Sansür Gündemi

Dünya Sansür Gündemi (17 – 23 Ekim)

Görsel: Vpn Overview

‘Sansür Yasası’ Washington Post’ta
Freedom House’tan ‘İnternette Özgürlük Raporu’: Türkiye’de internet özgürlüğü gerilemeye devam etti
Putin, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan etti: Sansür artacak
Cumhuriyetçi aday: ‘Google, beni sansürlüyor’
‘İki Alman şirketi, İran’da internetin sansürlenmesine yardımcı oluyor’

‘Sansür Yasası’ Washington Post’ta

ABD merkezli Washington Post gazetesi, “Türkiye’de konuşma özgürlüğü ortadan kalkıyor, demokrasi de öyle” başlıklı bir başyazı yayımlayarak ‘Dezenformasyon Yasasını’ ele aldı. Yazıda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede bir zamanlar canlı olan özgür basını boyun eğmeye zorladı” ifadeleri yer aldı.

https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/10/19/erdogan-turkey-journalists-democracy/

Freedom House’tan ‘İnternette Özgürlük Raporu’: Türkiye’de internet özgürlüğü gerilemeye devam etti

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, dünya genelinde internet özgürlüğünü değerlendirdiği “İnternette Özgürlük 2022” raporunu yayımladı. Raporda Türkiye bu sene de “özgür olmayan ülkeler” arasında yer alıyor.

https://freedomhouse.org/country/turkey/freedom-net/2022

https://www.freewebturkey.com/freedom-housetan-internette-ozgurluk-raporu-turkiyede-internet-ozgurlugu-gerilemeye-devam-etti/

Putin, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan etti: Sansür artacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’nın dört bölgesinde sıkıyönetim ilan etti ve Rusya’daki tüm bölge valilerine ülke çapında yeni kısıtlamalar getirmenin kapısını açan acil durum yetkileri verdi.

Rusya parlamentosunun üst kanadı, Putin’in işgal edilen Donetsk, Kherson, Luhansk ve Zaporizhzhia bölgelerinde sıkıyönetim ilan etme kararını hızla onayladı. Onaylanan mevzuat, deklarasyonun seyahat ve halka açık toplantılar üzerinde kısıtlamalar, daha sıkı sansür ve kolluk kuvvetleri için daha geniş yetkiler içerebileceğini belirtti.

https://abcnews.go.com/International/wireStory/putin-declares-martial-law-annexed-regions-ukraine-91730199

Cumhuriyetçi aday: ‘Google, beni sansürlüyor’

Cumhuriyetçi ABD Senato adayı Joe O’Dea, Google tarafından sansürlendiği iddia ederek bir bağış kampanyası başlattı ancak iddiasını destekleyecek herhangi bir kanıt sunmayı reddetti. O’Dea, okuyucularından “Bu hesaplanmış sansüre karşı savaşabilmek” için bağış yapmalarını istediği bir gönderi paylaşarak kampanyasına destek çağrısında bulundu. Henüz kanıt sunmayı kabul etmese de O’Dea’nın iddiası, seçimler için Google’da yayımlattığı reklamların Google tarafından yayımdan kaldırıldığı yönünde.

https://www.9news.com/article/news/politics/elections/odea-claims-google-censorship-provides-no-evidence/73-c81a8878-c14d-4b1b-a9bf-a4a135427c6b

‘İki Alman şirketi, İran’da internetin sansürlenmesine yardımcı oluyor’

Almanya merkezli Taz gazetesi ile yine Almanya’da faaliyet gösteren Correctiv ve Netzpolitik araştırma merkezlerinin yaptığı ortak araştırmaya göre bir Alman şirketi, İran’da hükümetin internetin sansürlemesine yardım ediyor. Rapora göre, Düsseldorf yakınlarındaki Meerbusch şehrinde bulunan Softqloud GmbH şirketi, İran rejiminin ulusal bilgi ağı olarak bilinen intranetini yönetmesine yardımcı oluyor.

Softqloud GmbH’nin, İran’da internet bağlantısını kesmeye yardımcı olan İranlı şirket Arvancloud veya Abr Arvan’ın bir şubesi olduğu söylenen raporda, Softqloud’un Almanya’da başka sözleşmeleri olup olmadığı veya sadece bir paravan şirket olup olmadığının belli olmadığı kaydedildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 20 Ekim Perşembe günü verdiği bir röportajda olayı “çok şaşırtıcı” olarak nitelendirdi ve güvenlik yetkililerinin konuyu araştıracağını söyledi. Bakan, iddiaların doğru olması halinde bunun cezai yaptırımlarının olacağını belirtti.

https://www.iranintl.com/en/202210217439