Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (29 Ağustos – 4 Eylül)

Trump’ın sosyal medya platformu Truth Social, Google Play’de yasaklandı
Çin hükümetinin Kovid politikasını eleştiren rapor sansürlendi
Rusya’dan, Zelenski’nin danışmanıyla yapılan röportajı kaldırmayan Twitch’e ceza
Kanada’da sansür yasası için hazırlıklar sürüyor
‘Twitter, reddedilemez kanıtlara rağmen hesabımı kapattı’

Suudi internet kullanıcısı kadın, Twitter kullandığı için 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı
OnlyFans’ten Birleşik Krallık’taki sansür yasasına destek
Le Monde, Macron’un sömürgeciliği övmesini eleştiren yazarını sansürledi

‘TikTok, ifade özgürlüğünü savunan 11 kuruluşun hesabını kalıcı olarak kapattı’
Çin, ‘yanlış bilgi’ye karşı seferberlik başlattı: Platformlara ‘bize bildirin’ talimat verildi

Trump’ın sosyal medya platformu Truth Social, Google Play’de yasaklandı

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın sosyal medya platformu olan Truth Social, Google Play’de yasaklandı. Google, platformun fiziksel tehdit ve şiddete teşvik içeren paylaşımları nedeniyle politikalarını ihlal ettiğini açıkladı. Konuya ilişkin BBC’ye konuşan bir Google sözcüsü, “19 Ağustos’ta Truth Social’a standart politikaların çeşitli ihlallerini bildirdik. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği denetlemek için etkili sistemlere sahip olmak, herhangi bir uygulamanın Google Play’de yayınlanması için hizmet şartlarımızın bir koşuludur” dedi.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/trumpin-truth-sociali-google-playden-yasaklandi-705193.html

Çin hükümetinin Kovid politikasını eleştiren rapor sansürlendi

Pekin merkezli bir düşünce kuruluşu olan Anbound Araştırma Merkezi, 28 Ağustos Pazar günü sosyal medya hesaplarından “Çin’in Virüs Kontrol ve Önleme Politikalarını Ayarlama Zamanı” başlıklı bir rapor yayımladı. Çin hükümetinin Kovid’le mücadele politikasının eleştirildiği raporda mevcut politikaların Çin ekonomisini durdurduğu ve başka ülkelerde pandemi sonrası ekonomilerin daha hızlı toparlandığı belirtildi. Ancak ilgili rapor, yayımlanalı henüz 24 saat geçmeden araştırma merkezinin tüm sosyal medya hesaplarından kaldırıldı. Konuyla ilgili Hindustan Times’a konuşan bir yönetici, raporu paylaşmalarının yasaklandığını söylerken ilgili çalışmanın Çin internetinden tamamen silindiğini kaydetti.

https://www.hindustantimes.com/world-news/china-censors-article-censures-think-tank-for-arguing-against-zero-covid-policy-101661835863601.html

Rusya’dan, Zelenski’nin danışmanıyla yapılan röportajı kaldırmayan Twitch’e ceza

Rus devlet medyası TASS’ta yer alan habere göre Moskova’da bir mahkeme, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Oleksiy Arestovich yapılan bir röportajı kaldırmayı reddettiği için ABD’li canlı yayın platformu Twitch’e üç milyon ruble (50 bin dolar) para cezası verdi. Mahkeme, Arestovich röportajının, Kremlin’in Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı durum hakkında “yanlış” bilgiler içerdiği gerekçesiyle kaldırma talep edildiğini belirtti.

https://www.themoscowtimes.com/2022/08/30/russia-fines-twitch-over-ukraine-presidential-adviser-video-a78680

Kanada’da sansür yasası için hazırlıklar sürüyor

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino, federal hükümetin, zararlı veya nefret uyandıran internet içeriklerini düzenleyecek ve sansürleyecek olan “çevrimiçi zararlar” mevzuatında ilerleme kaydettiğini söyledi. 29 Ağustos’ta bir basın toplantısı düzenleyen Mendicino, “Miras Bakanı Pablo Rodriguez ve hükümetimizdeki diğerler yöneticiler bu yasayı mümkün olan en kısa sürede gündeme getirecekler” dedi. Öte yandan Miras Bakanı Rodriguez, yasaya çevrimiçi dezenformasyonun da dahil edilmesi gerektiğini önerdi.

