Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (20 – 26 Mart)

Belçika’dan TikTok’a yasak

Belçika federal hükümeti, devlet memurlarının kullandığı bilgisayarlar ve mobil cihazlarda, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un kullanılmasını yasakladı. Ulusal Güvenlik Konseyinin toplantısından sonra açıklanan kararın, federal düzeyde alındığını belirtildi.

Norveç Adalet Bakanlığı, kamu çalışanlarına TikTok’u yasakladı

Norveç Adalet Bakanlığı, Norveç Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSM) “riskli” olarak nitelendirmesi üzerine, bakanlar ve onların siyasi danışmanlarına hükümet tarafından verilen telefon ve tabletlerden TikTok ve Telegram uygulamalarını kaldırmalarını istedi:

“Kararı NSM’nin tavsiyesi üzerine bir an önce yürürlüğe girecek şekilde uygulamaya koymayı seçtik. Sosyal medyayı kullanan herkesin hangi bilgileri paylaştığına dikkat etmesi gerekiyor.”

BBC, çalışanlarına TikTok’u yasakladı

The Guardian’da yer alan habere göre #BBC, çalışanlarından #TikTok’u kurumsal cep telefonlarından silmelerini istedi: “İşle ilgili bir neden olmadığı sürece TikTok’u kurumsal cihazınıza yüklemeyin. Ticari nedenlerle ihtiyacınız yoksa TikTok’u silin.”

Şirket, TikTok’un, BBC tarafından satın alınan kurumsal cihazlarda editörlük ve pazarlama amaçlarıyla kullanılmasına hâlâ izin verildiğini söyledi. Ancak bir BBC sözcüsü, BBC’nin durumu izlemeye ve değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

MediaCat’te yer alan habere göre BBC, TikTok’taki varlığını sürdürmeye ise devam edecek.

Suudi Arabistan, hükümeti eleştiren Twitter mesajları nedeniyle hapse atılan ABD vatandaşı Almandi’yi serbest bıraktı

Suudi Arabistan, hükümeti eleştiren Twitter mesajları nedeniyle bir yıldan uzun bir süredir hapiste olan Amerikan vatandaşı Saad İbrahim Almadi’yi serbest bıraktı.

Hükümeti eleştiren Çinli blogger, yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı

46 yaşındaki blog yazarı Ruan Xiaohuan, “Program Düşüncesi” adlı anonim bir blog yönettiği ve burada siyasi yorumlar yazarak Çin Komünist Partisini eleştirdiği ve Çin’in “Büyük Güvenlik Duvarı”nın nasıl aşılacağı konusunda teknik tavsiyeler verdiği gerekçesiyle yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme belgelerine göre, blogdaki 100’den fazla makale, Xiaohuan’ın aleyhindeki “delillerin” temelini oluştururken 46 yaşındaki blogger, kararı temyize götürdü

“Devlet gücünü yıkmaya tahrik” suçundan suçlu bulunan Xiaohuan, Komünist Partinin internet sansüründen ve izleme protokollerinden kaçmayla ilgili birkaç gönderi yayımladıktan sonra Mayıs 2021’de yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı.

TikTok içerik üreticileri, uygulamanın yasaklanma ihtimaline karşı protestoda

TikTok’u, ulusal güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle federal kurumlardaki resmi telefonlardan kaldıran ABD, uygulamayı ülke çapında yasaklamayı da planlıyor. Durumun ülke basınında geniş yer bulmasının ardından uygulamanın ülke genelinde yasaklanması ihtimaline karşı Amerikan Kongre Binası önünde bir araya gelen TikTok içerik üreticileri, karşı protesto düzenledi. Protestolara katılan Demokrat Partili Jamaal Bowman, TikTok’un bireyler ve topluluklar için ifade özgürlüğü alanı olduğunu belirtti.

TikTok yasağına Hollanda da katıldı

Hollanda’da hükümet, güvenlik ve casusluk endişeleri nedeniyle devlet memurlarının kullandığı kamuya ait telefonlardan Çinli sosyal medya platformu #TikTok’un silinmesi tavsiyesinde bulundu. Hükümet sitesinden yapılan yazılı açıklamada kararın, Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi’nin “Saldırgan siber politikalar izleyen ülkelerdeki firmalara ait uygulamaların kamu çalışanları tarafından kullanılması casusluk riskini attırıyor” tavsiyesiyle verildiği kaydedildi.

TikTok kendini savundu: Çin ajanı değiliz

“Ulusal güvenlik” ve “veri gizliliği” endişesi nedeniyle pek çok ülkede hükümet tarafından kamu kurumu çalışanlarına yasaklanan TikTok, her bir yeni karar sonrası kendini savunmaya devam ediyor. ABD merkezli Engadget sitesinin haberine göre, TikTok CEO’su Shou Chew, 23 Mart Perşembe günü ABD Kongresi’nin Enerji ve Ticaret Komitesi’nde verdiği ifade öncesinde yazılı bir açıklama yayımlayaradı ve “Şunu net bir şekilde belirtmeme izin verin: ByteDance, Çin’in veya başka bir ülkenin temsilcisi, ajanı değildir” dedi.

TikTok CEO’su güvenlik endişelerinin ardından ABD Kongresi’nde ifade verdi

Sosyal medya platformu TikTok’un CEO’su Shou Chew, uygulamanın Çin hükümeti ile olan bağları, potansiyel ulusal güvenlik riskleri ve veri gizliliği endişeleri üzerine ABD Kongresi’nde ifade verdi. Chew, ifadesi sırasında iddiaları reddederek platformun veri güvenliği risklerini azaltacağını söyledi.