Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (26 Aralık 2022 – 1 Ocak 2023)

Görsel: Daniel Diosdado, Washington Post

Roskomnadzor’a LGBTİ+ odaklı siteleri engelleme yetkisi verildi

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından 26 Aralık Pazartesi günü yayımlanan yeni bir kararname, ülkenin federal sansür kurumu Roskomnadzor’a LGBTİ+’lar hakkında kapsayıcı yayımlar yapıp bilgiler içeren web sitelerini yasaklama yetkisi veriyor.

Yeni politika kapsamında, diğer değişikliklerin yanı sıra; “geleneksel olmayan” cinsel ilişkileri ve/veya tercihleri, pedofiliyi ve/veya cinsiyet değişikliğini teşvik eden bilgiler içermesi, artık sitelerin yasaklanması için gerekçe olarak kabul edilebilecek.

ABD’de memurların TikTok kullanması yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, milletvekili ve personelleri de dahil olmak üzere tüm çalışanlarının, Beyaz Saray tarafından kendilerine sunulan telefonlardan TikTok uygulamasının kaldırılmasını istedi. Bununla birlikte bu telefonlarda TikTok uygulamasının indirilmesi ve kullanılmasını da yasaklandı.

Çin hükümeti Kovid-19 haberlerini sansürlemeye devam ediyor

Çin’de yerel yayın kuruluşu Netease News tarafından hazırlanan ve Çin’deki katı “Sıfır Kovid-19” politikasının bir sonucu olarak Çinli yurttaşların karşılaştığı zorlukları vurgulayan bir haber videosu, ülkenin en popüler sosyal medya platformu Weibo ve Twitter’dan kaldırıldı. Kısa sürede çok sayıda etkileşim alarak viral olan videonun sansürlenmesi sonrası kullanıcılar duruma tepki gösterdi.

https://www.ndtv.com/world-news/virus-should-just-go-and-die-anger-in-china-over-online-censorship-3652856

‘Paypal’ın uyguladığı yasaklar bir sansürdür’

Çevrimiçi ödeme sistemi Paypal, bazı kullanıcılarının hesaplarını kalıcı olarak askıya almaya başladı. İlgili hesap sahiplerinin durumu sosyal medya hesaplarından paylaşması üzerine mağdurların sayısının sanılandan daha fazla olduğu öğrenildi. 

Paypal tarafından kullanıcılara bir mail gönderilerek hesaplarının askıya alındığı belirtilirken, mailde şu ifadeler yer aldı:

“PayPal’ın Risk ve Uyum Departmanından gelen bir e-posta aracılığıyla, şirket içi bir incelemeden sonra ‘İş modelinizde bir değişiklik olduğu veya iş modeliniz riskli kabul edildiğinden hesabınızı kalıcı olarak sınırlamaya karar verdik” ifadeleri yer aldı.

Bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation’ın Hukuk Direktörü Corynne McSherry, Fox News’e verdiği demeçte “On yıldır platform düzeyinde içerik denetiminin korkunç derecede ters gitmesini izliyorum. Artık, aynı sorunları internet yığınının diğer bölümlerinde de giderek daha sık görmeye başlıyoruz” ifadeleriyle bunun bir sansür olduğu ve işletme sahiplerini zora soktuğunu belirtti.

Okuma önerisi | Shadowbanning gerçek: İşte sosyal medya tarafından susturulmanın yolu

Washington Post’ta Geoffrey A. Fowler imzasıyla Türkçe’ye “Gölge yasaklama” olarak çevirebileceğimiz “Shadow Banning” hakkında bilgilendirici bir yazı kaleme aldı. “Shadowbanning gerçek: İşte sosyal medya tarafından susturulmanın yolu” başlıklı yazıda, sosyal medya platformlarının özellikle son yıllarda daha sık kullanmaya başladığı gizli bir sansür yöntemi olan shadow banning’in ne olduğu, nasıl uygulandığı, kullanıcılara böyle bir sansür uygulanıp uygulanmadığı ve uygulandıysa kullanıcıların bundan nasıl kurtulabileceği hakkında bilgiler veriliyor.

https://www.washingtonpost.com/technology/2022/12/27/shadowban/