Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (22 – 28 Ağustos)

Roskomnadzor, “yasaklı bilgiler” için siteleri taramak için yapay zeka kullanacak
Pakistan, eski başbakanın canlı yayını sırasında YouTube’u engelledi
Çin hükümeti, Çinli teknoloji devi Lenovo’yla tartışmaya giren blog yazarının tüm sosyal medya hesaplarını kapattı
Rusya askeri birlikleri, işgal başladığından beri Ukrayna’da 11 bin saatten fazla bir süre boyunca interneti kesti
Rusya’da muhalefet lideri Roizman’ın internete erişimini kısıtlandı
Zuckerberg’den sansür itirafı: Yapmamalıydık

Roskomnadzor, “yasaklı bilgiler” içeren siteleri taramak için yapay zeka kullanacak

Rusya’nın resmi internet gözlemcisi Roskomnadzor’un, internet sitelerinde yer alan ve Rus hükümetinin “yasaklı” olarak tanımladığı bilgileri tarayacak bir bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştığı bildirildi.

“Oculus” olarak adlandırılan yapay zekayla oluşturulmuş bu tarayıcı, düzeltilmesi veya kaldırılması gereken materyalleri bulmak için web siteleri, forumlar, sosyal medya platformları ve hatta mesajlaşma uygulamalarındaki URL, resim, video ve sohbetleri analiz ediyor. Oculus; eşcinsellik “propagandası”, silah veya uyuşturucu üretimine ilişkin talimatlar, resmi devlet ve ordu kaynaklarının itibarını zedeleyen yanlış bilgiler, kitlesel protesto çağrıları, devlete saygısızlık ifadeleri ve hatta aşırılık ve terörizm yönelik içerikleri bulmayı hedefliyor.

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/russias-oculus-to-use-ai-to-scan-sites-for-banned-information/

Pakistan, eski başbakanın canlı yayını sırasında YouTube’u engelledi

Pakistan’ın eski başbakanı Imran Khan, Nisan ayında bir parlamento oylamasıyla iktidardan düştükten sonra bir sonraki seçim için mitingler düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda 22 Ağustos Pazar günü gerçekleştirdiği bir mitingi canlı olarak YouTube’da da yayımlatan Khan, daha sonra bir açıklama yaparak ilgili canlı yayın esnasında Pakistan hükümetinin ülkede YouTube’a erişimi engellediğini söyledi. Khan, Twitter’da “İthal hükümet, konuşmamın ortasında YouTube’u engelledi” derken Netblocks da Khan’ın konuşması esnasında ülkede YouTube’a erişimin engellendiğini doğruladı.

https://www.abc.net.au/news/2022-08-22/former-pakistan-pm-imran-khan-accuse-government-blocking-youtube/101356034

https://netblocks.org/reports/youtube-disrupted-in-pakistan-as-former-pm-khan-streams-speech-XADMq6Bg

Çinli teknoloji devi Lenovo’yla tartışmaya giren blog yazarının tüm sosyal medya hesapları kapatıldı

ABD hükümetini eleştiren yazılar kaleme alan ve milyonlarca takipçisi bulunan tanınmış Çinli televizyon yorumcusu, eleştirmen ve vlogger Sima Nan, aralarında Çin’in popüler mikro blog platformu Weibo, mesajlaşma uygulaması WeChat, video paylaşım sitesi Bilibili ve Douyin’in (TikTok’un Çince adı) de yer aldığı çok sayıda sosyal medya platformundan engellendi. İlgili platformlar, Nan’ın “ilgili yasa ve yönetmelikleri ihlal ettiği” için engellendiğini açıklarken Nan’a uygulanan bu sansürünü başka bir detayı veya nedeni açıklanmadı.

https://www.indyturk.com/node/545511/d%C3%BCnya/%C3%A7in-lenovoya-kar%C5%9F%C4%B1-kampanya-y%C3%BCr%C3%BCten-anti-amerikanc%C4%B1-blog-yazar%C4%B1n%C4%B1n-sosyal-medya

Rusya askeri birlikleri, işgal başladığından beri Ukrayna’da 11 bin saatten fazla bir süre boyunca interneti kesti

İnternet gizliliği ve özgürlüğünü savunan bağımsız VPN inceleme platformu Top10VPN, Rusya birliklerinin Şubat ayında başlayan Ukrayna işgaliyle birlikte ülkede dijital haklar alanındaki ihlal ve tehditleriyle ilgili bir rapor yayımladı. “Ukrayna’da Rus Dijital Hak İhlalleri” başlıklı raporda güncel internet kesintileri, dijital sansür uygulamaları ve telekomünikasyon altyapısındaki müdahalelere yer verilirken çarpıcı veriler paylaşıldı.

Dijital Haklar Lideri Samuel Woodhams ve Araştırma Müdürü Simon Migliano tarafından kaleme alınan rapordan öne çıkan veriler şöyle:

  • İşgal altındaki bölgelerde Google, YouTube ve Viber’in engellenmesi de dahil olmak üzere 13 dijital sansür girişimi gerçekleşti.
  • Rusya’nın faaliyetleri nedeniyle Ukrayna’da en az 156 dijital hak ihlali meydana geldi.
  • Toplamda 11.200 saatten fazla olmak üzere en az 101 internet kesintisi yaşandı.
  • Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya ve Kharkiv’de her biri 1000 saatten fazla kesinti yaşandı.
  • Tüm aksamaların %78’i Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde meydana geldi.

https://www.top10vpn.com/research/digital-rights-violations-ukraine/

Rusya’da muhalefet lideri Roizman’ın internete erişimi mahkeme kararıyla kısıtlandı

Rusya’da Ukrayna işgali sonrası yürürlüğe konan sansür yasası dayanarak gösterilerek Rus silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştırdığı suçlamasıyla 24 Temmuz Çarşamba günü Yekaterinburg’daki dairesinde gözaltına alınan kentin eski belediye başkanı ve muhalefetin önde gelen isimlerinden Yevgeny Roizman’ın duruşması görüldü. Yekaterinburg’daki bir mahkemede görülen duruşma sonucunda Roizman’ın tedbirle serbest bırakılmasına karar verilirken bu tedbirler kapsamında muhalif siyasetçinin internet erişimi ve hareket özgürlüğü kısıtlandı. Duruşma sonrası basına konuşan Roizman’ın avukatı, tedbirler kapsamında Roizman’ın internet dahil her türlü iletişim aracını kullanması ve halka açık etkinliklere katılmasının yasaklandığını belirtti.

https://www.themoscowtimes.com/2022/08/25/putin-orders-increase-in-russian-army-size-to-over-2m-a78655

https://meduza.io/en/news/2022/08/25/former-yekaterinburg-mayor-and-war-critic-evgeny-roizman-put-on-de-facto-house-arrest

Zuckerberg’den sansür itirafı: Yapmamalıydık

Sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 seçim döneminde Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarında çıkan ve babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik belgelerle ilgili haberleri algoritmik olarak sansürlediklerini itiraf etti. O dönem Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim sonuçlarını etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını ve kendilerinin de bu sebeple sansürü tercih ettiğini belirten Zuckerberg, “Bu kararın yanlış olduğunu bilmek beni çok rahatsız ediyor. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu.” ifadesini kullandı.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/zuckerbergden-hunter-biden-itirafi,UeXwgyUIOk2tz1Qvsqw0Dg