Access Block

Dünya Sansür Gündemi (27 Mayıs – 3 Haziran)

ABD Yüksek Mahkemesi Teksas yasasını engelledi
Hindistan’ın yeni VPN kuralları anonimliği tehdit ediyor
Facebook, Filistin haber ajansının sayfasını engelledi
Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor
İran’da internet kesintileri

ABD Yüksek Mahkemesi Teksas yasasını engelledi

ABD yüksek Mahkemesi, “Büyük Teknoloji”yi hedefleyen ve muhafazakarlara karşı sansür veya ayrımcılık yapan Facebook, Twitter ve diğer popüler sosyal medya web sitelerini dava etme yetkisi veren bir Teksas yasasını askıya aldı. Bir teknoloji ticaret grubu koalisyonunun acil çağrısı üzerine hareket eden yargıçlar, dörde karşı beşlik bir oylama sonucu ile yasanın uygulanmasını durdurma emri verdi.

https://www.latimes.com/politics/story/2022-05-31/supreme-court-blocks-texas-law-which-seeks-to-protect-conservatives-on-facebook-and-twitter-hold

Hindistan’ın yeni VPN kuralları anonimliği tehdit ediyor

Verileri şifreleyen ve kullanıcılara çevrimiçi anonimlik sağlayan sanal özel ağlar (VPN), Hindistan hükümetinin muhalefeti engellemeksi veya interneti kısıtlama uygulamaları dolayısıyla son yıllarda çokça kullanılır hale geldi.

Bu ay yürürlüğe girmesi planlanan mevzuata göre VPN sağlayıcılarının, müşteriler hizmeti kullanmayı bıraktıktan sonra bile kullanıcı verilerini ve IP adreslerini en az beş yıl boyunca saklama zorunluluğu getiriliyor. Yeni mevzuatın içeriğinden dolayı ise bazı VPN sağlayıcıları Hindistan’dan ayrılmaya başladı.

https://www.zawya.com/en/business/technology-and-telecom/indias-new-vpn-rules-spark-fresh-fears-over-online-privacy-gkfjn6o0

Facebook, Filistin haber ajansının sayfasını engelledi

Kudis Basın Ajansı (Quds Press), uyarı almadan Facebook tarafından engellendi. Yapılan açıklamada Facebook engelinin, ajansın İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının yansımalarını ve Bayrak Yürüyüşündeki yerleşimcilerin ırkçı eylemlerini haberleştirmesinden birkaç gün sonra geldiği belirtildi.

https://www.middleeastmonitor.com/20220601-facebook-blocks-palestinian-news-agencys-page/

Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor

Rus işgalinde olan Ukrayna’da internet kesintileri düzenli olarak devam ediyor. NetBlocks ağ verileri, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson bölgesinde bir internet kesintisi yaşandığını kaydetti.

https://twitter.com/netblocks/status/1531304896535875584

İran’da internet kesintileri

NetBlocks ağ verilerne göre İran genelinde sabit hat hizmetleri üzerinde internet bağlantısında ciddi bir kesinti olduğu kaydedildi. Ağ geçidi sağlayıcısı TIC, merkezi verierde gece boyunca devam edecek bir bakım çalışması olduğunu raporladı.

https://twitter.com/netblocks/status/1529976997241315329