Access Block

Dünya Sansür Gündemi (26 Şubat – 4 Mart)

Rusya’ya sosyal medya platformlarından kısıtlamalar
Rusya’dan sosyal medyayı boğma uygulamaları
Rusya’dan Wikipedia tehdidi
Tazmanya ve Tayvan’da internet kesintileri
Twitter’dan Rus medyası etiketlemeleri

Sosyal medya şirketleri, Rus devlet medyasının para kazanmasını engelliyor

Meta, Rusya merkezli medya organlarının platformlarında reklam satışı yapmasını yasakladı ve yanlış bilgi yayan hesapları kaldırdı. Meta, bir blog gönderisinde, Facebook ve Instagram’da devlet kontrolündeki medya kuruluşlarından gelen reklamların ve gönderilerin belirgin bir şekilde etiketlendiğini açıkladı.

Alphabet Inc.’in birimi Google da aynı şekilde web sitelerinde, uygulamalarda ve YouTube videolarında reklamlarından para kazanmasını yasakladı. YouTube ise birçok kanalın para kazanma yollarını engellediğini açıkladı. Devlet kontrolündeki medya kuruluşlarının, web sitelerinden ve uygulamalarından para kazanmak için Google’ın reklam teknolojisini kullanmaları da yasaklandı. Google, “yeni gelişmeleri aktif olarak izlediğini” ve gerekirse daha fazla adım atılacağını söyledi.

Twitter ayrıca kritik kamu güvenliği bilgilerinin yükseltilmesini ve reklamların bu bilgilerden etkilenmemesini sağlamak için Rusya’daki hizmetlerine erişimi engelleyerek, Ukrayna ve Rusya’daki reklamlarını durdurdu.

https://www.marketing-interactive.com/facebook-youtube-russian-media

Apple App Store, RT ve Sputnik’i kaldırdı

NetBlocks uygulama analiz verilerine göre Rusya’nın devlet kontrolündeki medya kuruluşları RT ve Sputnik, Rusya hariç tüm dünyada Apple’ın App Store’undan kaldırıldı.

https://twitter.com/netblocks/status/1498771940487667714

Sosyal medya platformlarının RT ve Sputnik engeli üzerine Rusya, interneti kısıtlıyor

Alphabet Inc.’in sahibi olduğu Google, devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşlarını haberler özelliklerinden kaldırmak için yapılan harekete paralel olarak, Rus medya kuruluşları RT ve Sputnik’e bağlı mobil uygulamaları Play mağazasından kaldırdı. Ayrıca Facebook, Instagram, YouTube, TikTok da aynı şekilde bu medya kuruluşlarını Rusya dışında Avrupanın her yerde engellediklerini belirtti.

Medya kuruluşlarına getirilen kısıtlamalara cevap niteliğinde Rusya hükümeti, Rus vatandaşlarının bağımsız bilgi ve görüşlere erişmek için kullandığı Twitter, Facebook ve Instagram platformlarını throttling uygulaması adı verilen boğma yöntemi ile kısıtlıyor. Raporlar, Rus vatandaşlarının yerel medya dışındaki kaynaklardan güncelleme almasını engellediğini belirtiyor.

https://www.euronews.com/next/2022/03/02/ukraine-war-facebook-and-youtube-block-russia-s-rt-and-sputnik-in-europe

Ekho Moskvy ve Dozhd TV’yi engelledi, sosyal medya erişimini kısıtladı

Rusya’nın en eski radyo istasyonlarından biri olan Ekho Moskvy, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali haberini yayınladığı gerekçesiyle Rus hükümetinin talebiyle Roskomnadzor tarafından kapatıldı. Yetkililer ayrıca Rusya’nın en büyük bağımsız televizyo kanalı Dozhd TV’yi engelledi. Başsavcılık, iki medya kuruluşuna erişimi engelleyen bildirisinde, yayın kuruluşlarını “aşırılıkçı faaliyet, şiddet çağırısında bulunan bilgiler” yaymak ve “Rus askeri personelinin eylemleri hakkında kasten yanlış bilgi” yaymakla suçladı.

https://cpj.org/2022/03/russia-blocks-echo-of-moscow-and-dozhd-tv-restricts-social-media-access/

