Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (2 – 8 Ocak)

“200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının verileri sızdırıldı”

Siber güvenlik firması Hudson Rock’un yöneticilerinden Alon Gal, 200 milyonun üzerinde Twitter kullanıcısının e-posta adreslerinin çalındığını ve bir bilgisayar korsanlığı internet sitesinde yayımlandığını söyledi. 

Gal, 4 Ocak’ta LinkedIn hesabından yaptığı açıklamada, e-posta adreslerinin ele geçirilmesinin oldukça önemli olduğunu ve bu durumun, Twitter hesaplarının ele geçirilmesine ve kullanıcıların kimliklerinin ifşasına kadar gidebileceğini belirtti. The Guardian’ın aktardığına göre, Gal, durum hakkında “Şimdiye kadar gördüğüm en önemli sızıntılardan biri” yorumunu yaptı.

https://m.bianet.org/bianet/dunya/272483-200-milyondan-fazla-twitter-kullanicisinin-verileri-sizdirildi

Seattle’da devlet okullarından sosyal medya şirketlerine dava: “Gençlerin beyinleri sömürülüyor”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Washington eyaletinin Seattle kentinde devlet okulları, ruh sağlığına olumsuz etkilediği için teknoloji devlerine dava açtı. 91 sayfalık dava dilekçesinde, sosyal medya platformlarının çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediğine, anksiyete ve siber zorbalık gibi davranışsal bozukluklara neden olduğuna ve öğretmenlerin de öğrencileri eğitirken zorlandığına dikkat çekildi.

https://medyascope.tv/2023/01/09/seattleda-devlet-okullarindan-sosyal-medya-sirketlerine-dava-genclerin-beyinleri-somuruluyor/

New York’ta okullardaki cihazlar ve ağlar üzerinden ChatGPT’nin kullanılması yasaklandı

New York City Eğitim Bakanlığı, yayına başladığı ilk günden itibaren tüm dünyada yankı uyandıran yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin, okul cihazları ve ağlarından yasaklandığını duyurdu. Departman sözcüsü Jenna Lyle, metin istemlerine karşılıklı yanıtlar üretebilen ChatGPT’yi yasaklama kararının “öğrenci öğrenimi üzerindeki olumsuz etkiler” konusundaki endişelerden kaynaklandığını söyledi.

https://www.nbcnews.com/tech/tech-news/new-york-city-public-schools-ban-chatgpt-devices-networks-rcna64446

WhatsApp, sansüre karşı proxy desteğini duyurdu

META sahipliğindeki WhatsApp, İran’daki protestolar sırasında hükümet tarafından uygulanan internet sansürüne karşı yeni bir uygulama başlattı ve WhatsApp’ın kesintisiz olarak kullanılabilmesini sağlayan Proxy özelliğini kullanıma sundu. WhatsApp’tan yapılan açıklamada, “Dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için Proxy desteği sunmaya başlıyoruz” ifadelerine yer verildi. Uygulama, kullanıcılara internetin kapanması, engellenmesi veya kesintiye uğraması durumunda çevrimiçi kalabilmeleri için destek verecek.

META, WhatsApp’ın yeni Proxy özelliğiyle ilgili şu ifadelere yer verdi: “Bir proxy seçerek, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler ve kuruluşlar tarafından insanların özgürce iletişim kurmasına yardımcı olma amacıyla kurulan sunucular üzerinden WhatsApp’a bağlanabilirsiniz. Başkalarının bağlantı kurmasına yardımcı olma imkanınız varsa nasıl proxy kuracağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

https://www.wired.co.uk/article/whatsapp-proxy-internet-censorship

CIA, Emmanuel Macron’un adaylığını desteklemek için sosyal ağları sansürledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2017’deki seçim kampanyası sırasında Rus bilgisayar korsanlarının kurbanı olduğunu iddia etmişti. Macron’a göre, o dönem, kampanya ekibinden gelen dahili e-postaların sızdırılması Rus korsanların işiydi. 

Ancak yayımlanan son Twitter dosyalarında, ABD’nin iç istihbarat servisi FBI’ın çeşitli sosyal ağlarla düzenlediği toplantılara, ülkenin sivil bir dış istihbarat servisi olan CIA’in de katıldığı ve 2022’deki seçim kampanyası sırasında Macron’a olan muhalefetin seslerini sansürlemek için Twitter, Yahoo, Twitch, Cloudfare, LinkedIn ve Wikimedia Group ile kulis yaptığı görülüyor.

https://www.voltairenet.org/article218611.html