Dünya Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (19 – 25 Şubat)

Çin, İsviçre konsolosluğunun paylaşımını kaldırdı
Surfshark, sosyal medya sansürleri raporunu yayınladı
Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor
Truth Social şimdiden içerik engellemeye başladı

Çin, İsviçre konsolosluğunun paylaşımını kaldırdı

Çin makamları, Çin sosyal ağı Weibo’da insan hakları avukatı Tang Jitian’ın ortadan kaybolmasına atıfta bulunan mesajı sildiler.

Çin’deki İsviçre temsilcisi, iki aydır kayıp olan insan hakları avukatının nerede olduğunu derhal bildirilmesini talep etmişti. Tang Jitian, İnsan Hakları günü münasebetiyle Pekin’de düzenlenen bir törene katılmak istemişti.

Büyükelçiliğin Twitter hesabına yaptığı açıklamada, Weibo’daki gönderi, 10 Şubat’ta yayınlandıktan yaklaşık 24 saat sonra sansürlendi. İsviçre büyükelçiliği, Tang’ın ailesinin ve yasal temsilcisinin kendisiyle görüşmesine izin verilmesini istedi.

https://www.swissinfo.ch/eng/china-censors-swiss-embassy-s-weibo-post-on-missing-human-rights-lawyer/47358946 

 Surfshark, sosyal medya sansürleri raporunu yayınladı

Okuyucuların bildirilerinden veya küresel haberlere dayanarak sosyal medya kesinti vakalarını takip eden Surfshark, 21 Şubat tarihinde gözlemledikleri sosyal medya sansürlerine dair bir rapor yayınladı. Raporda, 2015’ten beri gözlemledikleri sosyal medya engelleri hakkında topladıkları veriler bulunmaktadır.

Rapora göre bulunan en önemli dört faktör sırasıyla şöyle sıralandı: En çok Afrika ve Asya ülkelerinde sosyal medya engelleri gözlemlenirken, Avustralya ve Okyanusya’da hiçbir sosyal medya kısıtlaması kaydedilmedi. Sosyal medya erişimini sınırlama uygulaması, genellikle vatandaşların özgürlüğünü bastırmaya çalışan anti-demokratik hükümetlerin ürünü olduğu belirtildi. Çoğu ülkede sosyal medyayı engelleme, kalıcı bir karardan çok ara sıra gerçekleşen bir olaydır. Sosyal medyada sürekli yasakların bulunduğu altı ülkenin tümü Asya kıtasında bulunmaktadır.

https://surfshark.com/social-media-blocking

Ukrayna’da internet kesintileri devam ediyor

Geçen haftadan beri düzenli internet kesintilerine maruz kalan Ukrayna, birkaç resmi bankanın ve Ukrayna devlet dairesinin web siteleri erişilemez hale gelmişti. 24 Şubat 2022 Perşembe sabahı Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv’de internet hizmetinde önemli bir kesinti olduğunu, NetBlocks’tan gelen ağ verileri doğruladı.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov Telegram üzerinden, “Devletimize yönelik yeni bir toplu DDoS saldırısı başladı” açıklamasını yaptı. Ukrayna web siteleri, Ocak ayında da maruz kaldığı siber saldırılara karşı Rusya’yı suçlamıştı.

https://netblocks.org/reports/internet-disruptions-registered-as-russia-moves-in-on-ukraine-W80p4k8K

Truth Social şimdiden içerik engellemeye başladı

Donald Trump’ın yeni sosyal medya platformu Truth Social, şimdiden kayıt sorunlarıyla ve çoğu insanın kullanmasına engel olan uzun bekleme sıraları ile boğuşuyor. Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarına erişim engeli olan Trump’ın, “ifade özgürlüğü platformu” olarak kurduğu Truth Social şimdiden sansür uygulamalarına başladı.

Web geliştiricisi Matt Ortega, Truth Social platformuna kayıt olduktan kısa bir süre sonra, hesabının kaldırıldığına dair platformdan bir mail aldı. Henüz hiçbir paylaşımı bulunmayan Ortega’nın hesabı, uygulamaya katılmak için bekleme listesinde bulunan birçok kişiden biriydi. Ortega, kaydolduğu @DevinNunesCow kullanıcı adının @DevinCow adlı eski bir Twitter hesabına benzerliğinden engellendiğini belirtti. 

True Social, Trump ve platformun diğer sahiplerine dair, platformda konuşmayı sınırlayan belirli kurallara sahiptir. Platform geçen yıl ilk kez duyurulduğunda, sitenin hizmet koşulları açıkça “bizi ve/veya siteyi kötülemeyi, lekelemeyi veya başka şekilde zarar vermeyi” yasaklıyordu.

https://mashable.com/article/trump-truth-social-free-speech-bans