Access Block

Dünya Sansür Gündemi (29 Nisan – 12 Mayıs)

Çin, karantinaya sürüklenen vatandaşların videolarını sansürlendi
Sosyal medya platformlarının kullanıcıları sansürlemesini engelleyecek yasa tasarısı onaylandı
Musk’ın Twitter satın alımına hissedar davası
Elon Musk’ın Twitter’ı Hindistan ve Çin’de zorluklara uğrayabilir
Eurovision, Letonya’nın şarkısını sansürledi
DSÖ Başkanı, ‘Sıfır Covid’ politikasını sürdürülemez olarak adlandırdıktan sonra Çin’de sansürlendi
İran’da internet kesintileri gözlemlendi
Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor

Çin, karantinaya sürüklenen vatandaşların videolarını sansürlendi

Şangay’daki karantina yedinci haftasına girerken ve Pekin’de pandemi kısıtlamaları yoğunlaşmaya devam ederken, bazı sosyal medya platformlarında paylaşılan, sağlık çalışanları tarafından tehlikeli madde giysili insanların evlerinden sürüklendiği videolar Çin hükümeti tarafından sansürlendi.

https://finance.yahoo.com/news/videos-people-dragged-quarantine-censored-055400471.html

Sosyal medya platformlarının kullanıcıları sansürlemesini engelleyecek yasa tasarısı onaylandı

Amerika’nın Ohio eyaletinde, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin kullanıcılarını “sansürlemesini” yasaklayan,  House Bill 441 adlı bir yasa çıkarıldı.

Mevzuat, şirketlerin, kullanıcıların “bakış açısına” veya gönderilerinde ifade edilen fikirlere dayalı olarak gönderilerin kaldırılması veya insanların platformlardan atılmasını engelleyecek. Taciz veya şiddeti kışkırtma gibi federal yasalara göre zaten yasadışı sayılan konuşmalar için ise bu durum geçerli sayılmayacak.

https://ohiocapitaljournal.com/2022/05/09/committee-passes-bill-to-block-social-media-from-censoring-users/

Musk’ın Twitter satın alımına hissedar davası

Elon Musk ve Twitter, Florida Emeklilik Fonu tarafından devralma işleminin hızlı tamamlanmasının durdurulması için dava edildi.

Orlando Police Emeklilik Fonu, Delaware Chancery Court’ta açılan bir toplu davada, Delaware yasalarına göre Musk’ın sahip olmadığı hisselerin üçte ikisine sahip hissedarlar onaylamadıkça, devralma en az 2025 yılına kadar tamamlanamayacağını belirtti.

Fon, bu anlaşmaların Twitter’ın %9,6’sına sahip olan Musk’ı şirket hisselerinin %15’inden fazlasının fiili “sahibi” haline getirdiğini söyledi. Kendisine ait olmayan hisselerin üçte ikisi onay vermedikçe birleşmenin üç yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi.

https://www.reuters.com/business/musk-twitter-are-sued-by-shareholder-over-44-bln-takeover-2022-05-06/?taid=6275a29761df9100010c7c5e&utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter

Elon Musk’ın Twitter’ı Hindistan ve Çin’de zorluklara uğrayabilir

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrası Amerika’da ciddi sorunlar yaratmış olmasına rağmen, en büyük zorlukları, dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapan Asya kıtasında yaşayacağı öngörülüyor. Musk eğer sansürü kaldırma sözünde başarılı olursa, bazı otorüter hükümetler tarafından kullanılan sınırları zorlanan çok sayıda şaşırtıcı düzenlemeyle karşılaşacaktır.

Twitter’ın Çin’de resmi olarak yasaklı olması, ülkenin Musk’ın ilgisini talep edeceği beklentisini engellemiyor. Bariz bir nokta, Çin’in Musk’ın zenginliğinin ana kaynağı olan Tesla için son derece önemli olmasıdır. Musk’ın Twitter politikalarını hükümeti memnun edecek şekilde ayarlamak için ciddi baskılarla karşı karşıya kalacağı beklenmete.

Hindistan, Twitter için ciddi bir pazar. Ülkede yarım milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Twitter, Hindistan’ın çevrimiçi söylemde ABD’dekine benzer bir rol oynuyor: ülkenin siyasi liderleri, mesajlarını yaymak için Twitter’ı kullanıyor ve bu mesajlar daha sonra televizyon ve haber ağlarına aktarıyor. Ancak hükümet, ABD’nin uygulayabileceğinden çok daha fazla kontrol konusunda ısrarcı olarak, Twitter’ın “ifade özgürlüğü” desteğinin, hükümetin yasalarına uyma konusunda nasıl çatışabileceği konusunda tartışmalar doğurdu.

Musk’ın daha önce yapmış olduğu bir açıklamada “Twitter, ülkelerin yasalarına uymalı” demesi, sadece Hindistan ve Çin için değil, pek çok ülkede platformun özgür kullanımı konusunda endişeye sebep oldu.

https://www.livemint.com/news/world/elon-musk-s-grand-vision-for-twitter-faces-reality-check-in-india-china-11651554632309.html

Eurovision, Letonya’nın şarkısını sansürledi

Letonya’nın 2022 Eurovision Şarkı Yarışması için hazırladığı şarkı, içerdiği müstehcen sözlerden dolayı sansüre uğradı. Etsiz bir diyet ve düşük atık yaşam tarzının faydalarına odaklanan “Eat Your Salad” adlı şarkının bazı sözleri “küfür veya diğer kabul edilmez dilleri” yasaklayan katı Eurovision kurallarına aykırı olduğu için sansürlendi.

https://inews.co.uk/culture/music/latvia-eurovision-lyrics-explained-nsfw-words-eat-your-salad-citi-zeni-censored-1621879

DSÖ Başkanı, ‘Sıfır Covid’ politikasını sürdürülemez olarak adlandırdıktan sonra Çin’de sansürlendi

Çin’in Covid-19 pandemisine karşı kullandığı sıfır tolerans politikası hakkında eleştirilerini paylaşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hükümet tarafından sansürlendi.

Ülkenin artan ekonomik ve sosyal maliyetlere rağmen virüsü kontrol altına almak için dünyanın en sert önlemlerinden bazılarını desteklemesi, ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Hükümet, DSÖ direktörünün ülkenin mutlakiyetçi pandemi politikasının sürdürülebilir olmadığı yönündeki sözleri dahil olmak üzere birçok eleştirel yoruma sansür getirdi.

https://www.vice.com/en/article/pkpn98/who-chief-tedros-censored-zero-covid-unsustainable

İran’da internet kesintileri gözlemlendi

NetBlock ağ verilerine göre İran’ın internet sağlayıcısı Rightel’de uluslararası bağlantıda kısa bir çöküşün yanı sıra, diğer mobil ve sabit hat sağlayıcılarında bozulma olduğu kaydedildi. Yavaşlamanın, ülkede hızla yükselen temel gıda fiyatları ve enflasyon hakkında yapılan protestolardan kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.

https://twitter.com/netblocks/status/1524490136234479619

Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor

74 gündür Rus işgalinde olan Ukrayna’da internet kesintileri düzenli olarak devam ediyor. NetBlocks ağ verileri, gerçekleşen Rus füze saldırısının ardından meydana gelen patlamalar ve elektrik kesintileri, Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv’de bir internet kesintisi yaşandığını kaydetti.

https://twitter.com/netblocks/status/1521553393990483969