Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (20 – 26 Şubat)

AB Komisyonu, çalışanlarına TikTok’u yasakladı
İran’ı hükümeti, turistlerin erişim engellerine takılmaması için özel hat çıkarıyor
BBC: ‘Baskılar haber vermemizi engelleyemeyecek’

AB Komisyonu, çalışanlarına TikTok’u yasakladı

Avrupa Birliği Komisyonu, çalışanlarına kurumsal ve özel cep telefonlarından TikTok uygulamasını silmesi gerektiğini bildirdi. AB Komisyonu üyesi Breton, bu önlemin siber saldırılardan korunmak için alındığını belirtti.

İran’ı hükümeti, turistlerin erişim engellerine takılmaması için özel hat çıkarıyor

İran İletişim Bakanı Isa Zare’i, 23 Şubat Perşembe günü Miras-e Arya’ya verdiği yaptığı röportajda, İran’da WhatsApp ve Instagram’ı erişime engellemiş olmalarının ülkeye gelen turistler için için “biraz zorluk” yarattığını söyledi. Zare, bunun önüne geçmek ve ülkeye gelecek yabancıların bu tür platformlara daha iyi ve daha kolay erişebilmeleri için kullanabilecekleri özel sim kartlar tasarlamayı planladığını söyledi.

İran’da Mahsa Amini’nin polisler tarafından öldürülmesi sonrası 16 Eylül 2022’de başlayan hükümet karşıtı protestolar nedeniyle pek çok sosyal medya platformu ülkede erişime engellenmişti

BBC: ‘Baskılar haber vermemizi engelleyemeyecek’

21 Ocak’ta Hindistan Enformasyon ve Yayın Bakanlığı, “Hindistan’ın egemenliğini ve bütünlüğünü baltalamak” gerekçesiyle BBC tarafından hazırlanan ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin eleştirildiği bir belgeselin paylaşılmasını yasaklamıştı. BBC’nin duruma tepki göstermesi ve belgeselin kullanıcılar tarafından çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla yeniden dolaşıma sokulması sonrası hükümet BBC’ye yönelik baskılarını artırdı.

14 Şubat’ta Hindistan’da vergi memurları, BBC’nin Yeni Delhi ve Mumbai’deki ofislerine baskın düzenledi ve üç gün boyunca ofislerde inceleme yaptı.

Artan baskıların ardından BBC Genel Müdürü Tim Davie, geçen hafta Hindistan’daki BBC çalışanlarına bir e-posta gönderdi ve bu baskılar karşısındaki cesaretleri sebebiyle onları takdir etti.

Ulaştığı e-postayı haberleştiren CNN, “Dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerimize karşı görevimiz, bağımsız ve tarafsız gazetecilik yaparak gerçeklerin peşine düşmek ve en yaratıcı içeriği üretip dağıtmaktır. Bundan geri durmayacağız. Hiçbir şey korkusuzca haber yapmamızdan daha önemli değil” ifadelerinin yer aldığını kaydetti.