Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (23 – 29 Ocak)

İllüstrasyon: Deutsche Welle

Rusya, CIA ve FBI’ın internet sitelerine erişimi engelledi

ABD’nin, Ukrayna’da binlerce mensubu olduğu düşünülen Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu’nu “uluslararası suç örgütü” olarak tanımlamasının ardından Rusya’dan misilleme geldi. Rus TASS haber ajansına göre, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), “yalan haber yaydıkları” gerekçesiyle ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) internet sitelerine erişim engeli getirdi.

Instagram’da Putin’i eleştiren 19 yaşındaki Rus kadının başına getirilmeyen kalmadı: 10 yıl hapisle yargılanıyor

19 yaşındaki Rus üniversite öğrencisi Olesya Krivtsova, Instagram üzerinden Putin’i eleştirdiği için arkadaşları tarafından ihbar edildi, devlet televizyonunda linç edildi, evi iki kez basıldı, evini çekiçle basan polis Wagner’den selam getirdiğini söyledi, terör listesine eklendi. Komünist Partili siyasetçilerin Donbass’a sürgüne yollanmasını istediği Krivtsova 10 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Şu anda telefon, internet ve banka hesaplarını kullanması yasak olan Krivtsova, ayda en fazla 145 dolar harcayabiliyor. Pasaportu da ülkeden kaçmaması için yırtıldı.

Uluslararası Af Örgütü‘nden Rusya’ya “LGBTİ+ sansürü” tepkisi: Derhal kaldırılmalı

Rusya’da, Aralık 2022’de çevrimiçi içerik yayımlama ve film akış hizmetlerini de kapsayan bir LGBTİ+ karşıtı yasayı kabul edilmesinin ardından, devletin medya düzenleyicisi Roskomnadzor’a içeriklere düzenleme getirme yetkisi verildi. Hazırlanan taslak yönetmelik, LGBTİ+ dostu içeriklere yer veren sitelerin silinebileceği, yetkililer tarafından engellenebileceği ve 81 bin ABD dolarına (1,5 milyon lira) kadar para cezası verilebileceğini öngörüyor.

Uluslararası Af Örgütü‘nün Rusya Direktörü Natalia Zviagina, Rus medya düzenleyicisinin LGBTİ+’lara veya haklarına atıfta bulunan çevrimiçi içeriği sansürlemeye hazırlanmasına tepki gösterdi.

Zvigagina, şunları söyledi:

“Rus makamları, Brokeback Mountain ve Call Me by Your Name gibi dünya çapında beğenilen filmleri sapkın bir şekilde yasaklamak da dahil olmak üzere, yeni homofobik yasalar aracılığıyla ülkedeki LGBTİ+ bireyleri daha da günah keçisi ilan etmeye ve damgalamaya hazırlanıyor. Bu arsız sansür, Rus makamlarının insan haklarının tamamen dışına çıkmaya ve ifade özgürlüğü hakkını bariz bir şekilde ihlal etmeye istekli olduğunu gösteriyor.

“‘Geleneksel değerleri koruma’ kisvesi altındaki bu çirkin hareket, milyonlarca LGBTİ+’yı daha fazla damgalamakla kalmayacak, onları artan bir şekilde ayrımcılığa, düşmanlığa ve şiddet eylemlerine maruz bırakacaktır. LGBTİ+ karşıtı yasa bir yana, bu sansür direktifi derhal yürürlükten kaldırılmalıdır. Rusya’nın LGBTİ+ kişilere yönelik ayrımcılığı teşvik etmeyi ve desteklemeyi bırakmasının ve bu bireylerin haklarının insan hakları olduğunu anlayıp tanımasının ve onları korumasının zamanı geldi.”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron hakkında sansür iddiası: Gazetecilere baskı uyguluyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede yoğun katılımlı protesto gösterilerine yol açan tartışmalı emeklilik reformuna ilişkin haberlere karşı harekete geçti. Macron’un, haberlerde kullanılacak dili belirlemek için ülkedeki ana akım medya kuruluşu temsilcileriyle Elysee Sarayı’nda gizlice görüştüğü iddia edildi.