https://www.theepochtimes.com/online-harms-bill-coming-soon-says-public-safety-minister_4698659.html

‘Twitter, reddedilemez kanıtlara rağmen hesabımı kapattı’

Twitter’da 1.3 milyon takipçili ‘Libs of TikTok’ hesabı, ABD’nin başkenti Washington’daki Ulusal Çocuk Hastanesi’nde çalışan bir personelin, hastanenin reşit olmayanlar için de cinsiyet uyum ameliyatı yaptığını söylediği bir telefon görüşmesinin ses kaydını paylaştı. Kayıtta, Libs of TiktTok hesabının sahibi Chaya Raichik, cinsiyet disforisi olan 16 yaşındaki bir çocuğun ebeveyni gibi davranıyor ve çocuğunun cinsiyet uyum ameliyatı için bir konsültasyon planlamak istiyor. Telefonun ucundaki hastane personeli ise hastanenin 16 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere reşit olmayanlara bu ameliyatı yaptığını belirterek Raichik’i kabul ediyor. Kayıt ülkede büyük ses getirirken Libs of TikTok’un sahibi Chaya Raichik, kaydın olduğu videoyu yayımladıktan kısa bir süre sonra hesabının Twitter tarafından yedi gün boyunca kapatıldığını söyledi. Raichik, “Medya, kısa bir süre sonra durumu örtbas etti ve kayıttaki reddedilemez kanıtlara rağmen hesabımın kapatılmasını istedi” diye konuştu.

https://www.breitbart.com/tech/2022/08/30/too-much-leftist-lunacy-twitter-censors-libs-of-tiktok-again/

Suudi internet kullanıcısı kadın, Twitter kullandığı için 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Suudi Arabistanlı kadın internet kullanıcısı Nourah bint Saeed al-Qahtani, “interneti kullanarak [Suudi Arabistan’ın] sosyal dokusunu yırtmak” gerekçesiyle ünlü İhtisas Ceza Mahkemesi (SCC) tarafından 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Durumu, 2018’de Cemal Kaşıkçı tarafından kurulan Democracy for the Arab World Now (DAWN) isimli insan hakları örgütü ortaya çıkarken DAWN yetkililerinden Abdullah Alaoudh, Qahtani’nin “görüşlerini tweetlemekle” suçlandığını söyledi. Kısa bir süre önce de başka bir Suudi kadın Salma al-Shehab, Twitter kullandığı gerekçesiyle 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

https://www.theguardian.com/world/2022/aug/30/saudi-woman-given-jail-sentence-for-social-media-use-says-human-rights-group?CMP=share_btn_tw

OnlyFans’ten Birleşik Krallık’taki sansür yasasına destek

Birleşik Krallık’ta internette üretilen içerikleri tamamıyla denetleyebilecek olan ve dönemin başbakanı Boris Johnson’ın istifası sebebiyle eylül ayına ertelenen Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın bu ay içinde yeniden görüşülmesi bekleniyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’in çatı şirketi Meta’nın “büyük bir sansürü beraberinde getirecek” uyarısıyla karşı çıktığı yasaya OnlyFans’tan destek geldi. OnlyFans’in Operasyon ve Strateji Sorumlusu Keily Blair, tasarının görüşülmesinin ertelenmesi ve hükümetin daha hızlı bir şekilde yürürlüğe koyamaması karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Blair, “Hükümetin, böyle bir yasa üzerinden çalışmakla  gerçekten harika bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bence bu inanılmaz derecede önemli. Ben gerekli olduğunu düşünüyorum.” dedi. Yasanın ifade özgürlüğünün önüne koyacağı engel hakkında da konuşan Blair, “Gerçek şu ki ifade özgürlüğü her zaman yasalarla kısıtlanmıştır. Modern bir toplumda söylemenin ve söylememenin kabul edilebilir olduğunu düşündüğümüz şeyleri korumak için her zaman yürürlükte olan yasal sınırlar olmuştur.” diye konuştu.

https://www.newstatesman.com/spotlight/cyber/2022/09/onlyfans-news-interview-regulate-internet

