlink/ 

Epic Games, Rusya’daki satışları durdurdu ancak oyunlara erişimi engellemeyecek

Epic Games Store, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir açıklamayla, Rusya’daki oyunların satışlarının askıya alınmasını sağladı. Mesajda “Epic Games olarak biz, Ukrayna’yı işgal etmesine tepki olarak, oyunlarımızın Rusya’da pazarlamasını durduruyoruz. Diğer iletişim araçlarının aktif kalmasından dolayı oyun platformlarında erişimi engellemeyeceğiz,özgür dünya tüm diyalog yollarını açık tutmalı” ifadeleri yer aldı.

https://d1softballnews.com/epic-games-suspends-sales-in-russia-due-to-war-but-will-not-block-access-to-games/ 

Çin, Ukrayna’yı sansürlüyor

Çin hükümeti, ülkenin medyasını Ukrayna’ya yönelik sempatik ve doğru haberlerden temizleyerek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili Putin yanlısı konuşmaları sistematik olarak güçlendiriyor. Çin medya kuruluşlarına, sızdırılmış bir sansür yönergesine göre, sosyal medya hesaplarında “Rusya’nın aleyhine veya Batı yanlısı” herhangi bir şey yayınlamaktan kaçınmaları ve yalnızca Çin devlet medya kuruluşları tarafından başlatılan hashtag’leri kullanmaları söylendi.

Ukrayna için sempati ifade eden sosyal medya yorumları silindi, Paralimpik Komitesi başkanının Paralimpik açılış törenlerinde yaptığı savaş karşıtı konuşma bile Çin televizyonlarında sansürlendi. Çin, Putin yanlısı sosyal medya paylaşımlarının ve ABD ile NATO’yu çatışmadan sorumlu tutan gönderilerin artmasını sağladı.Çin devlet medyası, Rus devleti kontrolündeki uluslararası basın kuruluşu RT de dahil olmak üzere Rus yayın kuruluşlarından geniş ölçüde içerik topladı.

https://www.axios.com/beijings-ukraine-censorship-35a02a04-91b2-4efb-8a91-a9d111a2a3a0.html 

Twitter, Rusya engelini aşabilecek site sürümünü açıkladı

Twitter, Rusya’nın ülkedeki hizmetine erişimi kısıtlamasının ardından gözetim ve sansürü atlamak için sitenin gizlilik korumalı bir sürümünü başlattı. 

“Soğan” hizmeti olarak bilinen uzatma, kullanıcılar Tor tarayıcısını indirdikleri takdirde, “karanlık ağ” olarak bilinen sitelere erişimi sağlayan tarayıcı ile Twitter’ın bu sürümüne erişebilecekler. Soğan sitelerde, “.com” yerine “.onion” uzantısı kullanılır. Twitter.com da dahil olmak üzere tüm normal web sitelerine Tor’da erişilebilir ancak “.onion” uzatması, özellikle Tor için yapılmıştır ve sitenin kötü niyetli kişiler tarafından yanıltılmasını engeller.

https://www.newsobserver.com/news/business/article259245475.html