Rusya, ülkenin en büyük bağımsız gazetesini “istenmeyen örgüt” ilan etti ve yasakladı

Rusya Başvsaclığı, 26 Ocak Perşembe günü bağımsız haber kuruluşu Meduza’yı “istenmeyen örgüt” ilan etti ve gazetenin internet sitesini erişime engelledi. Karar, Meduza’nın Rusya’da faaliyet göstermesinin yasaklandığı anlamına gelirken, gazetenin çevrimiçi içeriğiyle “işbirliği yapan” veya bir hiper bağlantı gönderenler de altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Rusya Başsavcısı tarafından yapılan açıklamada, Letonya merkezli haber kuruluşunun “anayasal sistemin temellerine ve Rusya Federasyonu’nun güvenliğine tehdit oluşturduğu” söylendi.

Bu karar, Kremlin’in Ukrayna işgaliyle ilgili söylemleri kontrol etmek için yaptığı son hamle.

AB’den, sürgündeki Rus gazetecilere destek çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dezenformasyonla Mücadele Birimi Sorumlusu Vĕra Jourová, bağımsız Rusya medyasının, kendi ülkelerinde içerik dağıtmasına ve ağır sansürden kurtulmasına yardımcı olmak için “Radyo Özgür Rusya” çağrısında bulundu.

AB’nin Rusya’daki demokratik idealleri desteklemek için ahlâki bir görevi olduğunu söyleyen Jourová, “Kaç kişi olduğuna bakılmaksızın, Kremlin propagandası yerine gerçek haberleri duymak isteyen Rus toplumundan vazgeçmemeliyiz” dedi.

Özellikle Ukrayna işgali sonrası Rusya’da yürürlüğe giren sansür yasası kapsamında pek çok gazeteci ve medya kuruluşu ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Jourová, bu yayımcıları desteklemek için bir “Özgür Rusya Radyosu” projesi çağrısında bulundu.

Projenin yeni bir radyo istasyonu kurmak anlamına gelmediğini ancak daha fazla içerik üretebilmeleri ve herhangi bir editoryal müdahale olmadan daha geniş çapta dağıtabilmeleri için AB’deki gazetecileri desteklemek anlamına geldiğini söyledi.

Jourová “Onların çalışması için gerekli koşulları yaratmalı ve gördükleri ile yaşadıklarını Rus izleyicilerine anlatmalıyız. Bu sadece ahlâki bir görev değil, kişisel çıkarımızadır” diye konuştu.

https://www.theguardian.com/world/2023/jan/27/senior-eu-official-calls-for-a-radio-free-russia-to-help-exiled-media

Çin’e meydan okumanın bedelini protestocular ödüyor: Yardım çağrısı sansürlendi

Çin’deki “Sıfır Kovid” protestolarının üstünden bir aydan fazla bir zaman geçti ve insanlar ortadan sessizce kaybolmaya başladı. Polis, Pekin’de genç göstericileri “boş bir kağıt parçası tutmak” suçundan gözaltına alırken, onlardan biri olan 26 yaşındaki Cao Zhixin’inden de haber alınamıyor.

Cao, kaybolmadan bir gün önce bir video kaydedip arkadaşlarıyla paylaştı. Yakın arkadaşları, Cao’nun hazırladığı video mesajı yayımlayıp yayımlamama konusunda endişeliydi. İçlerinden biri, “Hiçbirimizin ne yapacağımız, neyin en iyisi olacağı konusunda bir fikri yoktu. Daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık” dedi. Sonuç olarak, üç dakikalık video yayımlandı ancak Çin hükümetinin Kovid-19 konusunda devam eden ağır sansür politikası nedeniyle sansürlendi.

Cao, videoda “Eğer bunu görüyorsanız, diğer arkadaşlarım gibi polis tarafından götürüldüğüm anlamına geliyor. 18 Aralık’ta polis tutuklamalar yapmaya başladı ve birkaç arkadaşımı sessizce götürdü. Boş bir tutuklama emrini imzalamaya zorlandılar. Polis onlara gözaltında tutuldukları yeri ya da suçlamalarını söylemeyi de reddetti” ifadelerini kullanıyor.