Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (19 – 25 Eylül)

Mahsa Amini’nin ölümü nedeniyle protestoların düzenlendiği İran’da Instagram ve WhatsApp’a erişim engellendi
Tunus’ta internette yalan haber yapanlara 10 yıl hapis cezası
Myanmar’da cunta, Facebook ve YouTube’u tamamen engellemeye hazırlanıyor
İran’da Signal, Skype ve LinkedIn de erişime engellendi
Rapor, belgeledi: Meta, Filistinli gazetecilere sansür uyguladı

Mahsa Amini’nin ölümü nedeniyle protestoların düzenlendiği İran’da Instagram ve WhatsApp’a erişim engellendi

İran’da ahlak polisinin gözaltında katlettiği Mahsa Amini için başlayan eylemler dalga dalga büyürken internet erişimini takip eden NetBlocks, isyanı bastırmaya çalışan hükümetin ülkede Instagram ve WhatsApp’a erişimi engellediğini duyurdu.

NetBlocks verilerine göre İran’ın batısındaki Kürdistan eyaletinin bazı bölgelerinde pazartesiden bu yana internet hizmetinde neredeyse tamamen kesinti var. Başkent Tahran ve ülkenin diğer bölgeleri de protestoların ilk patlak verdiği cumadan bu yana kesintilerle karşı karşıya kaldı. TikTok, YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya mecraları, ülkenin bazı bölgelerinde rutin olarak engelleniyor.

https://twitter.com/netblocks/status/1572651793355603972?s=20&t=qr2lYAj4pB1dh_EE7dvHaA

Tunus’ta internette yalan haber yapanlara 10 yıl hapis cezası

Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saeid, 16 Eylül Cuma günü, internette yanlış bilgi veya söylenti üretip yayanlar için hapis cezası öngören bir yasa çıkardı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak çıkarılan yeni kanun; hedef göstermek, kamu güvenliğine zarar vermek veya terör oluşturmak amacıyla yalan haber, yanlış bilgi veya söylenti üretip bunu yayanlar için beş yıl hapis cezası öngörüyor. Üstelik yalan haber ve/veya yanlış bilgiyle hedef alınan kişi bir hükümet yetkilisi ise bu ceza 10 yıla çıkıyor.

Kanunu değerlendiren Tunus Gazeteciler Sendikası Başkanı Mehdi Jlassi, “Kararname, hak ve özgürlükler konusunda yeni bir gerileme yaşadığımızı gösteriyor. Herhangi bir sosyal ağda yayım yapmayı cezalandırmak, tüm gazetecilere ve tüm Tunuslulara özgürlük veren devrimci değerlere vurulmuş güçlü bir darbedir” dedi.

https://www.reuters.com/world/africa/tunisian-journalists-denounce-presidents-law-prison-terms-false-information-2022-09-16/

Myanmar’da cunta, Facebook ve YouTube’u tamamen engellemeye hazırlanıyor

Myanmar’da askeri cunta yönetimi, interneti halka karşı tahakküm altına alma ve onu bir silah haline getirme çabalarının bir parçası olarak Facebook (Meta) ve YouTube’u (Google) ülke genelinde tamamen yasaklamayı planlıyor. Ülkede halihazırda bu iki platforma da erişim kısıtlanmış durumda.

Bununla birlikte cunta, Facebook ve YouTube’un yerine kendi sosyal medya platformlarını oluşturuyor ve Youtube’un alternatifi olarak “Mtube”, Facebook’un yerini alması için de “OKPar” isimli, tamamen kendisinin kontrolünde olacak platformların altyapısını hazırlıyor.

https://www.accessnow.org/myanmar-facebook-youtube-ban/

İran’da Signal, Skype ve LinkedIn de erişime engellendi

İran’da “ahlâk polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü karakolda gördüğü şiddet sonucu hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini için düzenlenen protestolar nedeniyle hükümet sosyal medya mecralarını kısıtlamaya devam ediyor. Siber güvenliği ve internetin yönetimini izleyen gözlemci bir kuruluş olan NetBlocks’un verilerine göre ülkede Instagram WhatsApp’ın ardından ülkede Signal, LinkedIn ve Skype’a da erişim engeli getirildi. NetBlocks, aynı zamanda İran’da servis sağlayıcıların da bant genişliğinin daraltıldığını bildirdi.

https://twitter.com/netblocks/status/1573684979896303618?s=20&t=QyorTAq723KiFdoidVLbKw

Rapor, belgeledi: Meta, Filistinli gazetecilere sansür uyguladı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, bağımsız danışmanlık şirketi Business for Social Responsibility’ye (BSR) ‘Meta’nın İsrail ve Filistin’deki Etkilerinin İnsan Hakları Durum Tespiti’ adlı bir rapor hazırlattı. Rapora göre Meta, İsrail’in Filistin işgali için Mayıs 2021’de Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği ve 66’sı çocuk, 39’u kadın en az 254 Filistinlinin öldüğü 11 günlük saldırı esnasında sansür uygulamaları konusunda çifte standart uyguladı.

Rapora göre Filistinli gazeteciler; Filistin ile ilgili Arapça içerikler, hashtag (etiket) kaldırma ve yeniden paylaşım engellemeleri gibi sansür uygulamalarına maruz kaldı. Filistinli gazeteciler, raporda WhatsApp hesaplarının bloke edildiğini, bunun kasıtsız olarak yapıldığının açıklandığını ve Meta’ya bildirildikten sonra düzeltildiğini söyledi. Buna karşın İbranice içeriklerin ise bu tür kısıtlamalardan etkilenmediği ortaya çıktı.

https://www.diken.com.tr/rapor-meta-filistin-israil-catismalarinda-cifte-standart-uyguladi-tek-tarafli-sansur-yapti/