Tazmanya’da nedeni belli olmayan internet ve telefon kesintisi 

Teyit edilmeyen sebeplerden dolayı Tazmanya, eyalet çapında internet, telefon ve televizyon hizmetlerinde kesinti yaşadı. Avustralya telekomünikasyon şirketi Telstra’ya göre olay, Tazmanya’ya giden ana yollarda iki ayrı kablo kesintisi tarafından tetiklenerek gerçekleştiği tahmin ediliyor. Tazmanya genelinde elektrik iletiminden ve dağıtımından sorumlu TasNetworks, hizmetlerin eyalet genelinde “kademeli olarak geri yüklendiğini” ancak bazı internet servis sağlayıcılarının hala kapalı olduğunu bildirdi.

https://www.skynews.com.au/business/tech-and-innovation/tasmania-rocked-by-statewide-internet-outage-with-cause-still-unconfirmed/news-story/822f9b0963a15707cb04c429ac5840a9

Rusya, Wikipedia’yı tehdit etti

Roskomnadzor, Rus telekomünikasyon şirketlerinin yasayı ihlal ettiğini söylediği “Ukrayna’yı Rus İşgali (2022)” başlıklı bir makale nedeniyle Wikipedia’ya erişimi engelelyebileceği tehdidinde bulundu. Şikayette, Wikipedia sayfasında Rus ordusu ve Ukrayna’daki siviller ve çocuklar arasındaki sayısız zaiyatla ilgili referanslara ve Rus vatandaşlarının batı yaptırımlarına tepki olarak bankalardan panik içinde para çekme girişimlerine işaret etti.

Wikimedia Rusya, Çarşamba günü The Independent’a Roskomnadzor’dan tehdit aldığını doğruladı ve web sitesinde engellenen sitelerin bir listesini yayınladı.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-wikipedia-block-ukraine-invasion-b2026291.html

Spotify, Ukrayna’ya yönelik saldırıya yanıt olarak Rusya ofisini kapattı

Spotify, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ses akış platformunun Moskova’nın “Ukrayna’ya yönelik provoke edilmemiş saldırısı” olarak nitelendirdiği şeye yanıt olarak Rusya’daki ofisini süresiz olarak kapattığını açıkladı. Spotify, savaşın başlangıcından bu yana binlerce içeriği incelediğini ve Rus devleti bağlantılı medyanın sahip olduğu ve işlettiği şovların keşfedilebilirliğini kısıtladığını söyledi.

Diğer sosyal medya platformlarının izlediği yoldan giden Spotify, Rusya dışında dünyada bulunan tüm marketlerinden RT ve Sputnik’e ilişkin tüm içeriklerini kaldırdığını belirtti. Sputnik ise yaptığı açıklamada “basın mensuplarına yönelik herhangi bir kısıtlamanın bariz bir sansür ve ifade özgürlüğü ihlallerinin en kirli örneği olduğunu” söyledi.

https://www.reuters.com/technology/spotify-closes-its-office-russia-response-attack-ukraine-2022-03-02/

Tayvan’da internet kesintisi

NetBlocks Twitter hesabından yayınlanan habere göre bir elektrik kesintisi, Taipei de dahil olmak üzere Tayvan’ın büyük bölümünde internet bağlantısının kesilmesine sebep oldu. 3 Mart tarihinde bildirilen kesinti, yaklaşık 12 saattir devam ediyor.

https://twitter.com/netblocks/status/1499214143076896774

Twitter, devlete bağlı tüm Rus medyasını etiketliyor

Rusya’nın Ukrayna işgali ile ilgili Rus destekli dezenformasyon yayılmasını önlemek için Twitter, Rus devletine bağlı medya web sitelerinden gelen içerikleri etiketlemeye başladı.

Twitter, şirketin resmi Rus medya hesaplarını 2020’de etiketlemeye ve genişletmeye başladığını söyledi. Son yapılan açıklamaya göre yeni yapılan etiketlemelerin, devlete bağlı sitelerden bağlantı paylaşan bireysel Twitter hesapları için geçerli olduğunu belirtti.

https://www.politico.com/news/2022/02/28/twitter-label-state-affiliated-russia-media-00012351