Le Monde, Macron’un sömürgeciliği övmesini eleştiren yazarını sansürledi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçen hafta Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada kameraların karşısına geçen Macron, “Sömürge dönemi bir aşk hikayesiydi” açıklamasını yaptı. Macron’un ziyaretini kaleme alan Le Monde gazetesi yazarı Paul Max Morin, gazetede tam sayfa yayımlanan yazısında cumhurbaşkanının bu ifadesine de yer verdi ve bunun, sömürge geçmişini yücelttiğini ve Cezayir’de Fransa tarihine yönelik daha modern bir tutum sergilemek için yapılan önceki girişimlerinden vazgeçildiği anlamına geldiğini söyledi. Morin yazısında, “Cezayir’deki kolonizasyonu bir ‘aşk hikayesine’ indirgemek, Macron’un hafıza sorununda sağa kaymasının doruk noktasıdır” derken. Ancak internet sitesinde de yayımlanan bu yazı, kısa bir süre sonra yayımdan kaldırıldı. Bu durum Fransız basınında “Saray baskısı sonrası gelen sansür” olarak yorumlanırken Le Monde, “İlgili kısım, Morin alıntıyı yanlış yorumladığı için silindi. Farklı yorumlara konu olabilse de Bay Macron’un kullandığı ‘trajik unsuru olan bir aşk hikayesi’ ifadesi, yazıda yazıldığı gibi özel olarak kolonizasyona değil, Fransa ve Cezayir arasındaki ilişkilerin uzun tarihine atıfta bulundu.” ifadeleriyle sansürü reddetti.

https://www.thelocal.fr/20220903/french-newspaper-accused-of-censorship-for-pulling-article-on-macron/

https://www.europe1.fr/medias-tele/le-monde-retire-une-tribune-sur-macron-en-algerie-et-est-accuse-de-censure-4131778

‘TikTok, ifade özgürlüğünü savunan 11 kuruluşun hesabını kalıcı olarak kapattı’

ABD merkezli içerik analizi ve medya gözlem kuruluşu Medya Araştırma Merkezi (MRC), Çin ve Çin devlet medyasıyla yakın bağları olan popüler sosyal medya uygulaması TikTok’un, ifade özgürlüğünü savunan en az 11 bağımsız sivil toplum kuruluşunun hesabını kalıcı kapattığını söyledi. MRC araştırmacıları, merkezi ‘CensorTrack’ isimli aracını kullanarak TikTok’un Ocak 2019’dan bu yana en az 11 ifade özgürlüğü savunucusu kuruluşla ilişkili hesapları kalıcı olarak iptal ettiği duyuruldu. Konuyla ilgili konuşan MRC araştırmacısı Gabriela Pariseau, “Çin Komünist Partisi’ne bağlı TikTok, hesaplarını hiçbir açıklama yapmadan kapatarak muhafazakarları ve özgür düşünürleri susturuyor” dedi.

https://www.foxnews.com/media/tiktok-silenced-11-pro-free-speech-organizations-while-muzzling-conservatives-study-finds

https://censortrack.org/11-pro-free-speech-organizations-permanently-banned-chinese-communist-party-tied-tiktok

Çin, ‘yanlış bilgi’ye karşı seferberlik başlattı: Platformlara ‘bize bildirin’ talimat verildi

Çin Siber Uzay İdaresi, 2 Eylüş Cuma günü itibarıyla büyük zirveler, önemli olaylar ve hükümetin politikaları hakkında ‘çevrimiçi dedikodulara ve yanlış bilgilere’ karşı üç aylık bir kampanya başlattığını duyurdu. Açıklamaya göre belirtilen konularla ilgili paylaşımları yapanlar tespit edilecek ve haklarında yasal işlem başlatılacak. İlgili paylaşımlarda bulunanlar için ön görülen cezaların ne olacağı ise belirtilmedi. Suç sayılabilecek konular bunula da sınırlı değil; siber baskı, iş güvenliği, ulaşım, doğal afetler ve toplum, ekonomi ve insanların geçim kaynakları hakkında yanlış bilgiler içeren paylaşımlar da yine suç tekil edecek. Konuyla ilgili evrimiçi platformlara, bu tür içerikleri yayınlayan hesapları kara listeye almaları ve devlet kurumlarına hızla yanıt vermeleri talimatı verildi.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-02/china-targets-online-rumors-ahead-of-xi-s-leadership-bid