Sansür Gündemi (4 – 10 Mart)

Sansür Gündemi (4 – 10 Mart)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Şubat ayında 866 URL için erişim engeli kararı verildi: Hükümeti eleştirmek yasak

Şubat ayında haberler, sosyal medya paylaşımları ve alan adlarından oluşan en az 866 URL için erişim engeli kararı verildi. En çok kamu görevlileri ve AKP'ye yakın kişiler hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialı paylaşımlar engellendi. İliç'teki maden kazasında hükümet ve Murat Kurum'un engellendiği tweet'ler ile AKP döneminde İBB'den AKP'lilere verilen burslarla ilgili tweet'ler de erişime engeli getirilenlar arasında yer aldı.

Tarikat yurdunda çocuk istismarı iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi

Alanya'da Süleymancılara ait Sugozü Erkek Öğrenci Yurdu'ndaki 10 erkek öğrencinin eğitmen G.R.U. tarafından şiddet, taciz ve istismara uğradığı iddiasıyla ilgili haberlere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebi, Alanya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişim engeli getirildi.

7 Mart tarihli kararla konuyla ilgili 12 haber için erişim engeli emri verildi.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Erişim engeli, görüntülerin çocukların üstün yararı ile fiziksel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilemesini engellemek amacıyla talep edilmiştir" dedi.

AKP’li siyasetçilere verilen yurt dışı eğitim bursuyla ilgili haberler erişime engellendi

AKP döneminde İBB'den AKP'li Rabia Kalender İlhan, AKP’li Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakçı dahil bazı isimlere yurt dışı eğitimleri için yaklaşık 78 milyon TL burs verildiğiyle ilgili haber ve paylaşımlara Fatma Betül Sayan Kaya'nın talebi üzerine erişim engeli getirildi.

İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Şubat tarihli kararı kapsamında çok sayıda tweet için erişim engeli emri verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın durumu meclis gündeme taşıdığı hakkındaki haberlerle konuyla ilgili olarak haber kanallarında yayımlanan haberlerin YouTube kayıtları için de erişim engeli emri verildi.

AFAD’ın yardım kolilerini akrabalarına dağıtan AKP İlçe Başkanıyla ilgili haberlere erişim engeli

AKP Sur İlçe Başkanı Davut Yıldız, Yıldız'ın amcasının oğlu ve Sur Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mehmet Yıldız'ın, AFAD’ın Diyarbakır'daki depremzedeler için hazırladığı yardım kolilerini kendi akrabalarına dağıttığıyla ilgili haberlere Yıldız'ın talebiyle erişim engeli getirildi.

Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Mart tarihli kararı kapsamında Gazete Patika'nın internet sitesindeki "AFAD" etiketi ile Alevinet'in internet sitesindeki "kolileri" etiketinin yer aldığı sayfa da erişim engeli getirilen içerikler arasında yer aldı.

AKP’li siyasetçilere verilen yurt dışı eğitim bursuyla ilgili haberlerin silinmesine hükmedildi

İstanbul And. 9. Sulh Ceza Hakimliği, AKP döneminde İBB'den AKP'li siyasetçilere yurtdışı eğitimleri için yaklaşık 78 milyon TL burs verilmesi hakkında 29 Şubat’ta verdiği erişim engeli kararına ek olarak 4 Mart tarihli kararıyla bir de içeriklerin silinmesine hükmetti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider hakkındaki haberlere erişim engeli

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider'in Fethullah Gülen ile çekilmiş fotoğrafı hakkındaki haber ve sosyal medya paylaşımlarına bakan yardımcısı ve eşinin talebi üzerine Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

AKP’li belediye başkanı hakkındaki dolandırıcılık iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Rüşvet almak suçundan ceza almasına rağmen yeniden aday gösterilen AKP’li Hilal Belde Belediyesi Başkanı Cevher Benek’in karşılıksız çeklerle onlarca kişiyi milyonlarca lira dolandırdığı iddiasıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına Benek'in talebi üzerine erişim engeli getirildi.

6 Mart tarihli karar Uludere Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Kadına şiddeti gizleme çalışmasına tam gaz devam: 15 ayda bin 188 habere erişim engeli

1 Ocak 2023 ile 8 Mart 2024 tarihleri arasında kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlarla ilgili aralarında haber ve sosyal medya paylaşımlarının da yer aldığı bin 188 URL'e erişim engeli getirildi. Engellenen haberlerin konusu cinayet, istismar, şiddet vb. oldu. Aile Bakanlığı da bakanın istismar şüphelisini makamında ağırladığıyla ilgili haberleri erişime engelletti.

Uluslararası hak ve basın örgütlerinden sosyal medya platformlarına çağrı: 'Yetkililerin baskısına karşı sansüre direnin'

Aralarında MLSA’nın da yer aldığı 22 hak ve basın örgütü Türkiye’de içerik engelleme ve kaldırma baskılarına karşı sosyal medya platformlarına “Çevrimiçi ifade korunmalı, sansüre diren” çağrısı yayımladı.

Ameliyata tedbirsiz giren doktorla ilgili haberlere erişim engeli

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Berat Apaydın'ın ameliyata eldiven, maske ve bone olmadan girdiğiyle ilgili Mesude Erşan imzalı haber, Apaydın'ın talebi, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi.

Ekşi Sözlük'te yer alan "Prof. Dr. Berat Apaydın" ve "Ameliyata eldivensiz, maskesiz, bonesiz giren doktor" başlıkları ile yine Ekşi Sözlük'te yer alan 17 entry de kararla birlikte erişim engeli getirilen paylaşımlar arasında yer aldı.

Ziraat Bankası yöneticisinin kendi şirketine kredi vermesiyle ilgili haberler erişime engellendi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun, kurduktan 10 gün sonra kendi şirketi için Ziraat Bankası'ndan 10 milyon TL kredi aldığı ve CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akçay'ın da bu durumu mecliste taşıdığıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 1 Mart tarihli kararla, konuyla ilgili toplam sekiz haber için erişim engeli emri verildi.

Hakim ve savcı çiftin boşanmasıyla ilgili haberler erişime engellendi

Bir ağır ceza hakimi ile savcının, boşanma aşamasında birbirlerini karşılıklı şiddet, aldatma, hırsızlık ve takiple suçladığı ve çiftin tanıklarının da yargı mensuplarından oluştuğuyla ilgili haberlere, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine erişim engeli getirildi.

Söz konusu haberler, Eskişehir 4. Sulh Ceza Hakimliğinin taraflardan birinin talebi üzerine verdiği 5 Mart tarihli kararla henüz yayımlandığı gün erişime engellendi.

Ocakçı Holding'in sahibi hakkındaki haberler erişime engellendi

Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı'nın kâr payı dağıtma vaadiyle çok sayıda kişiyi 5 milyar lira dolandırdığı ve AKP Çiğli İlçe Başkanı Oktay Özdemir'in de yakınlarını Ocakçı'nın portföyüne yönlendirdiğiyle ilgili haberlere Ocakçı'nın talebi üzerine erişim engeli getirildi.

5 Mart tarihli karar, İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.